Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Malezja dwóch światów

fot. projekt Azja
Po raz pierwszy zagłębiliśmy się w Malezję dzięki Yap Lee Sweet, przezabawnej i przesłodkiej Chince poznanej przez Couchsurfing. Bardzo szybko zauważyliśmy, że razem z nią znajdujemy się w pewien sposób w osobnym świecie, chińskiej Malezji.

Większość mieszkańców Malezji stanowią Malajowie, grupa etniczna co prawda nie będąca rdzenną dla tych ziem, ale od wieków zamieszkująca ten kraj, jak i inne w regionie – Indonezję, Singapur, również południe Tajlandii. Stanowią ponad połowę mieszkańców Malezji, religią państwową jest wyznawany przez nich islam, zaś władze tworzą prawo z myślą o nakazach szaria.
Alkohol, zakazany przez islam, jest solidnie oclony – za półlitrową butelkę piwa w sklepie zapłacimy około 10 zł – a ulice pełne są Malajek obowiązkowo zasłaniających włosy barwnymi chustami. Wieprzowiny nie uświadczymy nigdzie w malajskich restauracjach, zaś w porach modłów okolice meczetów rozbrzmiewają charakterystycznym śpiewem.

2015_01_09

Na zdjęciu: Oliwia i Jan

2015_01_091

fot. projekt Azja

Obok tej Malezji funkcjonuje jednak druga, zupełnie odmienna i w pewien sposób odseparowana. Zarówno Sweet jak i członkowie jej rodziny w gronie swoich przyjaciół mają niemal wyłącznie osoby chińskiego pochodzenia. Zakupy robią na chińskich bazarach. Fryzjera, kosmetyczkę czy lekarza również preferują chińskiego pochodzenia.

Mimo, że między grupami etnicznymi panuje zgoda i przyjazne stosunki, rzadkim obrazkiem jest widok grupki przyjaciół mieszanego pochodzenia. Zafascynował nas również stopień i determinacja Chińczyków w kultywowaniu swoich zwyczajów, a przede wszystkim języka. Większość posługuje się płynnym mandaryńskim i kantońskim mimo, iż wielu nie miało nawet szansy odwiedzić państwa swoich przodków.

Cała gromadka młodszego rodzeństwa i kuzynów Sweet doskonale radziła sobie rozmawiając z nami po angielsku. Większość z nich uczy się w prywatnych, chińskich szkołach. W wolnych chwilach przedszkolaki oglądają amerykańskie kreskówki, słuchają przebojów koreańskiego popu i gwiazdeczek z Hong Kongu.
 

IMG_1057

Na zdjęciu: Jan

Mniejszość chińska w skali kraju to około 20-30%, ale w niektórych regionach, jak wyspa Penang, sięga nawet połowy obywateli. Przybyli oni w okresie kolonialnym, kiedy spora część świata stanowiła ziemie brytyjskiej królowej. Przyznanie im obywatelstwa Malezji po II wojnie światowej doprowadziło do masowych protestów Malajów, które skończyły się niepodległością tego kraju od Imperium.


Już wtedy Chińczycy świetnie radzili sobie w handlu i korzystając z napływającego z ojczyzny kapitału tworzyli powoli bamboo network, jak mieszkańcy regionu z obawą nazywają wzajemnie wspierające się siatki dynamicznych biznesów – takich jak western food knajpka Sweet czy drukarnia plakatów Henry’ego. Dziś szacuje się, że nawet 70% PKB Malezji jest wytwarzane przez Chińczyków – nie powinny zatem dziwić obawy Malajów przed sinoizacją kraju. Islamski rząd stara się faworyzować Malajów przez preferencyjne warunki stypendiów czy kupna mieszkań, ale jak można się spodziewać nie dotyka to specjalnie stabilnej chińskiej społeczności.

Nawet to, że trafiliśmy akurat do domu Sweet wynika z różnicy między tradycjami obu nacji. Zdecydowaną większość malezyjskich couchsurferów stanowią Chińczycy, nieskrępowani rygorem zwyczajów w przyjmowaniu gości – niektóre Malajki grzecznie odmawiały nam pobytu, wiedząc, że poza Oliwią podróżuje też jakiś mężczyzna.

 

kałcz

Warto też dodać, że między dwoma światami istnieje jeszcze niewielki trzeci, hinduski. Ta pochodząca z Indii mniejszość szacowana na niemal 8% obywateli również posiada swoje drobne enklawy, jednak generalnie lawiruje między grupami etnicznymi Chińczyków i Malajów, korzystając na swojej znajomości angielskiego i odziedziczonego po czasach kolonialnych zakorzenienia w społeczeństwie, dokładając również elementy swojej kultury do dominującej mieszanki.

 

IMG_1322

fot. projekt Azja

Wyjątkowo dobrym wyznacznikiem wzajemnych stosunków jest obserwacja tego, co się jada. Tradycyjnych potraw regionu – chociaż z widocznymi wpływami kuchni indyjskiej – kosztowaliśmy w restauracyjkach w towarzystwie typowo malajskim. Chińczycy mają co prawda swój odrębny kulinarny świat, ale równie chętnie sięgają po ulubione lokalne przysmaki lub przesiadują w knajpach z sziszą. Ciekawe jest też, że z powodu religijnych obaw – a najpewniej ze strachu przed rosnącym wpływem chińskiej mniejszości – Chińczycy nie mogą pracować w malajskich restauracjach, gdyż, jako jedzący wieprzowinę, uchodzą za nieczystych i mogliby przenieść skażenie na przygotowywane potrawy.


Dopiero po przybyciu na farmę Arafata w Kuala Selangor – o czym jeszcze napiszemy szerzej – poznaliśmy pierwszą parę mieszaną. Nasz chiński znajomy z zapałem opowiadał o szkodliwości negocjowanej pacyficznej umowy o wolnym handlu, szczególnie dla miejscowych rolników jak on, podczas gdy jego malajska żona w chuście jadła fasolowy deser i rzucała okiem na swoje maluchy. Opowiedział nam, że prawnym wymogiem takiego małżeństwa jest przejście nie-Malaja na islam, chociaż jak sam to ujął but it’s really your choice.

We wspólnym pieczeniu pizzy parę dni później brały udział obie rodziny małżonków, a ich dzieci zgodnie bawiły się szczebiocąc po angielsku. Mimo wszystko przyjaciele Sweet nie podejmowali prób wchodzenia w związki czy bliższe relacje z Malajkami, głównie z obawy o niechętne postawy muzułmańskiej rodziny partnera.

 

IMG_1275

Na zdjęciu: Oliwia i Jan

Między obiema grupami nie ma żadnej otwartej wrogości. Mimo poruszania naprawdę różnorodnych tematów, nie uświadczyliśmy rasistowskich żartów, może poza kilkoma uszczypliwymi uwagami dotyczącymi restrykcyjności konserwatywnego islamu wypowiadanymi przez imprezujących Chińczyków. Wszystkie grupy etniczne współżyją harmonijnie, ale z naszego punktu widzenia jest w tym stanie coś nieszczerego. Polityka multikulturowa zdecydowanie jest w Malezji sukcesem – nasza obserwacja wskazuje jednak, że właściwsze jest podejście interkulturowe, wydobywające z każdej kultury cenne elementy i tworzące nową jakość w punkcie styku i łączenia.

 

Tekst pochodze ze strony projektazja.pl

 

publicēts: P., 16/02/2015 - 13:16


Tweet Button: 

Noderīgas saites


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!