Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Opisać Polonię

MSZ apeluje o przesyłanie informacji o skupiskach Polaków za granicą (fot. Shutterstock/Artens)
Wybierasz się w podróż po świecie? Odwiedź swoich rodaków! Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło internetowy Atlas polskiej obecności za granicą. W przygotowaniu jego interaktywnej wersji możesz pomóc i Ty!

„Atlas polskiej obecności za granicą” to pionierska publikacja, która poprzez mapy i krótkie teksty oraz zbiorcze informacje, prezentuje obecność polskiej emigracji na świecie. „Atlas...” pokazuje nie tylko skąd i gdzie migrują Polacy, ale również co robią i jak się organizują w miejscach, do których przybyli. Historię i aktywność polskiej diaspory (tak nazywa ją MSZ) zobrazowano na 172 mapach i opisano na 286 stronach tekstu. W sumie w projekcie opisano 33 kraje świata. 

 

 

Na mapach ogólnych, poza liczebnością polskiej diaspory na świecie, możemy zapoznać się z jej działalnością, taką jak: nauczanie języka polskiego, w języku polskim i o Polsce, organizacje polskiej diaspory, najważniejsze ośrodki życia polonijnego, imprezy cykliczne czy miejsca pamięci. Interesującą częścią są mapy porównawcze, przygotowane na wzór rankingów olimpijskich. Możemy z nich wyczytać, że najwięcej miejsc nauczania języka polskiego, w języku polskim i o Polsce znajduje się na Ukrainie – 410, najwięcej szkół społecznych działa w Wielkiej Brytanii – 145, a w Stanach Zjednoczonych możemy znaleźć najwięcej studiów, lektoratów i katedr języka polskiego – 74. Geografia dramatycznej historii Polski widoczna jest na mapie polskich nekropolii na świecie: na Ukrainie – 319, na Białorusi – 302. Tam mamy najwięcej miejsc pamięci. 

 

 - Chcemy ten projekt rozwijać. Już rozważamy zakupienie specjalnego oprogramowania geoinformatycznego, które pozwoliłoby na zbudowanie interaktywnej wersji Atlasu, umożliwiającej nanoszenie i odnajdywanie danych w systemie GPS podczas podróży zagranicznych – mówił niedawno w senacie szef MSZ Radosław Sikorski. - By tak ambitny projekt zrealizować, musielibyśmy jednak uzyskać regularne wsparcie Polonii polegające na zgłaszaniu nowych zagadnień, miejsc czy treści. Poprzez aktualizację tej informacji Polonia i Polacy na świecie, ale także polscy podróżnicy, staliby się współautorami Atlasu.

 

Według naszego MSZ, polska diaspora staje się coraz lepiej zorganizowana, nowoczesna i świadoma swojej pozycji w krajach zamieszkania. Istotną rolę odgrywa w niej nie tylko starsze pokolenie, od lat osiadłe za granicą, ale również młodzież. - Jesteśmy jedną z najmocniejszych grup na zachodnich uniwersytetach. Prawdziwe znaczenie tego potencjału będziemy mieli okazję zaobserwować, kiedy grupa ta zacznie budować swoją pozycję na rynkach pracy. Dlatego w ślad za zmieniającą się rolą polskiej diaspory muszą iść nasze działania, by ten potencjał wykorzystać – przekonywał w senacie szef polskiego MSZ.

 

publicēts: P., 30/06/2014 - 14:49


Tweet Button: 

Noderīgas saites


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!