Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Wybierz się na Wzgórze Wiosny

Tel Awiw nazywany jest Wzgórzem Wiosny (fot. Rafael Ben-Ari/Chameleons Eye, flickr.com)
- Cały projekt był trochę jak sen: były kwiaty i słońce w grudniu, wędrówki po Jerozolimie, 10 minut do piaszczystej plaży i pyszne jedzenie - tak udział w polsko-izraelskim projekcie wymiany studentów wspominają jego uczestnicy.

Program Polish Intercultural Youth Encounters (PIYE) jest najstarszym programem, realizowanym co roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Jego celem jest umożliwienie młodym ludziom z Polski i Izraela poznania wielowątkowej historii oraz kultury współczesnej swoich narodów. - My przestaliśmy patrzeć na Bliski Wschód tylko przez pryzmat wiecznego konfliktu, Izraelczycy zaczęli zaś dostrzegli w Polsce kraj żywy, zielony, tak inny do stereotypowego kraju-cmentarza – wspomina jeden z uczestników programu, Franciszek Bojańczyk.

 

Projekt skierowany jest do studentów dziennych, wieczorowych oraz zaocznych, mających obywatelstwo polskie, którzy ukończyli co najmniej pierwszy rok studiów licencjackich i znają język angielski. Polscy studenci uczą się na Uniwersytecie w Tel Avivie, poznając historię, tradycję, kulturę oraz obecną sytuację społeczną kraju. Mogą wybrać przedmioty związane ze swoimi zainteresowaniami, obowiązkowo uczęszczają natomiast na lekcje hebrajskiego. - Najważniejsi w projekcie są jednak ludzie: uczestnicy PIYE w Polsce i Izraelu, studenci i wykładowcy na uniwersytecie, oraz wszyscy inni: starsi i rówieśnicy, pielgrzymi i turyści, Arabowie i Żydzi, zapytani o drogę, pytający o jałmużnę, Izraelczycy i kosmopolici, ci na fotografiach i ci, których adresy mamy w notesie. Oni wszyscy, a już zwłaszcza ci ostatni, dali mi poczucie ogromnej radości z czasu spędzonego na wymianie i dumy płynącej z bycia uczestniczką PIYE. I przypominają, że ta przygoda nie była snem, a spełnionym marzeniem – wspomina inna z uczestniczek, Agata Bicz.

 

 - Po projekcie słyszeliśmy od naszych izraelskich „wymienników”, że mają zamiar znów przyjechać do Polski. Niektórzy z nas również - już od dnia powrotu - planowali swe wakacyjne podróże na Bliski Wschód. Choć tyle już widzieliśmy, potrzebne są lata szwendania się po ulicach Wzgórza Wiosny – czyli Tel Awiwu, by poznać i zrozumieć Izrael – dodaje Bojańczyk.
 

Projekt PIYE jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej muzeum.

publicēts: Pk., 13/06/2014 - 09:59


Tweet Button: 

Noderīgas saites


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!