Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Idzie lato - co wybrać?

W Projects Abroad można przebierać w ofertach z całego świata (fot. Shutterstock)
Zbliżają się wakacje, więc pewnie zastanawiasz się: praca czy wyjazd ze znajomymi? A może intensywne praktyki? Może jeszcze jakiś kurs językowy? Co wybrać? Powiem przekornie - najlepiej to wszystko połączyć.

Niemożliwe? A jednak - dla chcącego nic trudnego, jak to mówią. Jak? Jest wiele możliwości - zagraniczne praktyki, wakacyjna praca połączona z wyjazdem, wolontariat, specjalne programy dużych korporacji... wystarczy tylko dobrze poszukać. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Korzyści zaś mogą być znaczące - nie tylko, jeśli chodzi o zdobycie nowego doświadczenia, czasem zarobienie pieniędzy, ale też poznanie nowych ludzi z niemal całego globu, doszlifowanie języka obcego czy zwiedzanie w wolnym czasie. Czy warto? Chyba nie muszę odpowiadać na to pytanie.

 

Erasmus+

Całkiem duże możliwości daje znany program w nowej odsłonie - Erasmus+. Większość kojarzy go z możliwością spędzenia semestru bądź dwóch na zagranicznym uniwersytecie, ale to nie wszystko, co może zaoferować. Ambitni studenci mają możliwość skorzystania z praktyk poza granicami własnego kraju. Mogą się one odbyć w zasadzie dowolnym przedsiębiorstwie, w tym także organizacjach non-profit, jednostce administracyjnej czy choćby muzeum. Nie mogą to jednak być instytucje unijne ani placówki dyplomatyczne naszego kraju. Żacy mogą też wybrać, czy będzie to staż w ramach obowiązkowych praktyk, czy dodatkowa okazja na zdobycie doświadczenia. Organizacją takich wyjazdów najczęściej zajmują się uczelnie bądź specjalne konsorcja. Warto dodać, że praktyka musi być związana z kierunkiem kształcenia, a docelowe miejsce pracy musi być zaakceptowane przez macierzystą uczelnię. Nabór trwa zwykle wczesną wiosną, jednak konkretne terminy ustalają już same uczelnie. Kryterium bezwzględnym jest znajomość języka obcego, w którym będziemy wykonywać daną pracę - pozostałe wymogi i kryteria oceny aplikantów wyznacza już sama uczelnia oraz organizacja przyjmująca. W trakcie trwania praktyk wypłacane jest stypendium - jego wysokość zależna jest od kraju praktyk i jest to 350-550 euro.

 

Camp America
Chcesz dopracować angielski? Zawsze marzyłeś by zwiedzić USA? Spokojnie, uda ci się zrealizować te plany, a dodatkowo możesz jeszcze zarobić! W wielkim skrócie chodzi o to, by przez okres wakacji wyjechać na 16 tygodni do Stanów, a tam przepracować przynajmniej 9 tygodni. Są także programy przewidujące 12 miesięczny pobyt w USA. Praca może polegać na opiece nad dziećmi i mieszkaniu z amerykańskimi rodzinami (Au Pair, program roczny), byciu współwychowawcą lub instruktorem na obozie dla dzieci i młodzieży, jak również możesz pracować w administracji campu czy jako personel zaplecza. Ciekawą opcją jest też tzw. Resort America - praca odbywa się w ośrodku wypoczynkowym, a wiąże się z administracją, obsługą klienta czy pracą jako personel zaplecza. To między innymi okazja dla studentów kierunków związanych z turystyką, by zaliczyć obowiązkowe praktyki. Obecnie jest jednak zawieszona, ze względu na zmiany prawne w Stanach - warto jednak sprawdzać na bieżąco stronę programu, bądź szukać informacji w warszawskim biurze Camp America. Studenci pedagogiki czy fizjoterapii mogą z kolei znaleźć pracę w ośrodku dla niepełnosprawnych. Pierwszy wyjazd wiąże się zwykle z przydzieleniem do najprostszych zadań, ale już w kolejnych latach można „złapać” bardziej odpowiedzialne, jak i lepiej płatne stanowiska. Programy trwają zazwyczaj od 9 do 12 tygodni. Później można znaleźć inną pracę, przedłużyć kontrakt w danym miejscu pracy, bądź przeznaczyć pozostały czas na zwiedzenie najciekawszych zakątków USA. Koszty wyjazdu rozłożone są na 3 raty - 299, 199 oraz 1985 złotych. Uczestnik pokrywa też ubezpieczenie, opłaty związane z wizą, zaświadczeniem o niekaralności czy koszty podróżowania w USA. Camp America zapewnia za to przelot do i ze Stanów, przejazd do miejsca pracy, wyżywienie i zakwaterowanie w czasie pracy.

 

Wolontariat Europejski
Trwa od 2 do 12 miesięcy i jest niezłą okazją, by przez ten czas zamieszkać w zupełnie innym zakątku Europy, poznać ciekawych ludzi i podszkolić znane języki, bądź nauczyć się zupełnie nowych. To także cenny punkt w CV. Przy krótszych wyjazdach nie będzie konieczne przerywanie toku studiów, jednak najczęstsze oferty oscylują w granicach 6-12 miesięcy. Wolontariusz wbrew pozorom nie pracuje tak całkiem za darmo. Co prawda nie otrzymuje wynagrodzenia, ale zapewniany jest mu nocleg, wyżywienie, a także kieszonkowe (55-145 euro). Zwracane są także koszty podróży w obie strony. Wolontariusz może również liczyć na darmowy kurs językowy online bądź dofinansowanie (150 euro) na kurs mniej popularnego języka. W programie uczestniczą zarówno członkowie UE, jak i członkowie EOG, kraje kandydujące czy kraje partnerskie. Wolontariusze muszą zaś mieścić się w przedziale wiekowym 17-30 lat i pochodzić z krajów UE bądź państw partnerskich. 

 

Go abroad - Global Citizen i Global Talent
Global Citizen to kolejny program związany z wolontariatem. Posiada bardziej sprecyzowane obszary działania niż Wolontariat Europejski. Daje jednak znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca - nie jest to już głównie Europa, ale praktycznie cały świat. Celem jest wpływ na lokalne środowisko. Organizacjami pozarządowymi mogą być uczelnie, inne placówki edukacyjne czy choćby letnie obozy. Program podzielony jest na 3 sekcje - Culture, Management oraz World Issue. Warunkami uczestnictwa jest wiek do 30 lat, status studenta lub absolwenta (do 2 lat od uzyskania dyplomu) oraz znajomość angielskiego na poziomie co najmniej B1. Wszystko zaczyna się od aplikacji online, później kandydaci muszą przejść spotkanie, uzupełnić dokumenty, a następnie przeszukują bazę dostępnych ofert. Sam wyjazd jest jeszcze poprzedzony szkoleniem dla wolontariuszy w kraju. Opłata za udział wynosi 300 złotych. Konieczne jest też pokrycie kosztów podróży. Często na miejscu zapewniony jest nocleg oraz wyżywienie w dni robocze.

Ciekawym programem jest też Global Talents - jest to z kolei forma zagranicznych praktyk. Zaletą jest możliwość zbierania doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku dodatkowo szlifując język. Wyszczególniono 4 obszary, w ramach których można wyjechać - Business, Marketing, Education oraz IT. Każdy z działów posiada swoje poddziały, np. Finance, Economics, Advertising + Public Relations, International Marketing, Advanced Teaching, Child Education, Web Development and Management czy Database Management, co daje dość szerokie możliwości. Rekrutacja wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku Global Citizen - zaczyna się od aplikacji online. Kandydaci muszą przejść rozmowę z członkiem AIESEC, otrzymują dostęp do bazy ofert, muszą zostać zaakceptowani przez organizację przyjmującą, a następnie realizują praktykę. Konieczne jest także min. 3-6 miesięczne doświadczenie w danym obszarze (zaliczają się do tego obowiązkowe praktyki, konkursy czy inne projekty). Praktyki mogą trwać od 3-18 miesięcy, jednak najczęściej jest to 6-12 miesięcy. Opłata za udział to 400 złotych. Konieczne jest także pokrycie kosztów podróży. Niemałą zachętą do uczestnictwa może być fakt, że wypłacane jest miesięczne wynagrodzenie - nie może ono być niższe niż minimalna płaca w danym kraju, co pozwala na pokrycie zakwaterowania, wyżywienia czy innych wydatków.

 

Być attaché...
Całkiem niezłe możliwości rozwoju mają osoby zainteresowane polityką czy stosunkami międzynarodowymi. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oferuje praktyki zarówno w placówkach na terenie kraju, jak i tych zagranicznych, a mnogość tych drugich daje znaczne możliwości wyboru docelowego miejsca pobytu. Praktyki zawodowe mogą odbywać się wyłącznie w kraju. Te zawodowe i te studenckie są bezpłatne, ale już w przypadku praktyk absolwenckich możemy liczyć na wynagrodzenie. Szczegółowe wytyczne dotyczące kwalifikacji znajdują się na stronie MSZ, a zalicza się do nich m.in. obywatelstwo Polski bądź innego kraju UE albo studia na kierunku istotnym z punktu widzenia Ministerstwa. Ciekawą opcją dla absolwentów jest też aplikacja dyplomatyczno-konsularna. Aby się na nią dostać, należy znać minimum. 2 języki obce, posiadać obywatelstwo polskie, odpowiednie zdrowie, jak i legitymować się tytułem magistra. Przyszli aplikanci muszą przejść test pisemny oraz rozmowę kwalifikacyjną. Osoby, które przejdą pomyślnie te etapy, zatrudniane są na rok w MSZ. Po tym okresie przystępują do egzaminu, po którym mogą uzyskać stopień dyplomatyczny, np. attaché, sekretarza czy radcy. Nie jest to co prawda opcja na spędzenie wakacji, ale kto nie chciałby zamieszkać na stałe w Rzymie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie czy Sydney?

 

Instytucje UE czy Bundestag?
Równie interesującą opcją są wszelkiego rodzaju staże w instytucjach UE. Można liczyć np. na praktyki w biurze danego europosła – zarówno w kraju, jak i w Brukseli. Tu warunki dyktują już konkretni politycy i informacji najlepiej szukać u źródła. Warto też przyjrzeć się aktywności danych posłów - temu, w jakich komisjach działają, jakie są ich działania w kraju, itd. Będzie to miało duży wpływ na to, czym będziemy się zajmować na potencjalnym stażu. Różne są wymagania, procedury rekrutacyjne, jak i formy ewentualnego wynagrodzenia za takie staże. Warto też przyjrzeć się stażom oferowanym bezpośrednio przez PE, KE czy inne instytucje związane z UE. To nie tylko opcja dla studentów stosunków międzynarodowych - odnajdą się tu także filologowie (w roli tłumaczy), prawnicy (interesujący się prawem międzynarodowym) czy inni specjaliści, którzy sprawdzą się np. w komisjach związanych ze sprawami gospodarczymi, finansami, edukacją bądź transportem. Długość danego stażu, jak i wynagrodzenie uzależnione jest od danego programu.
Osoby interesujące się polityką, jak i znające bardzo dobrze język niemiecki, powinny rozważyć staż w Bundestagu. By dostać się na Międzynarodowe Stypendium Parlamentarne w niemieckim Bundestagu, należy być absolwentem studiów wyższych, posiadać obywatelstwo polskie, bardzo dobrze znać język niemiecki, mieć poniżej 30 lat, a także interesować się polityką i posiadać wiedzę na temat. historii oraz polityki w kraju naszego sąsiada. Program pokrywa w pełni zakwaterowanie, podróż oraz ubezpieczenie. Stażyści otrzymają też stypendium - 450 euro miesięcznie. Chętni otrzymają także dostęp do wykładów i seminariów na pobliskich uniwersytetach. Staż trwa 5 miesięcy.

 

Projects Abroad
Podobnie jak w Go Abroad, chodzi tu o zagraniczne wolontariaty oraz staże związane z pracą. Możliwości również są dosyć znaczne - można przebierać wśród ofert z niemal całego świata. Minusem tych projektów w porównaniu z poprzednimi są opłaty - uczestnik musi pokryć koszt podróży, noclegu, wyżywienia czy ubezpieczenia. Są one zróżnicowane w zależności od długości danego projektu, miejsca pobytu i obszaru danego projektu - średnio jest to 5-15 tysięcy. Plusem z kolei jest ciągłość i elastyczność, brak ścisłych ram jeśli chodzi o rekrutację - możesz aplikować kiedy chcesz, a także wybrać dowolny termin na rozpoczęcie i zakończenie projektu. Warto jednak pamiętać, że między aplikacją, a wyjazdem musi minąć minimum 6 tygodni, a im większy jest ten odstęp czasowy, tym łatwiej znaleźć tańsze połączenia lotnicze. Brak też ścisłych wymagań, które muszą spełnić uczestnicy - konieczne są tylko: znajomość języka obcego, wiek powyżej 16 lat oraz, w przypadku staży zawodowych, podstawowe doświadczenie. Zakwaterowanie zorganizowane jest zwykle u miejscowych rodzin - jest to duży plus dla osób chcących podszkolić swój język czy poznać miejscową kulturę. Uczestnikom proponowane są też dodatkowe kursy językowe. Obszary działania to między innymi budownictwo, biznes, kultura, ochrona środowiska, medycyna, prawo, itp. 

 

Gdzie jeszcze?
Przedstawione wyżej opcje to tylko część możliwości. Warto z pewnością przemyśleć, czego oczekujemy po takim wyjeździe, na czym nam najbardziej zależy i dopiero wtedy rozpocząć poszukiwania. Jeśli chcemy postawić na karierę, warto też przeglądać oferty międzynarodowych korporacji - niektóre z nich mają bardzo ciekawe programy praktyk. Przykładem może być choćby jedna ze znanych firm konsultingowych - oferuje ona dwumiesięczne praktyki zagraniczne w europejskim oddziale firmy, a później ciąg dalszy praktyk w warszawskim biurze, w trakcie roku akademickiego. Pomocne może też być przeglądanie stron ACK czy portali poświęconych informacjom o stażach, wolontariacie czy rozwoju. Jeśli możemy pracować zdalnie i nie jesteśmy ograniczeni miejscem pobytu, a wypłata wystarcza na pokrycie nawet skromnego pokoju w ciekawym miejscu, może jest to też metoda, by nie przerywając stażu/pracy, cieszyć się luksusem codziennego oglądania zachodów słońca nad morzem bądź jego wschodów w górach? 

Sylwia Chrapek

Tekst ukazał się w gazecie InfoStudent z 1 maja 2014 r., nr 5

publicēts: C., 05/06/2014 - 12:14


Tweet Button: 

Noderīgas saites


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!