Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Karski – bohater świata

Pomnik Jana Karskiego na Uniwersytecie Georgetown (fot. John Weiss/flickr.com)
Uważasz, że jesteś odważny, bo samodzielnie zainstalowałeś antywirusa w smarfonie? Poznaj historię człowieka, który by chronić rodaków był gotów na znacznie poważniejszy wysiłek. To Jan Karski – w Polsce trwa właśnie rok jego imienia.

Wyobraź sobie człowieka, który w trakcie brutalnej wojny krąży po Europie jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego i złapany we Francji przez Gestapo próbuje popełnić samobójstwo, by nie ujawnić swoich sekretów.

 

Wyobraź sobie człowieka, który - niemal cudem uwolniony - nie zaszywa się na francuskiej wsi, by przeczekać wojnę, ale wyrusza do Stanów Zjednoczonych w kolejną misję.

 

Wyobraź sobie człowieka, który jako pierwszy ogłasza całemu światu, jak potwornych zbrodni dopuszczają się Niemcy na narodzie żydowskim – i który przedziera się do warszawskiego getta i obozu w Izbicy tylko po to, by zebrać dowody bestialstwa.

 

I w końcu – wyobraź sobie człowieka, który po wojnie robi karierę naukową na jednym z najważniejszych amerykańskich uniwersytetów. Wykłada przez 40 lat, wśród studentów mając m.in. późniejszego prezydenta USA Billa Clintona.

 

Jeśli tego wszystkiego nie potrafisz sobie wyobrazić lub chcesz poznać szczegóły życia Jana Karskiego (1914-2000), weź udział w wydarzeniach organizowanych w całej Polsce z okazji roku jego imienia, ogłoszonego z okazji setnej rocznicy urodzin polskiego bohatera. To ostatni rok czteroletniego programu Jan Karski. Niedokończona misja, objętego honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W programie roku są m.in. konferencje, wystawy i zajęcia edukacyjne – nie tylko w Warszawie, ale również w Krakowie, Białymstoku, Płocku, Opolu, Poznaniu czy Radomiu.

 

Jeśli twojego miasta nie ma na mapie wydarzeń – wciąż jeszcze możesz to zmienić. Napisz lub zadzwoń do koordynatorów Roku Jana Karskiego i zaproś ich do siebie. W swojej szkole, organizacji czy mieście możesz zorganizować wystawę, pokaz filmu lub zajęcia edukacyjne.

 

Nie mieszkasz w Polsce? Nic straconego. Wejdź na stronę jankarski.org, by uzyskać dostęp do kilkudziesięciu filmów, recenzji oraz dużej bazy zdjęć i dokumentów związanych z działalnością Jana Karskiego. Przekonasz się, co naprawdę znaczy słowo odwaga i na czym polega prawdziwa mądrość.

Opublikowane: czw., 22/05/2014 - 11:43


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie