Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Sektor usług w Polsce rozwija się: szansa dla młodych

Rynek usług, outsourcing: dynamiczna branża, młodzi pracownicy i... Erasmus w działaniu © Victor1558 - flickr.com
Najnowszy raport ABSL na temat sektora nowoczesnych usług jednoznacznie wskazuje Polskę jako najdynamiczniej rozwijające się państwo w Europie Środkowo-Wschodniej. Centra usług stają się głównym miejscem zatrudnienia dla młodych Polaków

Dane liczbowe przedstawione w najnowszym raporcie ABSL potwierdzają dużą atrakcyjność Polski jako kraju, w którym rozwija się sektor nowoczesnych usług. W grupie państw Europy Środkowo-Wschodniej pod względem potencjału pracowników oraz powierzchni biurowych nie ma lepszego miejsca na otwarcie centrum usługowego. W 2004 r. ich liczba w kraju wynosiła 96, a dziś – już ponad 400. W samym tylko Krakowie w 2012 r. powstało aż 11 takich ośrodków, a miasto znalazło się na liście 10 najatrakcyjniejszych miejsc dla outsourcingu usług biznesowych (ranking Tholonos Top Outsourcing Destinations 2013). Wśród pracowników korporacji nie brakuje również obcokrajowców, którzy chcą zdobywać doświadczenie zawodowe w kraju nad Wisłą.

Erasmus dobrym początkiem

Rozwój korporacji i napływ kapitału zagranicznego sprawiają, że dla wielu absolwentów pierwsza praca łączy się z koniecznością funkcjonowania w międzynarodowym środowisku. To, co kiedyś budziło poważne obawy, dziś nie stanowi już przeszkody, a wszystko za sprawą programów dla studentów, np. Erasmusa. Wyjazd na podobne stypendium to często pierwsze międzynarodowe doświadczenie, które procentuje na dalszym etapie kariery zawodowej. Umiejętności takie jak: elastyczność, praca w zespole czy zdolności komunikacyjne są wymagane w każdej firmie, a wyjazd w ramach programu Erasmus znakomicie te cechy rozwija. Studia za granicą to w powszechnej opinii czas imprezowania, rzeczywistość wygląda jednak inaczej – takie doświadczenie uczy dobrej organizacji i samodzielności, dodatkowo jest zaś lekcją pewności siebie i tolerancji. Spotkanie z innymi kulturami w środowisku zawodowym pozwala poznać różne style pracy i wymaga ciągłej komunikacji w obcym języku, a strach przed mówieniem to chyba największy problem Polaków. Z moich obserwacji wynika też, że uczestnicy Erasmusa są odważniejsi i nie boją się zadawania pytań.

Otwarci zdobywają świat

Z programu Erasmus w roku akademickim 2011/2012 skorzystało ponad 15 tys. studentów – o ponad tysiąc więcej niż w poprzednim roku, a warto dodać, że wzrost liczby zainteresowanych wyjazdem utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie. Nic dziwnego – to okazja, żeby zmienić środowisko, sprawdzić umiejętności językowe i poznać odmienne kultury. Studenci z innych krajów również coraz częściej wybierają Polskę jako cel wyjazdu. Kiedyś nawet konieczność przeprowadzki do innego miasta budziła obawy wielu osób, ale dziś rynek pracy dla młodych ludzi nie ogranicza się do ojczystego kraju. Znika bariera językowa: według raportu ABSL znajomość angielskiego deklaruje ponad 90 proc. absolwentów, niemieckiego – 40 proc., rosyjskiego i francuskiego – po 10 proc. Dodatkowo wzrasta liczba osób zainteresowanych nauką mniej popularnych języków, takich jak tajski, wietnamski czy arabski, a taka umiejętność może być dobrą kartą przetargową podczas starania się o pracę. Rozwój centrów usług w Polsce to także szansa na powrót tych, którzy kiedyś wyjechali z naszego kraju.

Korporacja – spotkanie różnych kultur

Korporacje w Polsce zatrudniają średnio około 250 osób, ale nie brakuje i takich o liczbie pracowników przekraczającej 1000. Praca w międzynarodowym środowisku stwarza szanse rozwoju. Szkolenia, perspektywa awansu lub wyjazdu do innego kraju – to możliwości, które motywują aplikujących na stanowiska w centrach usług. Decyzja o rozpoczęciu kariery w korporacji stanowi również wyzwanie związane ze spotkaniem przedstawicieli różnych kultur, ponieważ obcokrajowcem może być przełożony lub kolega przy sąsiednim biurku. Czy zatem korporacja to miejsce pracy odpowiednie dla każdego? Z badań wynika, że w takim środowisku najlepiej odnajdują się ludzie młodzi, a jako przykład można podać krakowski oddział szwajcarskie firmy UBS, w której średnia wieku wynosi 28 lat. Zespół tworzą zatem nazywani pokoleniem Y, gotowi na wyzwania ludzie: tolerancyjni, żyjący w globalnej wiosce, wyznaczający sobie ambitne cele zawodowe. Rozwój centów usług w Polsce to także szansa na powrót tych, którzy kiedyś wyjechali z naszego kraju. Nowe miejsca pracy, zgodne z zachodnio-europejskimi standardami, mogą stanowić motywację do zakończenia emigracji.

Tolerancyjny kraj? Polska

Polska skutecznie zwalcza stereotyp kraju zaściankowego, a w raportach i analizach prezentuje się jako nowoczesne, dynamicznie rozwijające się państwo, z którym warto wiązać plany zawodowe. Portugalczyk, Hindus, Anglik czy Niemiec – obcokrajowców spotyka się na ulicach polskich miast na co dzień, a Kraków jest tego najlepszym przykładem. Pracowników z zagranicy przyciągają nie tylko atrakcje turystyczne, lecz przede wszystkim szansa na realizowania ambitnych zadań oraz celów kariery.

 

 

Dominika Wasik

Autorka reprezentuje firmę UBS Poland Service Centre

Źródło: Gazeta Finansowa

30.08.13, nr: 35, str. 26

Opublikowane: pon., 09/09/2013 - 10:09


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie