Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Nauczyłam się koncentrować na szczegółach

"Każdy młody profesjonalista z bardzo dobrym wykształceniem ma równe szanse na odbycie stażu tutaj" – mówi Despoina Loupi, stażysta Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Dlaczego wybrałaś staż w EBC?

Już na studiach prawniczych, a później podczas mojego stażu zawodowego odkryłam, że najbardziej interesuje mnie prawo europejskie i międzynarodowe. Na studia magisterskie zdecydowałam się więc wyjechać do Maastricht. Zajmowałam się tam głównie dwoma obszarami: regulacjami gospodarczymi i finansowymi w UE oraz prawem konkurencji UE. Pracę magisterską napisałam o jednolitym mechanizmie restrukturyzacji. Jak większość absolwentów studiów prawniczych o specjalizacji z prawa UE, chciałam pracować w miejscu, w którym mogłabym wykorzystać wiedzę zdobytą podczas edukacji. Wybrałam więc Europejski Bank Centralny, a ściślej mówiąc EBC wybrał mnie.

Czy proces aplikacyjny był trudny?

Nie, proces aplikacyjny nie jest czasochłonny lub skomplikowany. Wchodzisz tylko na stronę EBC i sprawdzasz wolne miejsca pracy. Jeśli widzisz wakat, który pasuje do twojego profilu zawodowego, po prostu aplikujesz. Drugi etap składa się z wywiadu przez telefon lub Skype'a i do niego musisz się trochę bardziej przygotować. W przypadku niektórych staży jest jeszcze jeden etap - test psychometryczny.  

Czym zajmujesz się podczas stażu?

Pracuję w Sekcji Polityki Podejmowania Decyzji w Sekretariacie Rady Nadzorczej (SSM) jako prawnik-stażysta. Zajmujemy się opracowaniem projektów decyzji EBC dotyczących nadzoru nad instytucjami kredytowymi. Moje codzienne zadania obejmują przegląd decyzji nadzorczych EBC zanim zostaną zatwierdzone przez Radę Nadzorczą a następnie przyjęte przez Radę Prezesów EBC według procedury niezgłaszania sprzeciwu. 

Co było jak dotąd najciekawszym a co najtrudniejszym zadaniem dla ciebie?

Jako część zespołu prawniczego miałam okazję uczestniczyć w pełnym postępowaniu ABoR dotyczącym zaskarżonej decyzji o cofnięcie licencji wydanej przez EBC. Pomagałam przy redagowaniu protokołów z długich posiedzeń i współpracowałam przy redagowaniu notatek, między innymi na podstawie analizy orzecznictwa zarówno Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jak i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 
Z trudnymi zadaniami zmagam się codziennie. Niełatwo  jest w pełni wychwycić i zrozumieć kontekst skomplikowanych decyzji EBC zawierających wiele technicznych terminów i ekonomicznych oszacowań. Ale z dnia na dzień coraz lepiej rozumiem normy ostrożnościowe  i prawo finansowe. 

Czego jak dotąd nauczyłaś się w EBC?

Redagując dokumenty nauczyłam się koncentrować na szczegółach – bardzo ważne jest konsekwentne stosowanie terminów i definicji, podstawa prawna musi być bowiem jasna, a decyzje muszą być odpowiednio uzasadnione. 
Miałam też okazję zobaczyć, jak w praktyce działają procedury podejmowania decyzji w SSM, poszerzyć moją wiedzę o nadzorze bankowym i współpracować z ludźmi z bardzo różnym wykształceniem. Nauczyłam się także pracować z większą pewnością siebie i ściśle przestrzegać określonych terminów. 

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna w dziale, w którym odbywa staż?

Tak, każdy stażysta ma przełożonego lub mentora. Zwykle jest przypisany do zespołu i z czasem pracuje już samodzielnie, ale na początku może liczyć na pomoc kolegów.

Jak spędzasz czas poza pracą?

Mieszkanie we Frankfurcie może być interesujące, zwłaszcza dla "południowca", jak ja. Naprawdę cieszę się okresem Bożego Narodzenia tutaj, bo jestem wielką wielbicielką świątecznych jarmarków, grzanego wina i śniegu! Poza tym razem z innymi stażystami zwiedzam miasto. Lubię odkrywać nowe restauracje i bary, chodzić do kina lub spacerować nad rzeką. Jako pracownicy możemy także ćwiczyć w obiektach fitness EBC i mamy zniżki na niektóre przedstawienia teatralne, opery itd. 

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające?

Jeśli go porównasz ze wszystkimi pozostałymi wynagrodzeniami na stażach UE, jest całkiem niezłe. EBC zapewnia także zakwaterowanie albo grant mieszkaniowy. 

Co byś powiedziała ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż w EBC?

Poznałam bardzo różnych stażystów od prawników, dziennikarzy i lingwistów po ekonomistów i twórców stron internetowych  będących w różnym wieku i pochodzących z różnych krajów. Każdy młody profesjonalista z bardzo dobrym wykształceniem ma równe szanse na odbycie stażu tutaj. Czasami wystarczy tylko trochę szczęścia, dużo wytrwałości i dobrze zredagowana aplikacja. Próbujcie!

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

 

Opublikowane: pon., 19/02/2018 - 00:34


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie