Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Zrobiłabym to jeszcze raz!

"Podczas stażu nauczyłam się więcej niż na studiach i miałam okazję zastosować zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce." – opowiada Victoria Gilson, która odbyła praktyki w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Dlaczego wybrałaś staż w ETO?

Chciałam rozwijać się zawodowo w obszarze ochrony środowiska i zależało mi na zdobyciu doświadczenia w instytucji europejskiej. Uznałam, że w Europejskim Trybunale Obrachunkowym będę mogła pogłębiać swoje zainteresowania i wykorzystać znajomość języków. Cieszę się, że moja aplikacja była w stanie przyciągnąć uwagę ETO. 

Czy proces aplikacyjny był trudny?

Raczej bardzo łatwy. Wypełniłam aplikację online w połowie kwietnia a na początku czerwca skontaktowało się ze mną biuro ETO w Wielkiej Brytanii. Rozmawiałam z dyrektorem biura oraz attaché. W połowie czerwca otrzymałam ofertę stażu. Zaczęłam od września.   

Czym zajmowałaś się podczas stażu?

Do moich podstawowych zadań należało wspieranie pracy biura przedstawiciela Wielkiej Brytanii w przeprowadzaniu audytów, przygotowywanie posiedzeń izby i pisanie raportów. Pomagałam też w organizowaniu innych wydarzeń oraz przygotowywałam notatki z briefingów. 

Co było najciekawszym a co najtrudniejszym zadaniem dla ciebie?

Najbardziej interesujące było przeprowadzanie audytu dotyczącego powodzi w Rumunii i Bułgarii. Była to świetna okazja, aby naprawdę zobaczyć na czym polega audyt i nauczyć się, jak postępować podczas kontroli na miejscu.
Trudny był sam początek stażu. Musiałam się dostosować do nowego otoczenia, ogarnąć terminologię, metodologię i poznać kulturę organizacyjną instytucji. Wiązało się to z dużą ilością nowych informacji, które musiałam przyswoić bardzo szybko. 

Czego nauczyłaś się w ETO?

Przekonałam się, jakie znaczenie przy dużym obciążeniu pracą ma umiejętność zarządzania oraz zrozumiałam, jak ważne jest zachowanie spokoju w stresujących sytuacjach. Doceniłam też pracę zespołową. Nauczyłam się, jak rozpoznawać mocne strony zespołu i jak wykorzystać je do osiągania wspólnych celów.

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna w dziale, w którym odbywa staż?

Tak, opiekun dba o to, żeby stażyści zawsze mieli pełne ręce roboty i uczyli się nowych umiejętności.

Jak spędzałaś czas poza pracą?

Przez pierwszych kilka tygodni poznawałam innych stażystów i sporo z nimi wychodziłam. W weekendy zwiedzałam pobliskie miasta, np. Metz, Trewir, Nancy, oraz integrowałam się z moimi współlokatorami. Chodziliśmy wspinać się, pokazali mi jezioro Echternach, organizowaliśmy imprezy.
ETO ma swoją siłownie, więc regularnie chodziłam tam po pracy. To świetny sposób na odstresowanie. Mogłam uczestniczyć w różnych zajęciach fitness: od cardio i kickboxingu, po jogę, salsę i treningi siłowe. Zapisałam się również na kurs języka niemieckiego dla początkujących, co okazało się dosyć zabawne.

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające?

Przez pierwszych kilka miesięcy miałam trudności z budżetem. 1300 euro miesięcznie to trochę za mało, szczególnie w Luksemburgu, gdzie koszty utrzymania są znacznie wyższe niż np. w Brukseli. Część pracowników na stałe zatrudnionych w ETO mieszka w Niemczech lub we Francji i codziennie dojeżdża do pracy. Ja zdecydowałam, że wolę jednak mieszkać w mieście. Ale ETO pomaga stażystom w znalezieniu niedrogiego mieszkania. 

Czy odbycie stażu pomogło ci znaleźć pracę, którą byłaś zainteresowana?

Przede wszystkim staż pomógł mi zorientować się w wybranej przeze mnie ścieżce kariery. Zauważyłam, że jestem niezła w komunikowaniu się i podszkoliłam umiejętności analityczne, a obie te rzeczy są niezbędne w procesach rekrutacyjnych. Moi przełożeni też byli bardzo pomocni, np. doradzili mi, gdzie najlepiej aplikować. 

Co byś powiedziała ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż w ETO?

Aplikujcie! Podczas stażu nauczyłam się więcej niż na studiach i miałam okazję zastosować zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce. Miałam świetnych opiekunów, dużo się od nich nauczyłam. Zrobiłabym to wszystko jeszcze raz, jeśli bym mogła. To było kilka świetnych miesięcy! 

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

Opublikowane: niedz., 18/02/2018 - 22:31


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie