Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Ciągle uczę się czegoś nowego

"Podczas stażu nigdy nie jesteś sam, a to czyni go jeszcze lepszym." – mówi Ramona Ciubotaru z Rumunii, która odbywa staż w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Skończyłam studia licencjackie z rolnictwa a później studia magisterskie ze specjalizacją ochrona roślin. Tuż po nich miałam wspaniałą możliwość aplikowania na staż w EFSA. To jest szansa, która nie zdarza się często, więc weszłam w to. Taki staż pozwala mi uczyć się przez działanie i jest najlepszym sposobem na zdobycie praktycznego doświadczenia. 

Mój staż zaczął się miesiąc temu i potrwa cały rok. Pierwszy miesiąc minął mi bardzo szybko i mogę powiedzieć, że był po prostu niesamowity. Początki były trudne - musiałam przyswoić wiele informacji i zdarzyło mi się popełnić kilka błędów, ale cieszę się, że zrobiłam dużo rzeczy, które były dla mnie zupełnie nowe. Jestem pewna, że reszta roku też będzie pełna wyzwań i interesujących doświadczeń.

Jako stażystka jestem częścią świetnego zespołu, który odpowiada za nową formułę nadzoru nad szkodnikami w państwach członkowskich. Cieszę się, że mogę wnieść swój wkład w tworzenie tego projektu. W EFSA ciągle uczę się czegoś nowego i nieustannie doskonale swoje umiejętności. Wszyscy koledzy są bardzo pomocni, każdy stażysta ma też swojego mentora. Podczas stażu nigdy nie jesteś sam a to czyni go jeszcze lepszym. 

Parma to żywiołowe miasto pełne studentów pochodzących z różnych części świata. Po pracy, razem z innymi stażystami, korzystamy z tego, co oferuje. Są fajne imprezy, wśród których najbardziej "znane" jest wieczorne aperitivo. Część swojego wolnego czasu chciałabym też poświęcić na podróżowanie i zwiedzić północne Włochy. Wynagrodzenie stażysty mogłoby być wprawdzie nieco lepsze, ale jeśli potrafisz trzymać swój budżet w ryzach, możesz wieść całkiem przyjemne życie.

Zachęcam wszystkich, którzy chcieliby aplikować na staż w EFSA, aby uwierzyli w siebie i zrobili to! To doświadczenie, którego nie powinniście przegapić. 

 

Wysłuchała Agnieszka Góralczyk

Opublikowane: niedz., 18/02/2018 - 20:01


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie