Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Uczyć się od najlepszych

"Wypełniłam formularz na stronie internetowej, później była całkiem przyjemna 15-minutowa rozmowa telefoniczna, a po 2 tygodniach otrzymałam maila z wiadomością o przyjęciu na staż i... przeprowadziłam się do Grecji!" – opowiada Gema Fernandez z Hiszpanii, stażystka w Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).

Dlaczego wybrałaś staż w programie ENISA?

Kończyłam właśnie studia magisterskie z cyberbezpieczeństwa i  przeglądałam oferty staży dla absolwentów w europejskich agencjach. Przypomniałam sobie wtedy o agencji zajmującej się bezpieczeństwem informacji i sieci, wspomnianej na jednych z moich zajęć na studiach i uznałam, że to może być świetne miejsce dla mnie.

Czy proces aplikacyjny był trudny?

Ani trochę. Wypełniłam formularz na stronie internetowej, później była całkiem przyjemna 15-minutowa rozmowa telefoniczna, a po 2 tygodniach otrzymałam maila z wiadomością o przyjęciu na staż i... przeprowadziłam się do Grecji!

Czym zajmujesz się podczas stażu?

Pracuję w dziale odpowiedzialnym za bezpieczeństwo infrastruktury i usług w Internecie. Współpracuję z kolegami z wielu innych projektów związanych z tym obszarem i jestem zaangażowana we wszystkie działania zespołu związane z zarządzaniem i planowaniem. 

Czego jak dotąd nauczyłaś się w ENISA?

Koledzy traktują mnie tak, jakbym była jednym z nich. Dzięki temu zdobywam wiedzę z wielu różnych dziedzin i uczę się sporo o strukturze organizacyjnej agencji, planowaniu projektów i ich metodyce. Mam też bardzo dobrego i pomocnego opiekuna, do którego zawsze mogę zwrócić się, jeśli mam jakiś problem lub wątpliwości. 

Jak spędzasz czas poza pracą?

W każdej wolnej chwili staram się zwiedzać Ateny i Grecję. Weekendy spędzam często z ludźmi z pracy. W ciągu tygodnia wieczorami chodzę na siłownię i biorę udział w zajęciach sportowych organizowanych przez kolegów z pracy. Gramy np. w siatkówkę. 

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające?

Pozwala na utrzymanie się Atenach, ale o oszczędzaniu raczej nie może być mowy. Biorąc pod uwagę fakt, że to staż, nie mogę narzekać.

Co byś powiedziała ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż w ENISA?

Zróbcie to! To wspaniałe doświadczenie, szczególnie jeśli masz wykształcenie związane z cyberbezpieczeństwem. Sporo się nauczycie, zdobędziecie doświadczenie i nawiążecie wiele nowych kontaktów.

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

Opublikowane: śr., 14/02/2018 - 16:22


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie