Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Nigdy nie jest nudno

"Taki staż daje możliwość poznania ludzi z całego świata.(...) Rozmawiamy w różnych językach i o językach" – opowiada Mila Brnčić z Chorwacji, która odbywa staż w Europejskim Centrum Języków Nowożytnych (ECML).

Dlaczego wybrałaś staż w programie w ECML? 

Studiowałam języki obce, angielski i francuski, na Uniwersytecie Lublańskim. Znasz jakiegoś studenta filologii, dla którego pomysł stażu w ECML nie brzmiałby atrakcyjnie?! Taki staż daje możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych projektach językowych oraz pozwala uczyć się od doświadczonych lingwistów. Moje praktyki trwały 9 miesięcy. 

Czy proces aplikacyjny był trudny? 

Nie sądzę, żeby było to trudne. Każdy może uzyskać dostęp do formularza na stronie internetowej ECML. Wypełnienie aplikacji polega na uzupełnieniu informacji dotyczących wykształcenia, danych osobowych oraz umiejętności językowych i komputerowych. Druga część to krótki esej, w którym musisz opisać swoje motywacje.

Czym zajmujesz się podczas stażu? 

Organizuję różne warsztaty i spotkania. Niektórzy mogą uznać to za przytłaczające i stresujące, ale mnie bardzo się podoba! To nigdy nie jest nudne. I daje możliwość poznania ludzi z całego świata, nie tylko z krajów członkowskich UE. Rozmowy z nimi bywają naprawdę interesujące. Rozmawiamy w różnych językach i o językach.

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna, w dziale, w którym odbywa staż? 

Każdy stażysta ma tutaj menedżera liniowego. Jest odpowiedzialny za twoją pracę i uzgadniasz z nim np. kiedy bierzesz wolne dni. Ale inni pracownicy też są zawsze gotowi do pomocy i chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające? 

Na życie w Grazu wystarcza.

Myślisz, że taki staż pomoże ci znaleźć dobrą pracę?

Nie jestem jeszcze pewna, gdzie znajdę swoje miejsce po tym stażu, ale wierzę, że kompetencje zdobyte podczas praktyk mi w tym pomogą. 

Co byś powiedziała ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż w programie ECML? 

Naprawdę warto. ECML to przyjazne miejsce, w którym panuje bardzo dobra atmosfera.

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

Opublikowane: śr., 14/02/2018 - 09:55


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie