Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wielka włoska przygoda

"Po pracy razem z innymi stażystami zwiedzam Parmę. To bardzo przyjazne miasto i szybko można się w nim zaaklimatyzować." - mówi Laura Kirwan z Irlandii, stażystka w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Dlaczego wybrałaś staż w EFSA? 

Wiedziałam, że jeśli zostanę przyjęta, będę mogła działać na rzecz ochrony zdrowia konsumentów w całej Europie, poszerzać wiedzę w tym zakresie oraz zdobyć wiele zawodowych kontaktów w wielokulturowym i zróżnicowanym środowisku. Chciałam również rozwijać moje zainteresowania oraz zdobyć doświadczenie w obszarze, z którym mam zamiar związać się zawodowo. Szansa na przeprowadzkę do Włoch i zwiedzanie nowego kraju także mnie pociągała. 

Czy proces aplikacyjny był trudny? 

Nie, formularz aplikacyjny jest prosty. Dosyć szybko dostałam odpowiedź od EFSA i byłam na bieżąco informowana o kolejnych etapach procesu aplikacyjnego, co moim zdaniem jest ważne, ponieważ dzięki temu wiesz na czym stoisz. 

Czym zajmujesz się podczas stażu? 

Jestem zaangażowana w prace licznych grup roboczych. Pozwala mi to zdobywać wiedzę z wielu obszarów i poszerzać sieć zawodowych kontaktów o ekspertów z różnych środowisk i dziedzin naukowych. Jestem też członkiem Panelu ds. Zdrowia Roślin, Produktów Ochrony Roślin i ich Pozostałości (PPR) i pracuję nad modelem RAC. Dzięki temu rozwijam moje umiejętności w zakresie IT, statystyki i pracy z danymi. To wymagająca, ale też bardzo satysfakcjonująca praca.

Co było jak dotąd najciekawszym a co najtrudniejszym zadaniem dla Ciebie? 

Cenię sobie możliwość uczestniczenia w grupach roboczych. Uważam, że dyskusje są bardzo interesujące. Dużo się uczę słuchając opinii innych naukowców.

Najtrudniejszym zadaniem, z którym musiałam się zmierzyć, było przyzwyczajenie się do nowego oprogramowania statystycznego i dużych zbiorów danych. Ale mój opiekun jest bardzo pomocny i chętnie odpowiada na moje pytania.

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna, w dziale, w którym odbywa staż? 

Tak.

Jak spędzasz czas poza pracą? 

Po pracy razem z innymi stażystami zwiedzam Parmę. To bardzo przyjazne miasto i szybko można się w nim zaaklimatyzować. Raz lub dwa razy w tygodniu po pracy oraz w weekendy wszyscy chodzimy na Aperitivo. Tworzymy zgraną społeczność, więc zwykle razem jeździmy też na weekendowe wycieczki. Pociągi tutaj są tanie i punktualne, więc można podróżować do Wenecji, Pizy, Florencji itd. 

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające? 

Koszty życia w Parmie są dość niskie, więc wynagrodzenie wystarcza na bieżące wydatki.

Co byś powiedziała ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż w programie w EFSA? 

Aplikujcie, bo to wspaniałe doświadczenie. Nie będziecie żałować! 

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk 

Opublikowane: sob., 03/02/2018 - 20:58


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie