Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Staż poszerza horyzonty

pixabay
"Poznajcie jak najwięcej osób w firmie i postarajcie się zostać tam jak najdłużej." – radzi przyszłym praktykantom Piotr Mazur, który odbył staż w EASA.

Dlaczego wybrałeś staż dla absolwentów w EASA?
Chciałem rozwijać karierę w branży lotniczej a dla absolwenta prawa lotniczego taka praca jest idealna. Staż w renomowanej organizacji międzynarodowej poszerza horyzonty... i otwiera wiele drzwi.

Czy proces aplikacyjny był trudny?
Z mojej perspektywy nie, ponieważ mój staż był poprzedzony wielokrotnymi wizytami pracowników EASA w Leiden i znali zarówno mnie jak i innych absolwentów. Poza tym Leiden ma "dobrą markę" w branży lotniczej a z uwagi na to, że każdy ze studentów musi odbyć obowiązkowe praktyki mam wrażenie, że EASA chętnie z tego korzysta.

Czym zajmowałeś się podczas stażu?
Opracowywałem raport dotyczący zastosowania regulacji dwustronnych umów bezpieczeństwa lotniczego BASA (głównie tej UE-USA) przez podmioty sektora oraz zbierałem od pracowników agencji i firm działających w branży informacje, dotyczące tego, które z zapisów tych umów można poprawić tak, by miały lepsze zastosowanie w praktyce. 

Co było najciekawszym a co najtrudniejszym zadaniem dla Ciebie?
Najciekawszym - poznawanie bardzo wielu przedstawicieli sektora lotniczego reprezentujących różne punkty widzenia i odmienne interesy.
Najtrudniejszym - przegryzienie się przez techniczne aspekty umów BASA oraz, na początku, zorientowanie się w strukturze organizacyjnej Agencji.

Czego się nauczyłeś podczas stażu w programie EASA?
Analizy "dużych" aktów prawnych, pracy w międzynarodowym środowisku i zasad działania UE.

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna w dziale, w którym odbywa staż?
Wiem, że miałem go ja i inny student z Leiden w Dziale Prawnym. 

Jak spędzałeś czas poza pracą? 
Głównie ze znajomymi poznanymi podczas stażu. Ale jeździłem też do Antwerpii gdzie studiowała moja obecna narzeczona. Zwiedziłem również Kolonię, która szczerze mówiąc nie przypadła mi do gustu. 

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające?
Mój staż był darmowy. Ale wynagrodzenie otrzymywane podczas "graduate program" jest bardzo dobre.

Czy odbycie stażu pomogło Ci znaleźć pracę, którą byłeś zainteresowany?
Na pewno przyczyniło się do lepszego postrzegania mojej aplikacji i CV, ale niestety nie miało takiego przełożenia na proces rekrutacji jakiego oczekiwałem. Wydaje mi się, że mój staż był trochę za krótki by traktowano go naprawdę poważnie.

Co byś powiedział ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż do EASA?
Poznajcie jak najwięcej osób w firmie i postarajcie się zostać tam jak najdłużej. Długość pierwszego stażu, a w szczególności to, czy wyewoluuje on w umowę o innym charakterze (staże często nie otrzymują tyle uwagi, na ile zasługują), jest bardzo istotne dla kolejnych pracodawców. 

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

Opublikowane: pt., 26/01/2018 - 23:05


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie