Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Frankfurt jest idealną bazą wypadową

"W trakcie moich praktyk odwiedziłam m.in. Berlin, Kolonię, Amsterdam, Brugię, Antwerpię czy Maastricht" - opowiada Anna Lasak, która odbyła staż w Europejskim Banku Centralnym.

Dlaczego wybrałaś straż w EBC?
Decyzja o aplikowaniu na praktyki w EBC była wypadkową moich zainteresowań i planów dotyczących przyszłej ścieżki kariery. W trakcie studiów magisterskich szczególnie zainteresował mnie temat regulacji na rynkach finansowych. Jednocześnie wiedziałam, że chciałabym gdzieś wyjechać i spróbować swoich sił na zagranicznym rynku pracy. Oferta, którą zobaczyłam na stronie internetowej EBC idealnie spełniała te kryteria. W trakcie mojego stażu nie tylko mogłam uzyskać doświadczenie pracując w międzynarodowej organizacji poza granicami Polski, ale także na co dzień rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę w zakresie rynku bankowego i jego regulacji.  

Czy proces aplikacyjny był trudny?
Z perspektywy czasu wydaje mi się, że proces aplikacyjny na staż nie był ekstremalnie skomplikowany, z pewnością jednak różnorodny. Na trzy etapy rekrutacji składają się: kwestionariusz, testy kompetencyjne połączone z krótką rozmową kwalifikacyjną (prerecorded interview) i rozmowa na skypie. Największą trudnością procesu rekrutacyjnego była z pewnością wysoka liczba utalentowanych młodych ludzi, którzy także ubiegali się o miejsce na stażu. 

Czym zajmowałaś się podczas stażu?
W trakcie mojego stażu w części EBC odpowiedzialnej za nadzór nad rynkiem bankowym pracowałam w zespole zajmującym się kwestiami wymogów kapitałowych i rachunkowości w Supervisory Policies Division. Do moich głównych obowiązków należała koordynacja bazy pytań (FAQ) w ramach Systemu Jednolitego Nadzoru (SSM) i praca przy IFRS 9 Thematic Review mającym na celu sprawdzenie, jak banki są przygotowane na wejście w życie nowego standardu rachunkowości dotyczącego instrumentów finansowych (IFRS 9). 

Co było najciekawszym, a co najtrudniejszym zadaniem dla Ciebie?
Najciekawszym, a jednocześnie najtrudniejszym zadaniem podczas mojego stażu była praca nad IFRS 9 Thematic Review. Przygotowania do rozpoczęcia tego projektu trwały kilka miesięcy, a za pierwszy etap jego głównej części – sprawdzanie jakości danych dostarczonych przez zespoły zajmujące się bezpośrednim nadzorem nad bankami, byłam odpowiedzialna ja. Współpracując razem z dwojgiem innych stażystów musiałam zarządzać naszą pracą i zapewnić, by dane, na których opiera się cała dalsza analiza były jak najwyższej jakości. Było to ważne doświadczenie, dzięki któremu nauczyłam się pracować pod presją czasu i zarządzać zespołem.  

Czego się nauczyłaś podczas stażu w EBC?
W trakcie mojego stażu na pewno poszerzyłam swoją wiedzę w zakresie nadzoru na rynku bankowym, szczególnie w kwestiach związanych z rachunkowością. Nauczyłam się także współpracować w międzynarodowym zespole i skutecznie rozwiązywać problemy pod presją czasu.

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna w dziale, w którym odbywa się staż?
Wszystko zależy od działu, w którym odbywa się staż. Ja nie miałam oficjalnego opiekuna, jednak byłam na bieżąco wprowadzana w pracę zespołu przez jednego z moich kolegów, który przez cały okres praktyk szczególnie mnie wspierał i pomagał przy nowych wyzwaniach i obowiązkach. 

Jak spędzałaś czas poza pracą?
Mój wolny czas we Frankfurcie zawsze starałam się spędzać bardzo aktywnie. W każdy weekend odkrywałam nowe zakątki miasta i okolic. Frankfurt jest też idealną bazą wypadową do właściwie każdego miejsca na świecie, dzięki korzystnym połączeniom lotniczym i pociągowym. Ja w trakcie moich praktyk odwiedziłam m.in. Berlin, Kolonię, Amsterdam, Brugię, Antwerpię czy Maastricht. Bardzo otwarte i międzynarodowe środowisko pracy w EBC pozwoliło mi na nawiązanie wielu nowych znajomości, więc na brak towarzystwa także nie mogłam narzekać. 

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające?
Wynagrodzenie stażysty jest jak najbardziej wystarczające do tego, aby żyć na komfortowym poziomie we Frankfurcie. Bardziej oszczędni stażyści z pewnością są w stanie odłożyć coś na czarną godzinę. Niewątpliwym plusem jest to, że praktykanci mogą korzystać z rezydencji mieszkalnych zapewnianych przez EBC, których koszt jest w pełni pokrywany w ramach praktyk. 

Czy odbycie stażu pomogło Ci znaleźć pracę, którą byłaś zainteresowana?
Moje praktyki właściwie płynnie przeszły w pracę. Dzięki propozycji kontynuowania pracy w moim zespole mogę nadal zdobywać doświadczenie w instytucji unijnej zapewniającej sprawnie działający system bankowy w strefie euro. 

Co byś powiedziała ludziom, którzy chcą aplikować na staż?
Na pewno zachęcam do tego, żeby się zbyt długo nie wahać! Ja sama, szczerze mówiąc, nie miałam dużych oczekiwań, że moja aplikacja zostanie w ogóle przez kogokolwiek zauważona. Stwierdziłam jednak, że nic nie ryzykuję, a mogę tylko żałować, że nie spróbowałam. Dzisiaj zdecydowanie uważam, że ta decyzja zmieniła całkowicie moje życie, zdecydowanie na plus! 

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

Opublikowane: pt., 26/01/2018 - 20:25


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie