Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Warto próbować!

Renata Leśniak
Renata Leśniak
"Jeżeli jesteś otwarty na nowe wyzwania, chcesz się rozwijać i zdobyć niepowtarzalne doświadczenie - aplikuj! Zdecydowanie warto próbować." - radzi Renata Leśniak, stażystka w Radzie UE.

Dlaczego wybrałaś staż w Radzie UE?
Jeśli chodzi o mnie, szukałam zmiany na swojej ścieżce zawodowej - stąd w ogóle pomysł na staż w jednej z instytucji unijnych. Ponieważ byłam zdecydowana na rozwój w dziedzinie tłumaczeń, rozglądałam się za tymi instytucjami, które oferują taką możliwość. Na szczęście udało się w Radzie UE.

Czy proces aplikacyjny był trudny?
Na każdy "semestr" w Radzie UE przyjmowanych jest łącznie ok. 60 stażystów. Biorąc pod uwagę ilość napływających aplikacji, nie jest łatwo się dostać. Sam proces nie jest skomplikowany, pierwszy etap składa się z uzupełnienia formularza online - rodzaju CV - i listu motywacyjnego. Na tej podstawie - i oczywiście po zweryfikowaniu prawdziwości wszystkich danych i deklarowanych umiejętności - wyłaniana jest szczęśliwa grupa zwycięzców. W niektórych sytuacjach przeprowadzane są dodatkowe telefoniczne rozmowy rekrutacyjne, w moim przypadku na szczęście obyło się bez tego ostatniego punktu i drogą mailową otrzymałam wiadomość o zakwalifikowaniu się na staż. 

Czym zajmowałaś się podczas stażu?
Ponieważ dbywam staż w polskiej sekcji tłumaczeniowej Rady UE, do moich głównych zadań należy tłumaczenie na język polski dokumentów Rady. Oprócz tego jako stażyści mamy możliwość uczestnictwa w wizytach studyjnych, prezentacjach i różnego rodzaju szkoleniach przybliżających pracę i funkcjonowanie UE, a także powiązanych organów, co obejmuje również zwiedzanie instytucji znajdujących się w Strasburgu i Luksemburgu. 

Co było najciekawszym a co najtrudniejszym zadaniem dla Ciebie?
Nie przypisywałabym tego do poszczególnych zdarzeń, wolę raczej odpowiedzieć ogólnie - na pewno największym wyzwaniem było samo odnalezienie się w środowisku Unii, zwłaszcza początek stażu był pod tym kątem dość intensywny. To był jednocześnie najciekawszy aspekt stażu. Sama możliwość poznania instytucji od środka w codziennej pracy jest fascynująca. 

Czego się nauczyłaś podczas stażu w Radzie UE?
Oprócz możliwości rozwoju w dziedzinie, w której odbywam staż, miałam okazję zapoznać się z bliska z funkcjonowaniem Unii, co jest na pewno cenną wiedzą. 

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna, w dziale, w którym odbywa staż?
Tak, każdy stażysta ma swojego własnego opiekuna, czyli doświadczonego pracownika działu, który jest pierwszą osobą kontaktową w razie pytań i wątpliwości i który czuwa nad pracą i obowiązkami stażysty. 

Jak spędzałaś czas poza pracą?
Staż oprócz możliwości rozwoju zawodowego daje też okazję do poznania innych osób z różnych zakątków Europy i świata. Jest bardzo dużo okazji do zintegrowania się, poznania ludzi, miasta i samej Belgii. Bruksela ma na szczęście pod tym kątem wiele do zaoferowania, jest bardzo dynamiczna i myślę, że każdy bez trudu znajdzie w niej coś dla siebie.
 
Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające?

Nie jest to oszałamiająca kwota, ale wystarcza na pokrycie utrzymania i drobnych przyjemności.

Czy odbycie stażu pomogło Ci znaleźć pracę, którą byłaś zainteresowana?
Ponieważ w momencie, w którym padło to pytanie, jestem dalej w trakcie stażu, pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że tak faktycznie będzie. Myślę, że na pewno jest to wartościowy punkt w CV, który zwróci uwagę przyszłego pracodawcy. 
 
Co byś powiedziała ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż w Radzie UE?
Jeżeli jesteś otwarty/otwarta na nowe wyzwania i przygodę, chcesz się rozwijać i zdobyć niepowtarzalne doświadczenie - aplikuj! Zdecydowanie warto próbować.

 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

Opublikowane: niedz., 31/12/2017 - 21:07


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie