Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Lubelscy zawodowcy w Londynie

Uczniowie lubelskiego ZS nr 1 przy London Bridge
Uczniowie lubelskiego ZS nr 1 przy London Bridge
Londyn – wspaniałe miasto, które warto odwiedzić. Czy tylko w celach turystycznych? Uczniowie jednego z lubelskich techników połączyli przyjemne z pożytecznym i odbyli tam 2-tygodniowe praktyki zawodowe.

W jednej z lubelskich szkół zrodził się pomysł na projekt „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Brzmi nudno? Może trochę, lecz wydarzenia, które miały miejsce podczas praktyk zostaną w naszych głowach na długo. Dwa pełne tygodnie przygód połączonej z nauką, czyż nie brzmi… super?

W projekcie wzięli udział uczniowie klas 2 i 3 technikum. Łącznie grupa liczyła 45 uczniów i 3 nauczycieli. Projekt zakładał spożytkowanie wiedzy wałkowanej przez nauczycieli w praktyce, rozszerzenie znajomości języka angielskiego o coś więcej niż każdemu znane „Oh My God!”, zdobycie nowych i/lub kolejnych umiejętności zawodowych, a także poznanie życia londyńskich rodzin, u których mieszkaliśmy.

Do firm zostaliśmy przydzieleni według profilu wykształcenia i poziomu znajomości języka. Były to m.in.: sklepy, zakłady usługowe, serwisy komputerowe, agencje nieruchomości, biblioteki i biura.
Codziennie każdemu z nas stawiano nowe wyzwania. Nikt się nie nudził. Nasze zadania obejmowały rozmowy na żywo i przez telefon z klientami, obsługę maszyn biurowych i sklepowych (np. kasa fiskalna), a także korzystanie z portali handlowych. Radziliśmy sobie z nimi doskonale. Uwaga! Niczego nie popsuliśmy! Opiekunowie odwiedzali podopiecznych w miejscu pracy w i sprawdzali, jak radzą sobie w firmie.

Kolejnym wyzwaniem dla nas, młodych – dorosłych, było samodzielnie poruszanie się po mieście. Często podróżowaliśmy w pojedynkę – po wyjściu z domu rozdzielaliśmy się i osobno jechaliśmy do pracy. Ale byliśmy dzielni i daliśmy radę!

W ramach odpoczynku intensywnie zwiedzaliśmy najważniejsze obiekty Londynu. Pierwszego dnia po przyjeździe mieliśmy okazję zobaczyć Big Bena i podziwiać miasto z London Eye. W weekend udało nam się zwiedzić Tower Bridge, przejść spacerem po Queen’s Walk, wejść po 347 stopniach na Monument (było warto się zmęczyć), zobaczyć Buckingham Palace i Queen Victoria Memorial, a także Trafalgar Square i Piccadilly Circus. W muzeum figur woskowych Madame Tussauds spotkaliśmy różne słynne postaci.

Po tych wszystkich przygodach nadszedł czas wyjazdu. Zabraliśmy dobrą pogodę i wróciliśmy do Polski z większą znajomością języka, mądrzejsi o nowe doświadczenia i zadowoleni z posiadania certyfikatów potwierdzających nasze starania, osiągnięcia i naukę. Z Londynu przywieźliśmy zdjęcia i filmy a po powrocie stworzyliśmy prezentację. Wyjazd był dla nas niepowtarzalnym doświadczeniem, a dla niektórych spełnieniem marzeń. No i wiemy już, że lot samolotem to nic strasznego.

Paulina Piasecka – technik handlowiec ZS nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie

Opublikowane: wt., 12/12/2017 - 12:50


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie