Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Byłem stażystą w instytucji unijnej - Edoardo Iannone

edoardo
Przekonacie się, że posiadacie umiejętności, o które sami siebie nie podejrzewaliście - przekonuje Edoardo Iannone, który właśnie dostał pracę w Europejskiej Agencji Leków w Londynie.

Jesteś euroentuzjastą?

Tak. Zawsze czułem się Włochem, ale równolegle wykraczałem poza granice mojego kraju – czułem się Europejczykiem. Byłem na Erasmusie w Hiszpanii 5 lat temu.

 

Dlaczego wybrałeś Europejską Agencję Leków?

Studiowałem stosunki międzynarodowe i politologię ze specjalnością – dziennikarstwo. Zawsze chciałem pracować w międzynarodowym środowisku. Byłem już jakiś czas w Londynie, kiedy aplikowałem o staż w Europejskiej Agencji Leków.

 

Jak się przygotowywałeś do złożenia aplikacji?

Aplikowałem o miejsce w biurze prasowym. Przez kilka dni czytałem dużo o samej instytucji, przeglądałem materiały prasowe, zaglądałem na media społecznościowe, żeby zorientować się jaki ta instytucja ma charakter i jakim językiem się posługuje.

 

Nie bałeś się specyficznego żargonu?

To zdecydowanie najtrudniejszy element stażu, bo agencja posługuje się wieloma akronimami. Na szczęście plan stażu umożliwia stopniowe wdrażanie – z początku dostaje się zadania proste, a ich skala trudności z czasem wzrasta.

 

Jakie to są proste zadania?

Monitoring mediów, zbieranie wywiadów, raportów innych działów.

 

A trudniejsze?

Odpowiadanie na zapytania dziennikarzy, organizacja wywiadów, pisanie informacji prasowych, przygotowywanie konferencji, obsługa twittera i LinkedIn. Facebook nie jest przez nas obsługiwany.

 

Jaka jest atmosfera pracy?

Człowiek od początku czuje się zaopiekowany, poznaje innych stażystów – w sumie jest ich tu ok. 40. Szefowie nie stwarzają dystansu. Wychodzimy razem na piwo po godzinach pracy.

 

Jeszcze w trakcie stażu aplikowałeś o pracę w biurze prasowym Europejskiej Agencji Leków.

Aplikowałem na ogłoszenie publiczne, każdy miał do niego dostęp. Jestem szczęśliwy, że mogę kontynuować pracę w tym samym miejscu, bo po rocznym stażu czuję, że coraz lepiej znam instytucję.

 

Co byś powiedział ludziom, którzy wahają się czy aplikować?

Spróbujcie! Nic nie stracicie, a zyskać możecie bardzo dużo. Przekonacie się, że posiadacie umiejętności, o które sami siebie nie podejrzewaliście.

 

Rozmawiała Urszula Kaczorowska

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przygotowuje publikację na temat staży w instytucjach unijnych i jednostkach z nią współpracujących. Publikacja ukaże się w końcówce roku, ale już teraz sukcesywnie będziemy publikowali wywiady z osobami, które odbyły staże.

 

Opublikowane: śr., 04/10/2017 - 16:37


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie