Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Podziwiane firmy świata część X

Z badań Kantar Worldpanel wynika, że w 2014 r. na całym świecie sprzedano ponad 5 mld butelek i puszek Coca-Coli – żaden inny produkt nie sprzedawał się tak dobrze. Coca-Cola nadal jest dla Amerykanów ikoną.

W 1997 r. Robert Goizuet, prezes The Coca-Cola Company, powiedział: „„Miliard godzin temu na Ziemi pojawili się ludzie. Miliard minut temu narodziło się chrześcijaństwo. Miliard sekund temu Beatlesi na zawsze zmienili muzykę. Miliard butelek Coca-Coli temu - to było wczoraj rano”. Według Interbrand Coca-Cola to także jednak z najbardziej wartościowych marek na świecie o wartości 56 mld dolarów.


Zaczęło się w aptece

Wojna secesyjna pozostawiła po sobie wielu weteranów, którzy ze względu na głębokie urazy psychiczne nie potrafili wrócić do normalnego życia. Przemysł farmaceutyczny wciąż poszukiwał specyfiku, który będzie dla nich pomocny w chwilach załamania. Przełomową chwilą było wyizolowanie z liści koki kokainy. W całej Ameryce lekarze i farmaceuci rozpoczęli prace nad stworzeniem napojów na bazie nowej substancji. Dr John Pemberton, aptekarz z Atlanty, w latach 70. XIX w. stworzył French Wine Coke, produkowane z wina, kokainy i ekstraktu z orzeszków kola. Być może napój zyskałby popularność, gdyby nie wprowadzona w Atlancie prohibicja. Pemberton wznowił badania i w 1886 r. uzyskał syrop z cukru, ekstraktu z koli i kokainy, który zaczął sprzedawać pod nazwą Coca-Cola. Początkowo reklamowana była jako lek na przypadłości układu nerwowego – w aptekach klienci mogli ją kupić na szklanki.

Samą nazwę napoju, odnoszącą się do dwóch głównych surowców, służących do jego produkcji, wymyślił Frank Robinson, księgowy Pembertona. W 1886 r. pierwsze hasło reklamowe – „Coca-Cola jest pyszna i orzeźwiająca” pojawiło się w gazetach i na ulicach. Coca-Coli po raz kolejny przyczyniła się prohibicja – Amerykanie z konieczności zastępowali słodkim napojem alkohol.


Za 2300 dolarów

Właśnie tyle zapłacił Asa Candler za markę Coca-Cola po śmierci Pembertona. Nowy właściciel zrezygnował ze sprzedaży napoju jako leku. Sprzedaż coraz szybciej rosła, jednak syrop można było kupić tylko w stacjonarnych saturatorach. W 1899 do Candlera zgłosili się dwaj przedsiębiorcy - Benjamin Thomas i Joseph Whitehead, którzy zasugerowali, że Coca-Cola w butelkach może odnieść sukces. Candler podszedł do pomysłu sceptycznie, ale zgodził się sprzedawać wspólnikom napój, który następnie będzie trafiał w butelki. Nowy sposób dystrybucji odniósł wielki sukces, a w przeciągu kilku lat Coca-Cola pojawiła się w większości sklepów w całych Stanach Zjednoczonych. W 1916 opracowano projekt szklanej butelki, który przetrwał do dziś i gwarantuje oryginalność napoju, który pijesz.

Tuż przed śmiercią Candlera w 1919 r., na skutek rozpętanej w Stanach Zjednoczonych wojny medialnej z narkotykami, z receptury Coca-Coli zniknęła kokaina. W ówczesnej butelce Coca-Coli znajdowało się osiem miligramów narkotyku, tymczasem przeciętna dawka sprzedawana przez dilerów ważyła 30 miligramów.


Tajemnica receptury

Sama Coca-Cola chwali się, że receptura ich napoju jest najlepiej strzeżoną tajemnicą na świecie. Jeszcze nigdy firma nie powiadomiła, ile osób zna składniki najlepiej sprzedającego się napoju na świecie.  W 1925 r. firma umieściła przepis na Coca-Colę w skarbcu banku Sun Trust w Atlancie. Od 2011 r. przechowuję się ją w muzeum Coca-Coli w Atlancie.

 

Strzał w stopę

Coca-Cola oprócz wzlotów przeżywała też upadki. Największy z nich miał miejsce w 1985 r., gdy zaprezentowano całkowicie nową recepturę napoju, który nazwano New Coke. Jednocześnie zaprzestano sprzedaży dotychczasowej wersji syropu. Pomysł nowego produktu flagowego został szeroko skrytykowany, a The Coca-Cola Company już po trzech miesiącach od premiery New Coke przywróciła dobrze znaną Coca-Colę, a w przeciągu kilku miesięcy nowa marka prawie całkowicie zniknęła z półek.


Nie tylko Coca-Cola

The Coca-Cola Company produkuje nie tylko słynny karmelowy syrop. Dzięki tej firmie powstały też takie napoje, jak Fanta, Sprite, Kinley Tonic, Powerade, Burn, soki Cappy, mrożone herbaty Nestea i woda Kropla Beskidu.

Niektóre z tych produktów mają równie ciekawą historię co Coca-Cola. Fanta powstała w 1940 r. w niemieckim oddziale The Coca-Cola Company wskutek ataku na Pearl Harbor, który przerwał dostawę surowców koniecznych do produkcji Coca-Coli. Wobec tego Max Keith stworzył napój na bazie pomarańczy, które były w Europie dostępne. Produkcja Fanty miała się zakończyć zaraz po wojnie, ostatecznie jednak stała się jednym z flagowych produktów.

Sprite z kolei był odpowiedzią na 7Up, stworzony przez największego konkurenta – koncern Pepsico. Powstał w 1961 r. jako jeden z typów Fanty, później wyodrębniono go w odrębną markę. W 1989 r. stał się najlepiej sprzedającym produktem w kategorii napojów cytryno/limonkowych i utrzymuje tę pozycję do dziś.


Jedna marka dla wszystkich napojów

W 2015 r. The Coca-Cola Company wprowadziła, po raz pierwszy, jedną wspólną markę dla wszystkich swoich produktów – nowe hasło reklamowe to „Taste the Feeling”. Marcos de Quinto, dyrektor działu marketingu The Coca-Cola Company, tłumaczył w dniu premiery strategii: „Podkreślamy, że Coca-Cola jest dla każdego. Coca-Cola to jedna marka w wielu wariantach, jednak wszystkie opierają się na tych samych wartościach i identyfikacji wizualnej. Ludzie chcą Coca-Coli na różne sposoby, zawsze jednak pragną jej świetnego smaku i orzeźwienia”.

W przeciwieństwie do trwającej 7 lat kampanii „Open Happiness”, w której każda marka była promowana oddzielnie, a Coca-Cola pełniła nadrzędną funkcję, teraz czołowa marka zyskuje bardziej codzienny wymiar. „Znaleźliśmy się w czasach, w których im bardziej stawiamy Coca-Colę w roli ikony, tym mniej zyskujemy. Wielkość Coca-Coli polega na tym, że to prosta przyjemność – dlatego jesteśmy tym więksi, im bardziej skromni. Chcemy sprawić, by udzie uświadomili sobie, dlaczego kochają nasze produkty tak samo mocno, jak naszą markę.” – wspomniał de Quinto.

Nowa koncepcja stawia na pokazywanie Coca-Coli w kontekście codziennych, przyjemnych sytuacji z życia, z którymi napój ma się odtąd kojarzyć. Całości towarzyszy kolekcja spotów reklamowych, billboardów itp. Przewodni motyw muzyczny kampanii przygotował Avicii i Conrad Sewell (wysłuchać możesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=F82W3tKtr8c.

Akcja promocyjna rozpoczęła się na początku 2016 r. i potrwa do końca 2017 r.

Krzysztof Andrulonis

Opublikowane: wt., 03/01/2017 - 03:01


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie