Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Podziwiane firmy świata część IX

Koncern działający w ponad 100 krajach na całym świecie, według Millward Brown osiągający roczne dochody rzędu 150 mld dolarów. Symbol General Electric zna prawie każdy – Interbrand wycenił wartość marki na 48 mld dolarów.

Magazyn Fortune w swoim rankingu umieścił General Electric na 9. miejscu – korporacja znana jest Amerykanom ze sprzętu AGD, silników, sprzętu medycznego, urządzeń elektrycznych, lecz także usług bankowych czy produkcji filmowych i telewizyjnych.

 

130 lat tradycji

Początki firmy wiążą się z postacią wynalazcy, znanego m. in. ze skonstruowania pierwszej żarówki, Thomasa Edisona, właściciela firmy Edison Electric Light Company. W 1878 r. zdecydował się na współpracę z Thomson-Houston Company, kierowaną przez Charlesa Coffina. W 1892 r. obie firmy połączyły się, tworząc już oficjalnie General Electric. Największym atutem w tamtym czasie było posiadanie przez GE przytłaczającej większości patentów na istniejące ówcześnie urządzenia elektryczne – sam Edison miał ich ponad 1000, a również Coffin wniósł coś od siebie. W General Eletric powstało też kilka produktów o przełomowym znaczeniu, jak choćby lodówka, gramofon czy prądnica. Powstały też metody produkcji popularnych dzisiaj polietylenu i silikonu.


Legenda Welcha

Większość specjalistów uważa, że najważniejszym etapem rozwoju koncernu była kadencja na stanowisku dyrektora generalnego Jacka Welcha w latach 1981 – 2001. Dzięki wdrożeniu nowatorskich strategii finansowych i ciągłemu rozwijaniu oferty wartość rynkowa firmy podczas 20 lat jego rządów zwiększyła się o 400 mld dolarów. Welch uważał, że firma nie potrzebuje menedżerów, doświadczonych planistów, lecz przywódców, którzy swoją charyzmą i entuzjazmem będą w stanie porwać swoich podwładnych do pracy.

Zdecydowanie najważniejszą zmianą było wprowadzenie w latach 90. XX w. koncepcji Six Sigma, która zakładała pozyskiwanie jak największej ilości danych, pozwalających na uniknięcie błędów na poszczególnych etapach produkcji. Koncepcja zakłada, że końcowe prawdopodobieństwo wystąpienia defektów jest równe iloczynowi tych wartości w każdym kolejnym kroku, prowadzącym do finalnego towaru. Łatwo stąd wywnioskować, że im dokładniej badane będą poszczególne etapy produkcji i im częściej będzie kontrolowane powstające urządzenie, tym mniejsza szansa na powstanie wad. Welch starał się nakłaniać swoich pracowników do myślenia poszczególnymi procesami produkcyjnymi – myśleć o produkcie jako złożonej układance kolejnych kroków, a nie gotowym przedmiocie czy usłudze.

Welch miał talent do ujmowania złożonych problemów w kilku słowach. Głównym założeniem GE było hasło „być numerem jeden albo dwa”. Żadna inna pozycja nie interesowała koncernu, ponieważ była zwykle nieopłacalna. W latach 80. XX w. koncern skupiał się głównie na produkcji sprzętów użytku domowego. Okazało się jednak, że amerykańskiemu producentowi trudno konkurować z azjatycką siłą roboczą, co wymusiło zmianę profilu produkcji. GE zaczęło wtedy ekspansję na rynek usług finansowych – dzisiaj w wielu krajach znaleźć można ich usługi bankowe, w Polsce GE posiada 66% udziałów w Banku BPH.

 

Element ekologii

W 2003 r. następca Welcha na stanowisku CEO, Jeffrey Immelt, postanowił otworzyć forum internetowe z klientami General Electronic o tym, co podoba im się w produktach i jakich zmian jeszcze oczekują. Wtedy pojawił się głos, że firma nieraz zapominała o ekologii w swoim pędzie za jak najlepszymi wynikami finansowymi. W odpowiedzi na oskarżenia GE wprowadziło koncepcję „ecomagination”, która zakładała dodawanie do każdego produktu elementu związanego z ochroną środowiska, który dodatkowo sprawi, że produkt będzie konkurencyjny nawet pomimo upływu czasu. W praktyczny sposób wyjaśnia to portalowi CXO.pl Lesław Kuzaj, dyrektor regionalny GE w Europie Środkowej do 2013 r.: „Za rok wejdzie do eksploatacji silnik GE, który o 15% zmniejsza spalanie paliwa. I to już jest rewolucja technologiczna. Ale aby mogła nastąpić, trzeba było zmienić sposób myślenia o silniku i części metalowe zastąpić kompozytami. Mniejsze spalanie to nie jedyna korzyść z zastosowania kompozytów. Silnik wykonany z materiałów kompozytowych jest lżejszy, dzięki czemu samolot może nabrać więcej paliwa oraz jest bardziej cichy, a zatem mniej uciążliwy dla mieszkańców terenów wokół lotnisk. Tworząc nowy silnik - GEnx - zadaliśmy sobie pytanie: jakie będą normy emisji dwutlenku węgla, gdy rozpoczniemy seryjną produkcję? Przed pięciu laty wiedzieliśmy tylko tyle, że normy będą zaostrzane i już wtedy podnieśliśmy znacznie wyżej poprzeczkę. Toyota produkuje hybrydowe samochody, a ja chciałbym wspomnieć o lokomotywach hybrydowych, które zmienią transport kolejowy. A my takie rozwiązania przygotowujemy”.


Spojrzenie w przyszłość

Władze General Electric starają się patrzeć w przyszłość przewidując wszystkie możliwe scenariusze. Rozpatrują różne warianty, poszukują najwydajniejszych i pożytecznych rozwiązań, które będą pomocne dla klientów. „GE poszukuje odpowiedzi na istotne pytania: Jakie są globalne wyzwania, przed którymi stoimy? Co będzie z wodą pitną za 10 czy 20 lat w krajach południowej Europy? A w Polsce, gdzie 6 województw będzie wówczas odczuwać dotkliwy jej deficyt? Globalnym problemem są kurczące się zasoby źródeł energii, takich jak ropa naftowa. Wyzwaniem jest starzejące się społeczeństwo rozwiniętych krajów. Wyzwaniem było i pozostaje szeroko rozumiane bezpieczeństwo, gdy z początkiem tego wieku poczuliśmy się zagrożeni terroryzmem” – tłumaczy Lesław Kuzaj.


Stosunek do klienta

General Electric szczególnie dba o zadowolenie swoich klientów. Najpierw pomaga im definiować swoje konkretne oczekiwania, a potem stara się je jak najlepiej spełniać. Ponadto pokazuje klientowi przy okazji, jak optymalizować swoje działania, świecąc w tej kwestii własnym przykładem. Firma kieruje się hasłem „win – win” – jeżeli klient wygra, otrzymując dokładnie to, czego oczekiwał, to także GE na tym wygrywa.

Mottem firmy jest hasło „imagination at work”, czyli „wyobraźnia w pracy”. Każde działanie General Electronic wiąże się z logicznym rozumowaniem, połączonym z tworzeniem czegoś zupełnie innowacyjnego – taką wizję koncernu przedstawiał zawsze Jack Welch.

Krzysztof Andrulonis

Opublikowane: wt., 03/01/2017 - 02:53


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie