Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Podziwiane firmy świata część VIII

Jeden z największych operatorów kart płatniczych na świecie, posiadający ponad 160 mld dolarów aktywów, rocznie uzyskuje dochód rzędu 32 mld dolarów.

Za American Express stoi ponad 150 lat tradycji. Chociaż od kilku lat traci stopniowo rynek na rzecz VISY i Mastercard, to wciąż Amerykanie postrzegają firmę jako rzetelną i wartą zaufania. Pokazali to, przyznając jej ósme miejsce w rankingu najbardziej podziwianych firm świata według magazynu Fortune.


Dawno, dawno temu…

Początki American Express sięgają 1850 r. Przez pierwsze 100 lat swojej działalności wydawał czeki podróżne, które klienci mogli realizować w całych Stanach Zjednoczonych, a później także w Europie. Bodźcem do rozwoju było stworzenie w 1950 r. pierwszej w historii karty płatniczej, wydawanej przez Dinners Club i pozwalającej opłacać rachunki w hotelach i restauracjach wybranych sieci w Stanach Zjednoczonych. Reguła działania przypominała dzisiejsze karty kredytowe – klient przez cały miesiąc mógł wydać dowolną sumę (chyba, że wskazał limit przy zawieraniu umowy), a później dostawał papierowe zestawienie wydatków z prośbą o uregulowanie należności w jednym z banków, z którym współpracował Dinners Club.

American Express uruchomił swoją kartę w 1958 r. Zapewniała praktycznie takie same warunki użytkowania, co produkt Dinners Club. W tamtym czasie karty płatnicze otrzymywali wyłącznie członkowie klubu AmEx. Od początku działalności American Express podjęło decyzję, że będzie inwestować we własną sieć biur, w ten sposób ograniczając współpracę z bankami, w którą zaangażował się Dinners Club. Zaletą tego rozwiązania było, że wszystkie zyski z transakcji trafiały prosto do AmEx – nie musiało dzielić się nimi z bankiem dystrybuującym karty. Wadą były koszty utrzymania rozrośniętego systemu oraz brak możliwości szybkiej ekspansji na nowe tereny, co wykorzystała konkurencja – VISA i Mastercard, które zaczęły dzielić między sobą amerykański i europejski rynek.

Departament Sprawiedliwości wytoczył VISIE  i Mastercard proces antykartelowy, który wspierał American Express. Amerykańskie władze starały się udowodnić, że te dwie firmy uzależniły od siebie wiele sieci amerykańskich i światowych banków. Pozwalały na posiadanie w ofercie sieci kart obu operatorów bez żadnych szkód, jednak gdy bank chciał dołączyć do oferty karty American Express, musiał zrezygnować z usług VISA. Dla większości było to zbyt wysokie ryzyko. Sąd odrzucił ostatecznie pozew, nie uznając działalności firm za przestępstwo. Jednocześnie zalecił im jednak zmianę polityki.


Masz AmEx – masz korzyści

Jednym z najważniejszych czynników, dla których Amerykanie wybierają karty AmEx, jest rozbudowana siatka usług dodatkowych. Wraz z kartą jej posiadacz uzyskuje pakiet ubezpieczeń, obejmujących koszty leczenia za granicą, car assistance, tzw. niewygody w podróżach lotniczych (zagubienie bagażu czy opóźnienie lotu) oraz kradzież gotówki. Użytkownicy kart AmEx po zakupieniu biletu lotniczego w dowolnej amerykańskiej linii lotniczej otrzymuje darmowe ubezpieczenie zdrowia i życia od nieszczęśliwych wypadków na czas całego lotu. Klienci premium mają też szansę otrzymać bilety w wyższej klasie lub za darmo dla osoby towarzyszącej. Z AmEx tańsze jest także wypożyczanie samochodów – nie trzeba opłacać dodatkowych ubezpieczeń, bo gwarantuje je posiadanie karty. W ten sposób opłata za wypożyczenie może spaść nawet o połowę.

Dużą zaletą jest także szeroka akceptowalność kart AmEx. W wielu krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji karty VISY i Mastercard są w ogóle nieznane i nieakceptowane, natomiast karty AmEx funkcjonują tam już od wielu lat. American Express, ze względu na długoletnią tradycję i stabilność, jest ogólnie dobrze postrzegany na całym świecie.

 

Oferta AmEx w Polsce

Podstawowymi kartami kredytowymi są w AmEx Karta Zielona, Złota i Platynowa. Pierwszą można otrzymać już przy zarobkach powyżej 1500 zł miesięcznie, przy pierwszej wpłacie 70 zł i oprocentowaniu rzędu 30%. Karta Złota jest wydawana klientom o zarobkach przekraczających 12 tys. zł miesięcznie, roczna opłata wynosi 400 zł. Karty Platynowe przyznawane są na warunkach dostosowanych do potrzeb każdego klienta. Najbogatsi klienci mogą też liczyć na Czarną Kartę, którą na całym świecie posiada zaledwie około 10 tys. osób (dane American Express). W American Express przeważają złote i platynowe karty – widać tutaj, że firma swoją ofertę kieruje raczej do zamożniejszych osób.

Biuro American Express istnieje w Polsce od 1990 r. Początkowo obsługiwało jedynie turystów zagranicznych. Aktualnie własne karty AmEx wydaje Bank Millenium, natomiast pozostałe pośredniczą między klientem a American Express lub też firmują produkt American Express własnym logiem.

Akceptowalność kart AmEx w Polsce wzrasta z roku na rok, jednak wciąż znaleźć można wiele punktów, ograniczających się do kart VISA i Mastercard.

Krzysztof Andrulonis

Opublikowane: wt., 03/01/2017 - 02:45


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie