Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

5 najlepszych zawodów dla miłośników podróży

Fot. Moyan Brenn (CC BY 2.0)
Jeśli masz dosyć ciągłego siedzenia przed biurkiem, a wypełniając kolejną dokumentację marzysz o wakacyjnym wyjeździe, rozważ podjęcie zawodu, który połączy przyjemne z pożytecznym.

5. Tłumacz symultaniczny

Zawód ten łączy pasję do języków oraz podróży. Polega on na tłumaczeniu na język docelowy wypowiedzi, które są na bieżąco wygłaszane. Jest to trudna umiejętność, szkolona przez lata na uniwersytetach lub w szkołach dla tłumaczy. Osoby, które osiągną sukces w tym zawodzie, mają szansę na podróże po całym świecie, jako że tłumacze symultaniczni są niezbędni na wielu politycznych i ekonomicznych konferencjach oraz szczytach (w tym unijnych), ale także w trakcie gal i festiwali.

 

4. Au pair

Szczególnie atrakcyjny dla młodzieży z Europy, au pair to sposób nie tylko na podróż za granicę, ale także na podjęcie w miejscu pobytu nauki - czy to w formie studiów czy kursów oraz szkoleń. Au pair to osoba, której głównym obowiązkiem jest opieka nad dzieckiem rodziny, u której się zatrzymuje. Może ona zostać poproszona o odprowadzanie i przyprowadzanie pociechy ze szkoły, przygotowywanie posiłków czy zabawę z dzieckiem (również na podwórku).

 

Praca jako au pair wiąże się z wieloma korzyściami - dla przykładu rodziny w Stanach Zjednoczonych, przyjmujące taką osobę, są zobowiązane do opłacenia kosztów przelotu, ubezpieczenia oraz kursu językowego, wypłacania stałego kieszonkowego oraz zapewnienia pełnego wyżywienia i własnego pokoju.

 

3. Archeolog

Interesują cię minione kultury i cywilizacje, a podróże w najdalsze zakątki globu na dłuższy czas nie są ci straszne? Praca archeologa jest zatem dla ciebie. Aby prowadzić własne badania archeologiczne należy uzyskać zawodowy tytuł magistra oraz ukończyć dwunastomiesięczną praktykę. Dzięki zawodowi archeologa możesz przyczynić się do lepszego zrozumienia historii człowieka, znacznie lepiej poznać języki obce, w tym języki wymarłe, oraz dotrzeć do miejsc niedostępnych dla turystów.

 

2. Pracownik humanitarny

Nie wszędzie na świecie panuje bezpieczeństwo i dobrobyt. Katastrofy klimatyczne, niekorzystne działania polityczne, wojna to jedne z wielu czynników negatywnie wpływających na jakość życia społeczeństwa. Tam, gdzie ludność potrzebuje pomocy, aby przetrwać kolejny dzień, wysyłani są pracownicy humanitarni. Obecnie odpowiednie wykształcenie do pełnienia tego zawodu uzyskać można jedynie w dwunastu krajach Unii Europejskiej. Oprócz edukacji, niezbędne okazać mogą się empatia, odporność na stres oraz umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Misje humanitarne odbywają się w wielu zakątkach świata (Afryka, Azja - w tym Bliski Wschód), często niebezpiecznych i nieprzyjaznych turystom.

 

1. Steward/Stewardessa

Jak połączyć dobre zarobki z ciągłymi podróżami w różne regiony globu oraz zamiłowaniem do języków obcych? Strzał w dziesiątkę - zostań stewardem lub stewardessą. Twoim głównym zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo i komfort pasażerów. W zależności od polityki linii lotniczych, będziesz mieć szansę także na szereg dodatków i bonusów, w tym nawet kilkudniowy pobyt w miejscu, do którego aktualnie się udajesz.

Brzmi zachęcająco? Niestety, praca członka załogi samolotu jest trudna, a rekrutacja na stanowisko stewarda czy stewardessy niezwykle zawiła. Przy wyborze pracowników brany pod uwagę jest ich  wygląd, stan zdrowia, znajomość języków oraz wyniki z testów psychologicznych. Jeśli pokonasz innych, ubiegających się o to stanowisko, otworzą się przed tobą drzwi do podróży po świecie w ramach pracy.

 

Damian Wojtunik

 

Opublikowane: niedz., 18/12/2016 - 22:24


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie