Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Praca przed szkłem kamery

fot. Ronnie Macdonald (CC BY 2.0)
Praca prezentera telewizyjnego wymaga wielu cech, których nie da się wypracować nawet długim treningiem. Dlatego lepiej zawczasu zastanowić się, czy to na pewno zajęcie dla ciebie.

Wielu prezenterów zdobyło swoją pracę bez żadnego doświadczenia – jak pisze Paweł Hebda i Jerzy Madejski w książce „Zawód z pasją”: „W tym zawodzie nie trzeba długo terminować: niemal od razu np. okazuje się, czy ktoś spełnia kryteria dobrego prezentera, czy nie. Reszta jest do dopracowania w ciągu zaledwie kilku miesięcy”.
 

Jaki powinien być prezenter?

O to najlepiej zapytać widzów, czyli najważniejszych recenzentów pracy prezentera. Według badania IPSOS, przeprowadzonego w 2013 r., dla 62 proc. najważniejsza jest dykcja i przyjemna barwa głosu. 55 proc. wymaga od osoby widocznej na ekranie dobrej prezencji i elegancji. Kolejne 34 proc. za bardzo ważną uważa wiarygodność prezentera – powinien podawać sprawdzone fakty, nie ujawniać swoich poglądów. Dla 30 proc. bardzo ważny jest wdzięk osobisty i uśmiech na twarzy w czasie prowadzenia programów. 26 proc. badanych uważa komunikatywność za niezbędną cechę prezentera, natomiast 20 proc. wysoko ceni kompetencje – przede wszystkim uniwersyteckie wykształcenie.

Aż 74 proc. Polaków sądzi, że płeć nie ma znaczenia – zarówno kobiety, jak i mężczyźni sprawdzają się w roli prezenterów bardzo dobrze. Aż 39 proc. respondentów sądzi, że najlepszy wiek dla prezentera to 30 – 39 lat. Żaden z ankietowanych nie wskazał przedziału „powyżej 50 lat”.
 

Warto także zwrócić się w stronę ekspertów. Prof. Jan Miodek, w rozmowie z Radiem Wrocław, zwraca przede wszystkim uwagę na dykcję i intonację: „Jest konieczna dobra dykcja, której towarzyszy jednak ten głos sam w sobie dany przez naturę plus nienudna intonacja, nienudne frazowanie. Ilu ja znam mówców - erudycja wielka, oczytanie, ale niestety linia intonacyjna – tra ta ta ta… Choćby się człowiek dźgał szpilą grubą, żeby nie zasnąć, żeby myśl nie pobiegła nad Odrę, nie da rady. Usypiają, są nie do zniesienia! Są takie głosy zarówno męskie jak i żeńskie z lekką drżączką taką – nie do przyjęcia.”
 

„Prezenter powinien składnie i ładnie puentować. Po drugie - autentyczność. Ważna jest również odwaga. Gotowość do mówienia o rzeczach dla niego ważnych, spornych, naturalność. Ale nie wydaje mi się, by był jakiś osobowościowy szablon, do którego chcący zostać prezenterem powinni się dopasować.” – mówi Łukasz Zamilski, prezenter Radia Afera w rozmowie z portalem Reporterzy.info.
 

Indeks dziennikarstwa…

…wcale nie jest w tym zawodzie niezbędny. „Prezenter może ukończyć dowolne studia lub ich nie ukończyć, pod warunkiem, że ma odpowiednią osobowość, jest błyskotliwy, inteligentny, dowcipny i umie ciekawie rozmawiać z ludźmi. Jak każdemu dziennikarzowi, przydaje mu się ciekawość świata, głód informacji na niemal każdy temat i wiedza na temat warsztatu, szczególnie tego z mediów elektronicznych.” – pisze Paweł Hebda we wspomnianej już książce.

Program studiów dziennikarskich zależy głównie od uczelni, na której zdecydujesz się uczyć. Niektóre ograniczają się wyłącznie do nauki rzemiosła, inne natomiast rozwijają zajęcia o komunikację społeczną i inne, podobne przedmioty. Egzaminy wstępne na studia dziennikarskie, jak wynika z opinii studentów, nie nalezą do łatwych. Składają się z trzech testów: pierwszy z literatury, języka polskiego oraz ogólnej wiedzy o kulturze; drugi o wiedzy o społeczeństwie; trzeci o języku. Dopiero zdanie ich na wysokim poziomie daje gwarancję uzyskania indeksu. Każdy rok studiów dziennikarskich to kształcenie różnych umiejętności i poszerzanie wiedzy w dziedzinach z zakresu nauki o języku, filologii, psychologii, a nawet filozofii i logiki.
 

Jak wynika z książki „Zawód z pasją”, początkujący prezenter zarabia około dwóch tysięcy złotych, później kwota ta wzrasta do trzech – czterech tysięcy złotych. Jeżeli pracują dla znanej stacji, a ich programy przyciągają widzów, mogą liczyć na znacznie więcej.

Krzysztof Andrulonis

Opublikowane: czw., 16/06/2016 - 12:19


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie