Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Powstało Inventorum, czyli Facebook dla naukowców i przedsiębiorców

Kontakty między naukowcami i przedsiębiorcami będą łatwiejsze dzięki portalowi społecznościowemu Inventorum. Serwis działa analogicznie do Facebooka, a stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB (OPI PIB).

Inventorum (www.inventorum.opi.org.pl) to portal społecznościowy dla naukowców i przedsiębiorców. Każda zarejestrowana w portalu osoba – naukowiec czy przedsiębiorca – będzie otrzymywał powiadomienia o nowościach z obszaru swoich zainteresowań i rekomendacje kontaktu z innymi użytkownikami.

Dzięki nowemu portalowi społecznościowemu naukowcy dostaną nowe narzędzie kontaktu z przedsiębiorcami i firmami, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane wynikami badań naukowych.

 

Inteligentne algorytmy

- "Inventorum to inaczej program internetowy, który za sprawą tzw. inteligentnych algorytmów dostosuje się do użytkownika. W trakcie korzystania system uczy się zachowań i preferencji użytkownika, aby trafnie dobierać dla niego partnerów do współpracy i ułatwić ich wyszukiwanie" – wyjaśnia kierownik projektu Inventorum i kierownik Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI PIB, dr Jarosław Protasiewicz.

 

Jak wyjaśnia, system pomoże ocenić naukowcom planującym pracę badawczą, czy ich projekt jest tym, na co czeka rynek.

- "Dzięki Inventorum naukowiec znajdzie też sponsora, partnera do grantu lub współpracownika do projektu. Kalendarz konferencji pokaże mu najciekawsze wybrane pod jego kątem wydarzenia, na których będzie mógł nawiązać ciekawe kontakty" – mówi o funkcjach portalu koordynator projektu z OPI PBI.

 

Współpraca z nauką ma znaczenie strategiczne

Prof. Dorota Dobija z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK jest partnerem Inventorum) przyznaje:

- "To praktyczne narzędzie dla firm, dla których współpraca z nauką ma znaczenie strategiczne. To jedno miejsce w internecie, gdzie dotrą bezpośrednio do wszystkich potencjalnych partnerów naukowych z Polski" – wyjaśnia.

 

Zwiększenie konkurencyjności polskich firm

OPI-PIB od 25 lat gromadzi informacje o instytucjach naukowych, uczonych i ich działaniach. Udostępniane są one w portalu www.Nauka-polska.pl. Instytut tworzy też bazę POL-on – źródło wiedzy o wszystkich polskich jednostkach naukowych, w tym o uczelniach. To właśnie na podstawie tych danych powstał i działa nowy portal społecznościowy.

- "Liczymy na to, że Inventorum pomoże naukowcom w komercjalizacji wyników badań i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm" – mówi dr Olaf Gajl, dyrektor OPI PIB.

 

Prace nad Inventorum trwały 21 miesięcy. Równolegle do prac zespołu programistów i badaczy OPI PIB, przeprowadzono badania potrzeb i doświadczeń osób, które zajmują się innowacjami w przedsiębiorstwach.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl