Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Dobrze wykorzystuj swój wolny czas!

© iStockphoto.com - asiseeit
W wolnym czasie możesz zrobić coś dla innych.

Każdy z nas może zrobić coś dobrego!

Czy kiedykolwiek chciałeś zrobić coś naprawdę wartościowego? Jeśli masz 17-30 lat, możesz zgłosić się do wolontariatu za granicą w ramach programu wolontariatu europejskiego. Zgłoś się jak najwcześniej (jeśli to możliwe rok wcześniej), wtedy będziesz miał większy wybór projektów.

 

Tutaj znajdziesz wskazówki, jak złożyć wniosek o udział w projekcie wolontariatu europejskiego w jednym z krajów europejskich.

 

Jeśli żaden projekt nie przypadnie Ci do gustu, na pewno znajdziesz go w jednej z wielu innych organizacji, które zajmują się wolontariatem za granicą.            
 

Zostań częścią społeczności

Jeśli lubisz pracować na świeżym powietrzu i spotykać nowych ludzi, warto rozważyć udział w obozie wolontariackim. Taki projekt trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni. Jako wolontariusz pracujesz w międzynarodowej grupie, realizując projekt na rzecz lokalnej społeczności lub ochrony środowiska. Więcej informacji o obozach wolontariackich.

 

Praktyki zawodowe

Praktyki są jednym z najlepszych sposobów na zdobycie doświadczenia zawodowego i sprawdzenia, jak wygląda praca w kraju lub za granicą. Większość staży trwa od 3 miesięcy do roku. Zatem staż lepiej odbyć po zakończeniu studiów lub w ramach programu studiów. Warto zajrzeć do zakładki „Praca i nauka" i odwiedzić stronę UE poświęconą stażom dla absolwentów, na której można znaleźć aktualne oferty staży. Zachęcamy również do przeczytania artykułu na temat staży.

 

Inne możliwości za granicą

W internecie można również znaleźć inne możliwości podjęcia studiów lub pracy za granicą.

 

Szczegóły na temat projektów (również programów szkoleniowych i staży), których terminy upływają wkrótce, można znaleźć na stronie sieci Eurodesk. Znajdziesz tam również oferty last minute dotyczące wolontariatu.

 

Jeśli lubisz pracę z dziećmi, warto rozważyć pracę jako au pair. W ten sposób będziesz mógł zamieszkać za granicą u zatrudniającej Cię rodziny i nauczyć się języka, pomagając jej w opiece nad dziećmi i pracach domowych.

 

Możesz też podjąć pracę sezonową w innym kraju europejskim.

 

Opublikowane: pt., 27/11/2015 - 10:58


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie