Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Start na rynku pracy

Ruszył projekt „Start na rynku pracy”, który ma zdiagnozować, jakie wyzwania mają młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy. Do dialogu zaproszono: środowisko akademickie, pracodawców i instytucje publiczne.

Marta Mazurowska: „Start na rynku pracy” – co to za projekt?

Mariusz Chłopik: Nasz program to spotkanie i dialog pracodawców, instytucji publicznych, środowiska akademickiego i studentów. Jego głównym celem jest nawiązanie wzajemnej współpracy umożliwiającej w przyszłości budowanie dobrych relacji pomiędzy tymi grupami. Rozpoczęcie kariery zawodowej jest momentem, w którym zderzają się oczekiwania i uzyskane wykształcenie młodych ludzi z wymaganiami pracodawców i przepisami prawa. Chcielibyśmy, aby proces ten był jak najprostszy zarówno dla kandydatów do pracy, jak i tych poszukujących dobrych pracowników.


Skąd pomysł i kto jest jego autorem?

Pomysł wyniknął z naszych doświadczeń jako studentów, młodych pracowników, a także kilkuletnich działań Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych w środowisku akademickim. Autorem projektu jest Karol Leszczyński, socjolog, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Dlaczego tak ważne jest, aby tworzyć dialog pomiędzy różnymi grupami: administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi, szkolnictwem wyższym i biznesem. Dlaczego wszystkie te grupy powinny rozmawiać o „pierwszej pracy”, którą podejmą młodzi ludzie?

Przede wszystkim dlatego, że obecnie ten dialog prawie nie występuje.  Młodzi ludzie oceniając swoje studia i pierwsze doświadczenia związane z pracą zwracają uwagę na rozmijanie się otrzymanego na uczelni wykształcenia z realiami rynku pracy i wymaganiami pracodawców.

Adresatami naszego projektu są te grupy, które mają wpływ na obecną sytuację. Zmiana podejścia
w działaniach, każdej z nich może przynieść naprawdę dobre efekty. Każda z tych grup może wnieść coś od siebie i cos zmienić. Jednak najbardziej liczymy na zmiany po stronie szkolnictwa wyższego i administracji publicznej.

 

Na jakim etapie realizacji jest aktualnie projekt. O czym osoby zainteresowane projektem powinny wiedzieć i na co powinny czekać?

Aktualnie zamykamy budżet projektu, który finansowany jest głównie ze środków programu Komisji Europejskiej Erasmus+. Na dniach ruszają badania w wyżej wymienionych grupach. Studenci mogą się spodziewać, że trafi do nich ankieta w formie elektronicznej albo papierowej. Każdy może ją wypełnić wnosząc w jakimś stopniu swój wkład w nasz projekt.

 

Jakie są główne założenia projektu i kiedy możemy liczyć na pierwsze efekty działań?

Chcielibyśmy wprowadzić stałe pole współpracy tych wszystkich grup. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie pozwalało to na stopniową zmianę sytuacji młodych ludzi na rynku pracy. Nie oczekujemy efektów wielkiej zmiany od razu po zakończeniu projektu. Traktujemy te działania długofalowo. Natomiast w okolicach stycznia 2016 r. pojawi się raport z naszych badań a w kwietniu obszerny materiał pokonferencyjny, który będzie przyczynkiem do pierwszych zmian.

 

Czy młodzi ludzie – uczniowie szkół średnich, studenci, czytelnicy Europejskiego Portalu Młodzieżowego - mogą wziąć udział w projekcie?

Tak. Na obecnym etapie każdy może wypełnić ankietę, wiosną zapraszamy na konferencję podsumowującą zebrany materiał, a potem zachęcamy do zapoznania się z dokumentem, który wypracujemy. Projekt skierowany jest raczej do studentów niż licealistów, ze względu na kontekst, czyli podejmowanie pierwszej pracy czy udział w stażach i praktykach, co zazwyczaj ma miejsce dopiero na studiach.

 

Gdzie można znaleźć dokładne informacje o nowych działaniach?

Będziemy informować na bieżąco na naszej stronie na Facebooku’u oraz w mediach, które zgodziły sie objąć patronatem projekt. Mam nadzieję, że o naszych działaniach będzie też można przeczytać na stronie europa.eu. Polecamy też naszą stronę www.startnarynkupracy.pl

 

Mariusz Chłopik - absolwent politologii Collegium Civitas i podyplomowych studiów zarządzania na SGH, Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

Rozmawiała: Marta Mazurowska

Opublikowane: wt., 27/10/2015 - 13:44


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie