Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Edukacja = symulacja

A gdyby tak założyć swój własny biznes i nie popełniać błędów w jego prowadzeniu? A gdyby móc przewidzieć wszystkie trudne biznesowe sytuacje? Czy to w ogóle jest możliwe? Czy młody przedsiębiorca może nauczyć się jak unikać ryzyka?

Przedsiębiorczość…

System edukacji w Polsce zakłada naukę przedsiębiorczości. Jest to okazja na poznanie praktycznych i merytorycznych aspektów prowadzenia własnego biznesu i sposób zdobywania nowych kompetencji. Na lekcjach młodzi ludzie wcielają się w rolę przedsiębiorców, piszą biznesplany i prezentują – oczywiście tylko hipotetyczne –wyniki finansowe swojej firmy.  

 

Ale czy to wystarczy, aby zostać przedsiębiorcą roku? Wg danych opublikowanych pod koniec 2014 r. m.in. przez „Gazetę Małych i Średnich Przedsiębiorstw” – „blisko 80 proc. polskich firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat swojej działalności”. Co może w takim razie zrobić młody człowiek, aby uniknąć błędów w prowadzeniu swojego biznesu?

Korzystać nowych narzędzi edukacyjnych i uczyć się jak unikać błędów.

 

 

Business PLAY – symulacja prowadzenia działalności gospodarczej

Pewien czas temu na polskim rynku pojawiło się ciekawe narzędzie edukacyjne, które pokazuje różne oblicza prowadzenia własnego biznesu. Do udziału w symulacji zaprasza się uczestników – bardzo często są to młodzi przedsiębiorcy, studenci oraz uczniowie szkół średnich, którzy podejmują strategiczne decyzje dotyczące życia firmy. Okazuje się, że Business PLAY wzbudza coraz większe zainteresowanie, ponieważ łączy w sobie edukację, rozrywkę i rywalizację.

 

O Business PLAY – symulacji prowadzenia działalności gospodarczej opowiedział Przemysław Rajchel, twórca gry.

Czym jest Business PLAY i skąd wziął się pomysł na stworzenie symulacji?

Symulacja powstała na bazie moich doświadczeń jako trenera przedsiębiorczości. Prowadząc zajęcia dla osób, które wkrótce zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą poszukiwałem narzędzia, które pokaże praktyczne aspekty związane z prowadzeniem firmy. Niestety, żadna z ogólnodostępnych gier szkoleniowych nie oddawała polskich realiów. Stąd właśnie moja próba stworzenia symulacji, która pozwoli poprowadzić firmę „na próbę” w określonym kontekście przepisów i zwyczajów rynku krajowego.

 

Kto jest adresatem symulacji?

Adresatami symulacji są osoby, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Młodzież, która chce poznać wyzwania, jakie stają przed przedsiębiorcami w Polsce oraz pracownicy przedsiębiorstw, którzy chcą pracować efektywniej dzięki znajomości realiów swojej firmy. Dzięki specjalnym modyfikacjom jesteśmy w stanie odwzorować nie tylko warunki w naszym kraju, ale również oddać charakter branży a nawet specyfikę danego, konkretnego przedsiębiorstwa.

 

Jak przebiega typowa rozgrywka?

Typowa rozgrywka przebiega podobnie jak zwyczajny miesiąc pracy przedsiębiorcy. W czasie każdej rundy, symbolizującej dzień roboczy, gracze inwestują w marketing, dzięki czemu mogą pozyskać klienta oraz podpisać z nim umowę. Ich zadaniem jest realizacja zawartych kontraktów, poprzez delegowanie do pracy pracowników oraz zakup wskazanych materiałów. Zdarzenia losowe, które otrzymują w formie maili, dodatkowo komplikują rozgrywkę, pokazując co może przydarzyć się przedsiębiorcy.

 

Rola trenerów i ich zadania podczas symulacji?

Każda rozgrywka jest moderowana przez dwóch trenerów. Jeden z nich prowadzi samą grę oraz udziela wyjaśnień. Drugi, oprócz pomocy w prowadzeniu rozgrywki, występuje w charakterze eksperta. Business PLAY dotyka wszystkich aspektów prowadzenia firmy. Tematyka szkolenia jest jednak zawsze określona w zależności z jaką grupą pracujemy. Drugi trener, poprzez swoją wiedzę i doświadczenie, jest w stanie położyć właściwy nacisk na zagadnienia, którym poświęcone jest szkolenie.

 

Wykorzystywanie innowacyjnych narzędzi edukacyjnych stało się dziś bardzo modne. Poza Business PLAY funkcjonują na polskim rynku inne gry edukacyjne, które zyskują swoich zwolenników. O dużym zainteresowaniu tego typu narzędziami świadczy chociażby to, ze coraz częściej w mediach masowych i społecznościowych znajdujemy informacje o takich rozwiązaniach. Może warto z nich skorzystać i „obudzić” w sobie potencjał młodego przedsiębiorcy?

Marta Mazurowska

 

***

Przemysław Rajchel

Z wykształcenia prawnik; trener i doradca biznesowy, właściciel firmy NGO & Business Service, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju "PIONIER" oraz twórca Business PLAY - symulacji prowadzenia działalności gospodarczej. Od wielu lat związany z biznesem oraz środowiskiem organizacji pozarządowych w Polsce.

Business PLAY – symulacja prowadzenia działalności gospodarczej

ma formę edukacyjnej, biznesowej gry planszowej, dzięki czemu łączy ze sobą rozrywkę i rywalizację, ćwiczy myślenie strategiczne, trenuje predyspozycje zarządcze oraz uczy reguł poruszania się po współczesnym rynku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.business-play.eu