European Youth Portal
Information and opportunities for young people across Europe.

Włoska przygoda

fot. zioWoody, flickr.com
Dwudziestu uczniów Zespołu Szkół numer l w Nowej Dębie sprawdziło jak wygląda praca w hotelarstwie we włoskim Rimini.

Uczniowie Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół numer 1 w Nowej Dębie uczestniczyli w projekcie realizowanym w ramach programu  "Leonardo da Vinci". Przez trzy tygodnie pracowali w kilku hotelach we włoskim Rimini, uczyli się języka włoskiego oraz zwiedzali piękną Italię. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu, dzięki pomocy Unii Europejskiej ma szansę poznawać wybrany zawód poza granicami Polski. Taka też szansa pojawiła się przed uczniami Technikum Hotelarskiego z Zespołu Szkół numeri w Nowej Dębie.

 

Nauczyć zawodu

 

Projekt zatytułowany „Buongiorno dla młodych hotelarzy" realizowany był we współpracy z Sistema Turismo z siedzibą we Włoszech. W ramach projektu 20 uczniów technikum odbyło trzytygodniowy staż w Rimini.

- Wiedza teoretyczna stanowi jedynie częściowe przygotowanie do wypełniania ról zawodowych. Kontakt z naturalnym środowiskiem pracy, zetknięcie się z realnymi sytuacjami dotyczącymi funkcjonowania hotelu, obsługi gości, są najskuteczniejszą formą uzyskania niezbędnych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Dlatego też uczniowie korzystają z różnych form zdobywania doświadczenia - mówi Ewa Okinczyc, nauczycielka z ZS w Nowej Dębie.
Jedną z nich był udział hotelarzy z zagranicznym stażu w Rimini we Włoszech. Szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w tego typu projekcie. Jego autorkami były nauczycielki „jedynki": Elżbieta Cichoń, Elżbieta Jastrzębska, Ewa Okinczyc, Agnieszka Wąsik.

 

Język to podstawa


Przed rozpoczęciem stażu młodzież uczyła się języka włoskiego na nieodpłatnych kursach. Uczniowie przeszli także przygotowanie kulturowe, zawodowe oraz pedagogiczno-psychologiczne. We Włoszech każda grupa była pod opieką nauczycieli języka angielskiego: Ryszarda Radkowiaka oraz Agnieszki Wąsik. Już na lotnisku w Bolonii czekał na uczestników przedstawiciel firmy Sistema Turismo, który towarzyszył im w drodze do hotelu w Rimini. Opiekunowie ciepło ich przyjęli, oprowadzili po mieście, zapoznali z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Następnego dnia odbyły się spotkania z przedstawicielami hoteli, w których przez trzy tygodnie mieli odbywać staż.

 

Uczniowie zostali przydzieleni do pracy w housekeepingu (dbanie o czystość), recepcji i restauracji. Pracowali po dwie osoby w każdym hotelu. Jak sami przyznali, nie mieli problemów z przyzwyczajeniem się do włoskiego systemu pracy, mimo, że praca zaczynała się wcześnie i trwała długo, bo w godzinach 13-15.30 jest tak zwana siesta, kiedy wszystkie lokale są zamknięte dla gości. - Bariera językowa została zniwelowana dzięki znajomości podstaw języka włoskiego zdobytych na kursie oraz umiejętności posługiwania się językiem angielskim - podkreślają uczniowie nowodębskiej "jedynki".

 

Poznawanie nowego kraju


Jak mówi jedna z uczestniczek stażu, Justyna Rębisz, umiejętności zdobyte podczas stażu będą w przyszłości procentować. Poza tym młodzież żyła nie tylko pracą. - Zdobywaliśmy doświadczenie, nowe umiejętności, ale mieliśmy też czas na przyjemności. Uczestniczyliśmy w dwóch wycieczkach: do Rawenny i San Marino, próbowaliśmy regionalnych potraw, choćby owoców morza, pysznej kawy i deserów - opowiada Justyna Rębisz.
- Zwiedziliśmy nowe miejsca, poznaliśmy nowych ludzi, nawiązaliśmy kontakty z innymi uczniami z Polski i z zagranicy, nauczyliśmy się funkcjonować bez rodziców, z dala od domu, przeżyliśmy wspaniałe chwile, zintegrowaliśmy się bardziej niż kiedykolwiek - dodaje Agata Bąk, kolejna uczennica-stażystka.

 

Wszyscy uczestnicy stażu mówią, że było to najlepsze doświadczenie, które mogło się im przytrafić. Chętnie pojechaliby na podobny staż po raz drugi. Polecają udział w projektach każdemu, kto ma tylko taką możliwość.
Uczniowie uczestniczący w praktykach zagranicznych otrzymali dokument Europass Mobility, potwierdzający udział w projekcie, a także nabycie określonych kwalifikacji i umiejętności. Certyfikat jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Praktykanci otrzymali również certyfikat odbycia praktyk oraz zaświadczenie ukończenia kursu języka włoskiego.

 

Źródło: Echo Dnia Podkarpackie, autor Grzegorz Lipiec

 

 

Published: Fri, 29/08/2014 - 13:10


Related links


Info for young people in the western balkans

Need expert help or advice?

Ask us!