Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Udany staż za Odrą

36 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych przebywało latem w Magdeburgu w Niemczech. Tam młodzi radomianie poznawali, jakie są nowe potrzeby rynku budowlanego.

Wyjazd był możliwy dzięki udziałowi radomskiej szkoły w projekcie „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo". Projekt ten jest odpowiedzią na potrzeby rynku europejskiego i lokalnego, stwarzając możliwość przeszkolenia, dokształcenia zawodowego i zdobycia nowych, niezbędnych umiejętności.

 

Nowe źródło energii


Radomscy uczniowie skupili się na zadaniu, jakim może być zastosowanie alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, które może być sposobem na pod¬niesienie świadomości ekologicznej. Uczniowie przebywali w Centrum Kształcenia Budowlanego w Magdeburgu. Sam projekt przeprowadzony w ramach programu „Uczenie się przez całe życie" rozpoczął się w kwietniu 2014 roku, a zakończy w lutym 2015.
- W naszym zadaniu chodzi między innymi o poznanie alternatywnych źródeł energii, ale także o rozwijanie umiejętności kształcenia zawodowego. Projekt ma sprzyjać zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz skutecznego ich wykorzystywania - mówią nauczyciele.
Uczniowie podnoszą też kwalifikacje, a tym samym zwiększają swoje szansę na zatrudnienie. Przy okazji podszlifowali język niemiecki, głównie, jeśli chodzi o zawodowe słownictw.

 

Przydatna wiedza

Jak zauważają radomscy nauczyciele, działania przewidziane w projekcie są istotne dla dalszego szkolenia zawodowego uczestników. - Umiejętności nabyte podczas pobytu za granicą mają znaczenie nie tylko dla samych uczestników, ale także dla rynku lokalnego, regionalnego i narodowego - dodają.
Co ważne, radomianie nawiązali przy okazji wiele kontaktów z firmami i przedsiębiorcami niemieckimi, co może w przyszłości zwiększyć ich szanse na znalezienie pracy w krajach Unii Europejskiej.

 

Na koniec każdy z uczestników programu otrzyma dokument Europass Mobility, potwierdzający nabyte umiejętności i kwalifikacje. Rangę dokumentu podnosi fakt, iż jest on wydany przez Krajowe Biuro Europass, a także przez instytucję przyjmującą. Dokument ten wydawany jest w dwóch językach, polskim i obcym, co ułatwia mobilność zawodową.

 

Źródło: Echo Dnia Radomskie

 

 

Opublikowane: pt., 29/08/2014 - 12:36


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie