Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Weź byka za rogi

Anna (druga od prawej) i jej hiszpańscy współpracownicy
Czyli praktyczny poradnik dla stażysty korzystającego z wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe w Hiszpanii.

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, poznać zasady funkcjonowania europejskich przedsiębiorstw, sprawdzić się w nieco innym środowisku pracy, a przez to zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy? Staż zagraniczny jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie. A jeśli w dodatku chcesz się nauczyć języka, którym posługuje się ponad 500 milionów ludzi - wybierz praktyki zawodowe w Hiszpanii. Oto krótki przewodnik, jak z nich skorzystać.

 

Pierwszy krok - przygotuj się do wyjazdu

 

Załóżmy, że decyzję o podjęciu pracy za granicą dokładnie przemyślałeś, pomysł zamieniłeś w projekt i uzyskałeś dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Co teraz? Potraktuj okres do dnia wyjazdu jako projekt i skup się na najistotniejszych fazach jego realizacji.

 

  1. Zrób dobry plan. Zobacz co masz do zrobienia przed wyjazdem – czyli spisz zadania, określ ile potrzebujesz na to czasu, sprawdź czy masz dostateczne zasoby. Pozwoli ci to kontrolować stan przygotowań, a dzięki cotygodniowej rewizji harmonogramu, w dniu wylotu twój plan powinien być zrealizowany w 100 proc.
  2. Określ ryzyko. Przykładowo, jeśli okres przygotowań przypada na miesiące wakacyjne, musisz wziąć pod uwagę fakt, że załatwienie niektórych spraw urzędowych zajmie więcej czasu niż byś się spodziewał. Spróbuj zminimalizować ryzyko: jeśli szukasz za granicą mieszkania, poproś o pomoc pracowników biura nieruchomości, którzy mogą dla ciebie przygotować listę ofert, i zabezpiecz odpowiednie pieniądze. W Madrycie wynajem pokoju w dobrym standardzie kosztuje minimum 300 euro – do tego dochodzą jeszcze inne opłaty oraz kaucja. 
  3. Przygotuj się na nowe środowisko. Zwykle przed wyjazdem w ramach unijnych programów stażyści przechodzą szkolenie na temat kultury kraju, w którym spędzą kolejne tygodnie czy miesiące. Czy warto poświęcać na nie czas? Warto! Diabeł tkwi w szczegółach i one często decydują o tym, czy dotknie nas “cultural shock”. Czas na miejscu jest tak cenny, że szkoda go tracić na oswajanie się z nowymi okolicznościami.

 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

❶ Język hiszpański niejedno ma imię. Hiszpania jest podzielona na 17 regionów autonomicznych, które z kolei dzielą się na prowincje (razem 50). Językiem urzędowym w Królestwie Hiszpanii jest język kastylijski (potocznie na całym świecie zwany hiszpańskim), ale mieszkańcy poszczególnych regionów mówią również po katalońsku, baskijsku i galicyjsku, własnym dialektem wyróżnia się też Południowa Andaluzja. I choć każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znać język kastylijski, w niektórych regionach, a szczególnie w mniejszych miejscowościach, dominować będzie język lokalny. 
❷ Zapomnij o 8-godzinnym dniu pracy. W Hiszpanii między godziną 13.30 a 17.00 obowiązuje sjesta (przerwa w pracy, której Hiszpanie bardzo przestrzegają). W tym czasie większość sklepów jest pozamykana, nie można załatwić też żadnych spraw urzędowych. Po 16.30 pracownicy wracają do swoich obowiązków i pracują najczęściej do godz. 19-20.00. 
❸ Dystans osobisty - brak. Hiszpanie lubią bliski kontakt i przy poznawaniu nowej osoby zachowują zwykle mniejszy dystans niż Europejczycy z północy. Dotknięcie ramienia lub ręki drugiej osoby nie jest uważane za niestosowne, a kobiety i mężczyźni często całują się w oba policzki przy powitaniu czy pożegnaniu. 
❹ Mañana. Istnieje przekonanie, ze Hiszpanie mają tendencję do odkładania spraw na później i nie lubią poświęcać dużo czasu na pracę. To już raczej mit. Osoby, z którymi miałam okazję pracować to prawdziwi profesjonaliści, szczerze oddani pracy, przy czym dbający również o dobre relacje interpersonalne w pracy. 

 

 

Drugi krok – korzystaj jak najwięcej

 

Dotarłeś na miejsce? Ciesz się i korzystaj z nowego życia, ale nie trać głowy i kontroluj wykonanie planu. Zapewne w formularzu aplikacyjnym ująłeś wiele działań do wykonania - określiłeś cele i rezultaty, zadania promocyjne itp. Warto zatem raz w miesiącu zrobić rachunek zysków i strat i sprawdzać np., czy nie wydałeś za za dużo z planowanego budżetu.

 

Jak odnaleźć się w nowym miejscu pracy? Oto sugestie menedżera z firmy doradczej, w której odbywałam staż:

 

  1. Nie bój się mówić, nawet z błędami. W Hiszpanii ludzie doceniają fakt, że ktoś próbuje mówić w ich ojczystym języku. Sami mają kompleksy ze względu na słabą znajomość języków obcych, więc są wyjątkowo tolerancyjni. Moja rada - poproś, by cię poprawiano, bo sami z siebie tego nie zrobią, by cię nie zniechęcać.
  2. Nie bój się pytać. Będziesz pracować z profesjonalistami, którzy większość czynności w pracy będą wykonywać automatycznie. Jednak ty jesteś uczniem, więc żadne pytanie nie będzie niewłaściwe.
  3. Własna inicjatywa jest w cenie. Podejmuj wyzwania, rzucaj pomysłami, dziel się praktykami i doświadczeniem nabytym w Polsce. Nie tylko ty korzystasz z pobytu, ale organizacja cię przyjmująca również. Wymiana doświadczeń to prawdziwa wartość dodana stażu. 
  4. Otwórz się na innych. Relacje interpersonalne są bardzo ważne w Hiszpanii. Nawet nieśmiała osoba powinna się przełamać, bowiem każdy dowód otwartości spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem przez hiszpańskich współpracowników. Ponadto, zdrowe i bliskie relacje w zespole bardzo pozytywnie wpływają na jakość pracy zespołowej. 

Trzeci krok - przygotuj się do powrotu.

Każdy kolejny dzień na stażu za granicą hartuje nasz charakter. Nabieramy pewności siebie i kształtujemy zdolności adaptacyjne. Ale wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Dlatego tak ważne jest, by ewidentne korzyści spożytkować już w kraju.

 

  1. Pochwal się nowym doświadczeniem. Uczestnictwo w międzynarodowym stażu sprawi, że wyróżnisz się z tłumu. Zaktualizuj swój profil w serwisach społecznościowych, a do teczki z CV dodaj Europass.
  2. Przygotuj nowy plan działania. Jeśli przyzwyczaiłeś się do mieszkania w nowoczesnym, europejskim mieście, powrót na stare śmieci może być rozczarowujący.  Nie ma nic złego w posiadaniu dobrych wspomnień, ale nie warto tracić czasu na użalanie się. Lepiej wdrożyć nowy plan działania, by stworzyć sobie idealne warunki na swoim podwórku.
  3. „Nie zapomnij podlewać kwiatki”. Zawarłeś nowe znajomości? Pielęgnuj je. Im więcej osób poznajemy, tym stajemy się bogatsi, rozwijamy się, poszerzamy horyzonty. W dobie powszechnej cyfryzacji utrzymanie kontaktów nie powinno być problemem.

 

Wiele osób dostrzega korzyści płynące ze zdobywania doświadczenia zawodowego w innym kraju europejskim. Praca za granicą umożliwia podniesienie kwalifikacji i poprawia szanse na uzyskanie lepszego zatrudnienia we własnym kraju. Dlatego nie trać czasu i poszukaj oferty skrojonej dla ciebie. Bądź jeszcze bardziej mobilny, przekraczając GRANICE swoich możliwości jako stażysta europejski.

 

Anna Szmigiel
Anna Szmigiel obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, ale od czasu do czasu lubi mieszkać za granicą i traktuje to jako najlepszy uniwersytet wiedzy i życia. Projekt „Make a step forward” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Opublikowane: pon., 07/07/2014 - 18:34


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie