Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Młodzi na tle Unii? Zwykle blisko średniej

Znalezienie w Polsce etatu na stałe graniczy z cudem (fot. Adrian Serghie)
Masz wrażenie, że nikt nie ma tak źle, jak polska młodzież? No to musisz to jeszcze raz przemyśleć. Większość statystyk pokazuje coś innego.

Oczywiście, możesz powiedzieć, że statystyka to tylko wyższa forma kłamstwa, bo przecież statystycznie ty i twój pies macie trzy nogi. Możesz jednak mieć problem z odpowiedzią na pytanie, co lepiej niż dane Eurostatu obrazuje ogólną sytuację w poszczególnych krajach. Zanim więc zaczniesz kręcić głową – przeczytaj.

 

Najważniejsze statystyki dotyczące młodzieży na Starym Kontynencie pokazują, że w naszym kraju sytuacja jest zwykle zbliżona do średniej unijnej – lub nawet nieco lepsza. Na przykład bezrobocie wśród młodzieży wynosi w Polsce 18,2 proc., średnio w strefie euro 18,6 proc., a w państwach w najtrudniejszej sytuacji (Grecja) sięga aż 47,5 proc. Kraje, w których o pracę dla młodych jest najłatwiej, zwykle należą do tych najbogatszych (Niemcy, Austria, Dania, Luksemburg). Wysokie miejsce Czech daje jednak do myślenia.

 

Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o bezrobocie długoterminowe. Tu nasz kraj wypada nie tylko lepiej od średniej w strefie euro, ale i w całej UE. Pracy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy nie ma 6,9 proc. osób w wieku od 20 do 29 lat - wyprzedzamy m.in. takie kraje jak Hiszpania, Włochy, Portugalia czy Irlandia.

 

Jeszcze lepiej nasz kraj wygląda pod względem zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Choć obiektywnie odsetek osób zaliczonych do tego grona jest bardzo wysoki (24,8 proc.), to w większości krajów UE jest jeszcze wyższy. I chodzi tu nie tylko o państwa dawnego bloku wschodniego, jak Bułgaria (46,2 proc.), Rumunia (42,3 proc.) czy Łotwa (31,8 proc.), ale także o Wielką Brytanię (29,3 proc.) czy Niemcy (27,8 proc.). Najlepiej pod tym względem jest w... Czechach. Tam ubóstwem i zagrożeniem społecznym zagrożonych jest zaledwie 14,9 proc. osób w wieku od 20 do 29 lat.

 

Z czego wynika w miarę przyzwoita pozycja Polski w powyższych rankingach? Być może ma związek z poziomem wykształcenia i olbrzymią popularnością studiów w naszym kraju. Odsetek młodych osób z wyższym wykształceniem (choć obecne dyplomy mają mniejszą wartość niż te sprzed dekady czy dwóch), sięga w Polsce 29,7 proc. Zdążyliśmy już wyprzedzić w tej dziedzinie m.in. Szwecję, Danię czy Portugalię. Średnia w UE wynosi 26,2 proc., a najwyższy odsetek dwudziestokilkulatków z dyplomami zanotowano na Cyprze (45,4 proc.).

 

Jest jednak i inne wytłumaczenie: bezrobocie w Polsce jest na w miarę przyzwoitym poziomie, bo większość młodych osób zgadza się na pracę na umowach czasowych. Odsetek osób zatrudnionych na czas określony jest w naszym kraju najwyższy w Unii – sięga aż 49,5 proc. Eksperci nie są jednak zgodni co do tego, czy ta statystyka powinna być powodem do zmartwień. Z jednej strony – umowa czasowa uniemożliwia np. wzięcie kredytu i założenie rodziny. Z drugiej strony – pozwala na zdobycie doświadczenia, o którym bezrobotni mogą tylko pomarzyć.

Opublikowane: pon., 30/06/2014 - 14:19


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie