Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Praca w Polsce? Liczy się doświadczenie i skończona szkoła

Czas na dokształcanie nowych pracowników mają tylko duzi pracodawcy
Polscy pracodawcy szczególnie cenią kwalifikacje twarde, choć w innych krajach większe znaczenie mają kwalifikacje miękkie – tak wynika z analiz treści ogłoszeń zamieszczanych przez pracodawców na portalu adzuna.pl

Pracodawcy w Polsce mają najbardziej tradycyjne podejście do rekrutacji spośród wszystkich przeanalizowanych w badaniu krajów. Twarde kwalifikacje wymieniane są w polskich ofertach pracy prawie trzy razy częściej niż kwalifikacje miękkie.

 

Wyszukiwarka ofert pracy Adzuna przeanalizowała najczęściej pojawiające się hasła w ofertach pracy zamieszczonych w kwietniu 2014 r. w Polsce oraz 7 innych krajach (uwzględniano odmianę przez przypadki oraz różnice językowe). Najczęściej pojawiające się sformułowania  pogrupowano w dwie kategorie:

  • twarde kwalifikacje (związane z doświadczeniem zawodowym i konkretnymi umiejętnościami) oraz
  • miękkie kwalifikacje (cechy charakteru oraz zdolności interpersonalne).

 

Badanie pokazało, że trzy najczęściej poszukiwane cechy kandydatów do pracy to doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz znajomość języka angielskiego. Pierwszą pojawiającą się na liście umiejętnością miękką jest dynamiczność. Sugeruje to, że polscy pracodawcy poszukują osób wykwalifikowanych, które będą energicznie podchodzić do wyznaczonych zadań.

 

Idealny polski kandydat powinien mieć odpowiednie doświadczenie zawodowe (wspomniane w 58,11 proc. ofert) oraz wykształcenie (36,06 proc.), znać języki obce (angielski 23,73 proc., niemiecki 7,21 proc.) oraz posiadać wiedzę z zakresu obsługi komputera (7,24 proc.). Kandydat powinien być też dynamiczny (11,28 proc.), komunikatywny (10,52 proc.), dyspozycyjny (9,92 proc.), samodzielny (8,57 proc.) oraz sprawnie pracować w zespole (6,64 proc.).

 

Polska jest liderem jeśli chodzi o skalę wymagań dotyczących umiejętności twardych – dotyczy ich aż pięć na dziesięć wymienianych przez pracodawców cech.  Na drugim miejscu plasuje się Wielka Brytania (4/10), następnie Brazylia (3/10) oraz Rosja, Niemcy i Francja (2/10). Pracodawcy w Kanadzie oraz RPA zdecydowanie najczęściej stawiają na umiejętności miękkie – dotyczy ich aż 9 z 10 najczęściej wymienianych haseł.

 

- Ciekawym trendem jest używanie słów pochodzenia angielskiego do określania gotowości kandydata do bycia lepszym niż konkurencja. Pracodawcy piszą w ogłoszeniach, że potrzebny jest im „Ninja”, „Jedi”, „Hero”, „Rockstar”, ale także „Guru” czy „Czarodziej”. Wiele firm odchodzi również od sformalizowanego języka i używa określeń typu „fajne” czy „super” – komentuje Hanna Piotrowska, manager Adzuna Polska.

 

Co ciekawe, wyniki badań Adzuna różnią się od opinii wygłaszanych przez organizacje reprezentujące polskich pracodawców. Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan podkreślają, że największą wadą kandydatów do pracy w Polsce jest brak inicjatywy, umiejętności pracy w zespole i słaba komunikatywność. - Brak twardych umiejętności w wielu przypadkach nie jest problemem, bo pracodawca jest gotów zorganizować szkolenie. Większy kłopot polega na tym, że  gotowość do nauki wśród kandydatów do pracy jest niewielka – mówi Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

 

Różnice w postrzeganiu problemu mogą wynikać z tego, że Konfederacja reprezentuje przede wszystkim dużych pracodawców, których stać na dokształcanie rekrutów. W portalu Adzuna większość ogłoszeń pochodzi od firm działających na mniejszą skalę.

Opublikowane: czw., 22/05/2014 - 09:49


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie