Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Europa w praktyce

Kończysz studia lub właśnie je skończyłeś i nie bardzo wiesz, co dalej? Rozglądać się za pracą? Tyle mówią o bezrobociu… Zrobić sobie gap year i zwiedzić świat? Ale bez etatu: za co? Oto pomysł dla ciebie: zagraniczne praktyki.

Możesz wyjechać na okres od 2 miesięcy do nawet roku, ale warunek jest jeden: musisz wrócić najpóźniej rok po zakończeniu studiów (magisterskich, licencjackich, inżynierskich, doktoranckich). Jeśli dostaniesz grant pół roku po zdaniu indeksu – będziesz mógł wyjechać tylko na 6 miesięcy. Rekrutacja zaczyna się więc na ostatnim roku, warto udać się po szczegóły do biura współpracy międzynarodowej na swojej uczelni lub do wydziałowego koordynatora programu Erasmus+.

 

Tam też dowiesz się, w jakich miejscach możesz odbywać swoje praktyki, ale – jeśli masz już pomysł na to, gdzie chciałbyś sprawdzić swoje siły, zacząć pracować – działaj. Możesz namówić macierzystą uczelnię do podpisania umowy partnerskiej z wymarzoną placówką. Generalnie mogą to być wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, publiczne i prywatne, instytucje (ale nie unijne!), izby przemysłowe, instytuty badawcze, fundacje, organizacje, wszelkiego rodzaju NGO-sy, szkoły, centra edukacji na dowolnym poziomie… Gdzie? W całej Europie, czyli wszystkich państwach unijnych, a także w Turcji, Macedonii, Norwegii, Lichtensteinie, Islandii i Szwajcarii. Możliwości masz prawie nieograniczone.

 

Ograniczone są jednak granty: dostaniesz ryczałt, jego wysokość zależna jest od tego, dokąd zamierzasz wyjechać. Możesz liczyć na 400 euro miesięcznie na Malcie i w Macedonii, i aż 600 euro w Danii, Francji, Wielkiej Brytanii. Niepełnosprawni absolwenci dostaną dodatkowo 100 do 200 euro miesięcznie. Uważasz, że to za mało? Szukaj dodatkowych środków – np. u sponsorów. Być może przy okazji zainteresujesz też swoją osobą przyszłego pracodawcę. Wiele koncernów chętnie zainwestuje w praktyki młodego pracownika z przyszłością. Spróbuj – warto.

 

Aha: w trakcie pobytu zagranicą będziesz mieć też okazję doskonalić znajomość języka obcego online: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego czy hiszpańskiego. Obowiązkiem jest też udział w teście językowym przed wyjazdem i po powrocie. Unia chce wiedzieć, czego się nauczysz!

Opublikowane: pon., 28/04/2014 - 12:11


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie