Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wyjechać? Zawodowo!

Do Anglii i Irlandii wyjechała połowa znajomych. Pracują, ale ta decyzja sporo ich też kosztowała. Ty możesz wyjechać na koszt UE. Na dwa miesiące, a nawet na rok. A dodatkowo: poduczysz się języka.

Jesteś praktykantem albo uczniem szkoły zawodowej? A może niedawno skończyłeś naukę? Mamy coś dla ciebie. W ramach programu Erasmus+ Mobilność edukacyjna możesz wyjechać na praktyki i staże w zagranicznych firmach, centrach szkoleniowych, organizacjach publicznych, pozarządowych…

 

Do wyjazdów mogą się też szykować nauczyciele zawodu, instruktorzy, doradcy zawodowi – czyli wszyscy ci, którzy biorą udział w kształceniu zawodowym młodzieży, i którym przydałaby się wiedza, jak to wszystko wygląda poza granicami Polski. Tu ciekawostka: staże typu job shadowing, czyli „bycie cieniem” (z ang. shadow) kogoś, kto wykonuje w zagranicznej instytucji kształcenia zawodowego tę samą pracę. Wiele się można nauczyć jako cudzy „cień”.

 

A gdzie można wyjechać, by zdobywać wiedzę i doświadczenie? Oczywiście, czeka na ciebie 28 krajów członkowskich UE, ale to nie wszystko: także kraje EOG (Norwegia, Lichtenstein i Islandia), oraz państwa kandydujące, czyli Turcja i Macedonia. Możliwości jest więc wiele.

 

W ramach projektu (który ma trwać rok lub dwa lata, sam wyjazd jest tylko jego częścią) możesz liczyć na dofinansowanie kosztów podróży (nawet do 1100 euro), ryczałt na koszty organizacyjne, wsparcie indywidualne. Jeśli masz specjalne potrzeby – np. masz orzeczenie o niepełnosprawności – dostaniesz dodatkowe pieniądze, jeśli budżet całego przedsięwzięcia tego wymaga. Niestety, nie możesz ubiegać się o grant jako osoba indywidualna – musisz znaleźć organizację, która wystąpi w twoim imieniu.

 

Oczywiście, będąc za granicą na stażu, będziesz chłonąć język – w pracy, na ulicy, wśród znajomych. Ale, by efekt był jeszcze lepszy, możesz w trakcie wyjazdu brać udział w kursie językowym online – zgłębiać tajniki angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego lub włoskiego. Dzięki temu nie tylko nauczysz się więcej, ale też – rozwiązując testy, dostępne na internetowej platformie – sprawdzisz, jakie poczyniłeś postępy. Taka wiedza przyda ci się po powrocie, przy konstruowaniu CV. Pomyśl, jak wiele ciekawych i nowych informacji będziesz w nim mógł umieścić!

Opublikowane: pon., 28/04/2014 - 11:51


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie