Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Pracowałeś za granicą? Odzyskaj swój podatek

RT Tax/ 123rf.com
Jeżeli pracowałeś legalnie za granicą, to prawdopodobnie należy Ci się zwrot podatku. Nawet, jeżeli było to już jakiś czas temu, być może masz jeszcze czas na rozliczenie.

Głównymi kierunkami w poszukiwaniu zarobku w Europie są: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Norwegia. Zazwyczaj możemy się starać o zwrot nadpłaconych podatków przez okres około 4–5 lat. Skąd się biorą nadpłacone podatki? Otóż pracodawca zatrudniając nas nie wie, jaki będzie musiał odprowadzić podatek od uzyskanych dochodów, w związku z czym są one zazwyczaj odprowadzane w nadwyżce. Czasami zdarza się, iż pracodawca odprowadzi mniej składek i niestety w tym przypadku należy się z urzędem rozliczyć. Składanie deklaracji w urzędzie zagranicznym zazwyczaj nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić. Wyjątkiem są: Belgia, Dania, Francja (jeśli pracowałeś powyżej 180 dni). Oczywiście wtedy, kiedy otrzymamy wezwanie z urzędu, jesteśmy zobligowani taką deklarację złożyć, w przeciwnym razie zostaniemy obarczeni karą.

 

Do rozliczenia z zagranicznym fiskusem będą nam potrzebne odpowiednie karty podatkowe z danego kraju – odpowiednik PIT-11 w Polsce. Jeżeli nie otrzymaliśmy takiego dokumenty po zakończeniu roku podatkowego, bądź roku pracy, należy zwrócić się do pracodawcy o jego wydanie, gdyż jest to jego obowiązkiem. Również osoby, które pracują jako samozatrudnione za granicą, bądź świadczą usługi na terenie danego państwa, są zobligowane do przedstawienia zeznania podatkowego – przeważnie są na to określone ramy czasowe.

 

Zwrot nadpłaconych podatków to sprawa indywidualna i zależy od urzędu/urzędnika. Przybliżony czas oczekiwania to 3–6 miesięcy. Natomiast wpływ na czas oczekiwania ma także sposób złożenia zeznania – drogą elektroniczną zawsze jest szybciej, niż pocztą. Jeśli nie wiemy, czy będzie nam się opłacało to przedsięwzięcie, można na wstępie skorzystać z szacunkowych kalkulatorów zwrotu, które udostępniają firmy zajmujące się rozliczeniami z zagranicy.

 

Co w przypadku, kiedy nie posiadamy żadnej karty podatkowej, a pracodawca nie odpowiada? Wtedy możemy zwrócić się do odpowiedniej firmy, która pomoże nam odzyskać dokumenty. Będąc za granicą najlepiej zbierać wszelkie dokumenty wypłat od pracodawcy, wówczas może nam to pomóc w sporządzeniu deklaracji. Nie jest to natomiast honorowane przez urzędy podatkowe, do których lepiej dostarczać oryginalne formularze z rocznym rozliczeniem.

 

Często zadawanym pytaniem jest, czy jeżeli odzyskam ten podatek to stracę ulgi, świadczenia oraz czy muszę się rozliczyć z polskim urzędem skarbowym? Przede wszystkim zwrot nadpłaconego podatku nie wpływa na zmianę wszelakich ulg i otrzymywanych świadczeń. Jest to naturalna sprawa, tak jak w polskich urzędach. Nie ma też obowiązku, aby rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym, natomiast powinno się ten dochód wykazać na odpowiednim załączniku do PIT-36 – PIT-ZG.

 

Zdarza się także, że oczekiwany zwrot podatku nie jest tak wysoki jak się spodziewaliśmy, bądź nie ma go w ogóle. W tym przypadku należy się zastanowić, czy pobieraliśmy jakieś benefity i ulgi, które były wypłacane, choć nie powinniśmy już ich otrzymywać no i oczywiście, czy w ogóle pracodawca odprowadził podatki z nawiązką. Bywa też, że na zestawieniach miesięcznych bądź cotygodniowych są podane inne, szacunkowe kwoty, dlatego tak ważne jest otrzymanie karty podatkowej na zakończenie roku/pracy.

 

W ostatecznym rozrachunku, warto złożyć deklarację i odzyskać pieniądze, które sami sobie wypracowaliśmy pracując za granicą Polski.

 

Natalia Grześkiewicz

RT Tax

Avaldatud: Esmasp, 23/09/2013 - 10:33


Tweet Button: 

Lingid


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!