Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wakacje w pracy a może praca w wakacje?

Praca czy odpoczynek? A może jedno i drugie?
Wakacje, zarówno szkolne, jak i akademickie, to dla wielu osób czas nie tylko odpoczynku, ale również pracy.

Zwykle ma ona na celu nie tylko zarobienie pieniędzy, ale również zdobycie doświadczenia, które będzie można wykorzystać po skończeniu edukacji. Poprzez pracę wakacyjną można również nawiązywać kontakty, które będą owocować w przyszłości. Takie postępowanie jest jak najbardziej słuszne.

 

Najnowsze wyniki badań pokazują, że na zatrudnienie wakacyjne decyduje się coraz więcej osób, a status majątkowy przestaje mieć tutaj znaczenie. Niestety ten rok może być wyjątkowo trudny na zrealizowanie planów wakacyjnych. Wysoki poziom bezrobocia w Polsce i zmniejszenie się zapotrzebowania na pracowników sezonowych w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej, gdzie w poprzednich latach trafiało wielu Polaków, będą powodować wzrost konkurencji o wolne miejsca pracy. Dlatego też warto pomyśleć o potencjalnych pracodawcach już dzisiaj.

 

Najskuteczniejszą metodą jest bezpośredni kontakt (niestety pisanie e-maili to za mało – większość z nich od razu trafia do kosza). Tak więc zachęcam do odwiedzania różnego rodzaju przedsiębiorstw, w przypadku których wiadomo, że potrzebują większej liczby pracowników w wakacje (np. gastronomia, hotelarstwo, rolnictwo, obsługa turystyczna). Alternatywą jest także oferowanie swojego zatrudnienia na zastępstwo dla pracowników, którzy wykorzystują urlopy. W tym przypadku ważne jest aby wyrazić ochotę przyuczenia się (często w ramach np. stażu) jeszcze przed wakacjami, tak aby niejako „z marszu” być gotowym podjąć pracę. Może to okazać się decydujący walor, dzięki któremu to właśnie ta a nie inna osoba dostanie pracę. Takie przetarcie przez rynek pracy będzie profitować na przyszłość. POWODZENIA!         

 

dr hab. Maciej Duszczyk, zastępca dyrektora Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego

Opublikowane: pt., 07/06/2013 - 10:56


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie