Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Jak napisać dobre CV?

fot. Robert Sheie (CC BY 2.0)
Jakie powinno być dobre CV? Przede wszystkim przemyślane i przejrzyste. Te dwie cechy, wraz zawartymi informacjami, mają sprawić, że pracodawca pomyśli o tobie jak o potencjalnym pracowniku.

Jedną z ważniejszych rzeczy jest aktualne zdjęcie, na którym będziesz sprawiać wrażenie miłej, pewnej siebie osoby. Niedopuszczalne są dziwne, śmieszne pozy lub miny oraz niestosowny strój.

 

Z czego składa się CV?

1. Dane personalne. Imię, nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu i adres poczty elektronicznej. E-mail powinien być profesjonalny! Jeśli takiego nie masz, warto założyć nową skrzynkę. Może zawierać twoje imię i nazwisko. Lepiej nie pisać np. malinka93@... Jeśli w obecnej pracy posiadasz służbowy e-mail, nie wykorzystuj go do rozsyłania aplikacji, nie jest to dobrze widziane!

 
Nie zamieszczaj danych wrażliwych, jak np. stan cywilny, data urodzenia, posiadanie dzieci. (Dane personalne należy zamieścić u góry, np. obok zdjęcia.)

 2. Cel zawodowy. W tym punkcie możesz wpisać stanowisko lub dział, w którym chcesz pracować, np. Pozycja stażysty w edytorstwie z koncentracją na redagowaniu, korekcie i pisaniu. Cel zawodowy należy umieścić w linijce pod zdjęciem i danymi osobowymi.

 

3. Wykształcenie. Uzyskany tytuł np. zawodowy, daty rozpoczęcia i ukończenia nauki. Niżej nazwę szkoły/uczelni, kierunek i specjalizacja. Pamiętaj o odwróconej kolejności chronologicznej - zacznij od szkoły, którą ukończyłeś ostatnio. Na końcu wpisz tę, od której twoja edukacja się rozpoczęła. Jeśli posiadasz wykształcenie wyższe, możesz pominąć szkołę średnią – chyba, że jest ważna pod kątem danego pracodawcy.

Konieczne jest przejrzyste podzielnie tekstu, np. poprzez kolumny.


4. Doświadczenie zawodowe. Miejsca, w których do tej pory pracowałeś. Podaj daty oraz wyszczególnij stanowiska, które zajmowałeś i zakres twoich obowiązków. Tutaj także należy zastosować zasadę odwróconej chronologii.

Jeśli masz jakieś przerwy w zatrudnieniu, zastanów się, co odpowiedziałbyś na pytanie o to, czym były spowodowane. Może się ono pojawić w trakcie późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jeszcze nie pracowałeś, możesz zamiast „doświadczenia zawodowego” i „pozostałych doświadczeń” stworzyć punkt „doświadczenie”. Zamieść w nim informacje np. o praktyce zawodowej, kursach, wolontariacie.
 

5. Pozostałe doświadczenia. Praktyki zawodowe, szkolenie, kurs, wolontariat, praca w wakacje, udzielanie się w organizacjach. Warto to wpisać! Udowodni twoją kreatywność i samodzielność.
 

6. Osiągnięcia, którymi chcesz się pochwalić (np. otrzymane nagrody i wyróżnienia za udział w konkursach), wpisz je w tym punkcie. Jeśli nie masz takich – pomiń go.
 

7. Umiejętności. Miejsce na pochwalenie się tym, co umiesz robić, np. obsługa komputera, urządzeń biurowych, znajomość języków obcych (należy wpisać, w jakim stopniu znasz ten język w mowie i piśmie – określ poziom), prawo jazdy (z kategorią).

W zależności od stanowiska, o jakie się starasz, możesz rozszerzyć informacje, które są szczególnie wartościowe dla pracodawcy.
 

8. Zainteresowania. Krótko o tym, co lubisz robić i czym się interesujesz. Nie pisz zbyt ogólnie. Jeśli lubisz muzykę – napisz, jaką się interesujesz, jeżeli uprawiasz sport – podaj dyscyplinę.
 

9. Na końcu, obowiązkowo należy umieścić klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97r. o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 ze zmianami).

Pomijając ten element możesz mieć pewność, że nikt nie przeczyta twojego CV i wyląduje ono w koszu. Warto też zwrócić uwagę, czy pracodawca nie wymaga klauzuli o treści dostosowanej do firmy – w takim wypadku należy umieść tę właśnie, wymaganą przez niego, treść oświadczenia.


Najpopularniejsze rodzaje CV
Jakie CV jest dla ciebie najlepsze? Wybierając rodzaj życiorysu pomyśl, co chcesz w nim pokazać oraz unikaj bezmyślnego stosowania wzorców i formularzy do tworzenia CV w Internecie. Życiorys powien być dostosowane do konkretnej oferty i danego pracodawcy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki rodzaj CV powinna wybrać osoba, która jeszcze nie pracowała. Jeśli chce podkreślić swoją dotychczasową edukację, może zdecydować się na życiorys chronologiczny. Jeżeli chce zaznaczyć przede wszystkim swoje umiejętności zawodowe (np. wolontariat lub ukończone kursy, jeśli mogłyby one być istotne pod kątem stanowiska).                                                                                                                                                                                                                                                                                            
1. CV chronologiczne
Najbardziej popularne. Doświadczenie zawodowe przedstawione jest w odwrotnej sekwencji czasu – od ostatniego miejsca pracy wstecz. Ważne są stanowiska i nazwy zakładów pracy, dokładnie opisane są obowiązki i osiągnięcia zawodowe. Taki życiorys jest czytelny, przejrzysty i pozwala łatwo śledzić przebieg zatrudnienia. Jeśli masz doświadczenie w jednej dziedzinie i szukasz zajęcia z nią związanego, możesz wybrać CV chronologiczne.


2. CV funkcjonalne
Takie CV umożliwia przedstawienie doświadczenia zawodowego oraz umiejętności kandydata wg głównych obszarów jego zainteresowań (daty mogą być uzupełnieniem). Życiorys funkcjonalny pomaga podkreślić najważniejsze osiągnięcia i silne strony kandydata, które będą pomocne przy wykonywaniu pracy, o która się starasz. Drugorzędne znaczenie mają nazwy stanowisk, można je pominąć.
 

3. CV europejskie
Wzór tego życiorysu opracowała Komisja Europejska. Wykorzystywany przez pracowników korporacji międzynarodowych i osoby starające się o staż/pracę za granicą. Jednolity dla wszystkich członków UE wzór pozwala na ocenę kompetencji osób z różnych krajów.

Wzory wszystkich wymienionych rodzajów CV dostępne są tutaj.

Przed rozpoczęciem pracy nad życiorysem pomyśl, co chcesz uwydatnić, to pomoże ci podjąć decyzję, jaki rodzaj życiorysu będzie odpowiedni. Istnieją też nieszablonowe życiorysy, np. w formie filmu video – jednak taka nowoczesna forma wymaga dobrego sprzętu i świetnego pomysłu, żeby filmowy życiorys był ciekawy i profesjonalny.

 

Na koniec ważne wskazówki! Koniecznie zadbaj o ortografię, gramatykę i interpunkcję. Zwróć uwagę na to, czy wszystkie nazwy (np. firmy, szkoły) wpisałeś poprawnie. Używaj łatwej do czytania czcionki, np. Arial w rozmiarze 12 – ozdobne są źle widziane i nieczytelne. CV należy drukować zawsze na białym papierze formatu A4. Jeśli chcesz się wyróżnić, możesz użyć papieru lepszej jakości. Sprawdź poprawność wydruku – tekst nie może być krzywy. Dokumenty aplikacyjne nie mogą być uszkodzone lub poplamione, bo stanowią twoją wizytówkę. Warto też poprosić kogoś zaufanego o przeczytanie tego, co napisałeś – może zauważyć błędy i literówki, których wcześniej sam nie wychwyciłeś.

 

Artykuł przygotowany przez serwis
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży

Opublikowane: pon., 30/11/2015 - 11:49


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie