Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Kariera w instytucjach UE

Z siedzibą w samym sercu Europy, instytucje Unii Europejskiej oferują ambitnym i wykwalifikowanym absolwentom możliwość rozwijania międzynarodowej kariery w wielokulturowym środowisku. Dowiedz się, jak rozpocząć pracę w UE.

Czym jest kariera w UE?
UE obsługuje ponad 505 milionów obywateli, oczywistym jest więc fakt, że UE oferuje również szeroki wachlarz możliwości rozwoju kariery. Wszystkie oferty pracy dają szansę na dokonanie rzeczywistych i długotrwałych zmian. Studenci ostatnich lat studiów i absolwenci mogą ubiegać się o pracę w różnych dziedzinach, od prawa do ekonomii i języków, jak również polityce ogólnej, czy zarządzaniu projektami.

Podejmując pracę w UE można się spodziewać wykonywania zadań t.j. sporządzania nowych przepisów, pomagania we wdrażaniu prawa UE, opracowywania strategii komunikacji oraz zarządzania projektami i zasobami.

Gdzie są możliwości rozwoju zawodowego w UE?
Praca dla UE oznacza pracę w jednej z instytucji UE, takich jak Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej lub Komisja Europejska. Większość z tych instytucji ma swoją siedzibę w Brukseli lub Luksemburgu. Dzięki temu można mieszkać i pracować w międzynarodowym środowisku.


Jak aplikować?
Należy przedstawić udokumentowane umiejętności analityczne, organizacyjne i komunikacyjne, motywację do osiągania najlepszych wyników, umiejętność efektywnej pracy w wielokulturowym zespole, oraz posiadać chęć rozwoju osobistego i zdolności przywódcze. Kandydaci wybierani są w ramach konkursu składającego się z następujących etapów:
 

  • Pierwszą rundę stanowią testy komputerowe organizowane w centrach w całej UE;
  • Osoby, które przejdą pierwszą rundę biorą udział w tzw. assessment center, które odbywa się w Brukseli lub Luksemburgu;
  • Kandydaci z największą liczbą punktów dodawani są do bazy danych ("lista rezerwowa"), z której to instytucje UE dokonują naboru na konkretne stanowiska. Oznacza to, że znajdując się bazie danych, można zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną w jednej z instytucji UE.

Główny cykl rekrutacji dla absolwentów rozpoczyna się na wiosnę, ale o płatne staże w instytucjach UE można ubiegać się przez cały rok. Staż to doskonała okazja do zasmakowania na czym tak naprawdę polega kariera w UE.

Od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od odwiedzenia oficjalnej strony internetowej EU zawierającej najnowsze oferty pracy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pytania można zadawać na blogu EPSO. Dodatkowo, UE regularnie poszukuje pracowników tymczasowych (temporary staff), do wykonywania zadań specjalnych, w krótkim okresie czasowym.

Opublikowane: pon., 07/09/2015 - 19:55


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie