Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

KORPOjęzyk – czyli jak dogadać się z KORPOświatem?

KORPOjęzyk a język polski
fot. Jean-Etienne Minh-Duy Poirrier/ Flickr.com
Planujesz karierę w korporacji? Sprawdź czy będziesz w stanie porozumieć się ze współpracownikami. Korpo-język może znacznie różnić się od języka polskiego.

A

Mocny akcept na początek czyli ASAP - wyrażenie z języka angielskiego „as soon as possibile” w wersji skróconej weszło do grupy najpopularniejszych korporacyjnych stwierdzeń. Bez względu na to czy projekt powinien zostać zrealizowany do jutra czy też do przyszłego roku, kierownictwo i tak może uznać, że należy go wykonać ASAP. Tak na wszelki wypadek.

 

B

Jeśli projekt jest na ASAP, dobrze jest mieć przynajmniej jego opis czyli „brief” – najczęściej zawiera kilka zdań albo punktów, które mają pomóc w jego realizacji.

 

C

Challenge i coaching.
„Czelendże” czyli nowe wyzwania to codzienność korporacji. Jeśli nie jesteś w stanie im podołać, receptą ma być zatrudniany czasem coach, który ma pomóc pracownikom w pracy lepszej i bardziej efektywnej.

 

D

Deadline to słowo – klucz. Czasem pytanie o deadline (czyli termin realizacji projektu) stawiane jest przed pytaniem o plan działania. Istotniejsze jest to, na kiedy coś ma być zrealizowane. Merytoryką można zająć się później…

 

E

Ekaunt (bliższa jest angielska forma account) osoba zajmująca się opieką nad klientem. Nie zawsze jest w stanie w komunikacji z nim używać języka, który jest zrozumiały dla ogółu.

Ciekawy przykład podaje Newsweek.pl:  – "Panie Stanisławie, nie wiem dlaczego, ale ten order został skanselowany. Zbieram wszystkie apruwale (approval – zgoda). Przepraszam, lecz taka u nas biurokracja. Postaram się to załatwić jak najszybciej."

 

F

Nie udało się zdążyć z projektem, który miał być na ASAP? No to mamy „fakap” czyli sytuację, kiedy projekt nie wyszedł – określenia tego używa się nie tylko w sytuacjach, kiedy nie udało się zdążyć w terminie, ale również kiedy brak realizacji projektu wynika z innego powodu.

 

K

Korpo – to po prostu korporacja. Jedni czują się tam jak ryba w wodzie, inni szybko uciekają od ASAP-ów i pogoni za wynikami.

 

M

Menadżer (od angielskiego manager) to niekoniecznie kierownik albo przełożony. Czasem można być po prostu menadżerem strony internetowej albo konkretnego produktu. Oznacza to, że dana osoba jest odpowiedzialna za wszystko, co wiąże się z jej produktem.

 

O

Ołpenspejs – (open space) to specyficzny typ biura, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko słyszą i widzą. Co ważne – bez względu na to czy mają na to ochotę. Taki typ biura nie ma bowiem ścian czy drzwi, które można zamknąć i przez choć pewien czas powiedzieć w ciszy i spokoju.

 

W takim biurze kilkadziesiąt osób siedzi razem na jednym piętrze, ale czasem takie biura przez otwarte klatki schodowe łączą kilka pięter. Wtedy osoba pracująca na pierwszym piętrze, może słyszeć wyjątkowo głośne wybuchy śmiechu kogoś siedzącego dwa piętra wyżej…

 

Jeśli akurat trafisz na towarzystwo spokojnych osób, może uda ci się popracować. Jeśli jednak dział obok wszystko będzie ustałam wyjątkowo głośno, będziesz mimowolnie uczestniczyć we wszystkich ich spotkaniach. Można się wtedy wyłączyć albo… polubić słuchawki i głośną muzykę.

T

Target – czyli cel. Może to być cel, który należy zrealizować albo też grupa docelowa, do której ma trafić określony produkt czy koncepcja reklamowa. Co ważne – na targecie trzeba się „sfokusować” od samego początku. Inaczej mówiąc – warto skupić się na celu.

 

Monika Toppich

Avaldatud: Neljap, 19/02/2015 - 11:52


Tweet Button: 

Lingid


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!