Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Sztuka poszukiwania pracy

Młodzi Polacy pracy szukają głównie w internecie
Połowa młodych Polaków znalazła pracę dzięki rodzinie i znajomym lub przeszukując portale w internecie. Ogłoszenia w gazetach okazały się pomocne dla zaledwie 4 proc. ankietowanych – wynika z badania portalu absolvent.pl.

- Głównym celem naszego badania była chęć sprawdzenia, które źródła informacji o miejscach pracy są uznawane przez studentów i absolwentów za skuteczne i wiarygodne, a które nie spełniają już swojej funkcji – deklarują organizatorzy ankiety. Odpowiedź okazała się zgodna z oczekiwaniami: wraz z rozwojem technologii obszar rekrutacji został zdominowany przez sieć. Aż 39 proc. młodych ludzi uczestniczących w badaniu przyznało, że o ofercie pracy dowiedziało się z internetowego serwisu z ogłoszeniami, kolejne 6 proc. z zakładki „kariera” na stronie internetowej obecnego pracodawcy, a 5 proc. - z Facebooka. - Internet zastąpił gazety jako główne źródło informacji na temat zatrudnienia – komentują autorzy badania.

 

Jak wynika z ankiet, w przyszłości głównym źródłem wiedzy o ofertach pracy mogą być portale społecznościowe. Badanie pokazało, że aż 86 proc. osób w wieku od 18 do 30 roku życia ma swój profil na Facebooku, a dwie trzecie z nich spędza na tym portalu więcej niż godzinę dziennie. Dla młodych Polaków serwis Marka Zuckerberga stał się sposobem budowania sieci znajomości, które mogą być wykorzystywane przy poszukiwaniu pracy. -  60 proc. użytkowników Facebooka ma ponad 200 znajomych. To olbrzymi potencjał, którego czasem nie umiemy od razu dostrzec. Młodzież powinna nauczyć się z niego korzystać przy poszukiwaniu praktyk i pracy – komentuje Katarzyna Godlewska z absolvent.pl.

 

Ankieterzy zapytali również młodych Polaków o to, co skłoniłoby ich do zmiany pracy. Aż 80 proc. respondentów przyznało, że pożegnałoby się z obecnym pracodawcą, gdyby inny zaproponował im wyższe wynagrodzenie. 37 proc. stwierdziło, że wystarczająco kuszące byłoby podnoszenie kwalifikacji, a 34 proc. - otrzymanie umowy gwarantującej większą stabilność. Dla co piątego respondenta decydujące znaczenie mogłaby mieć atmosfera w nowej firmie, a tylko dla 12 proc. - jej renoma. - Jeśli 80 proc. przebadanych respondentów deklaruje, że lepsze zarobki są kluczowym motywatorem przy zmianie pracy, to nadal mamy do czynienia z myśleniem w kategoriach wartości materialistycznych i konsumpcyjnych – komentuje wyniki raportu dr Agnieszka Maciuk-Grochowska, dyrektor pionu HR w Erbud Industry. - Wśród sugerowanych powodów zmiany pracy w ogóle nie pojawiły się takie aspekty, jak misja, wizja czy wartości firmy – dodaje.

Opublikowane: wt., 01/07/2014 - 12:44


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie