Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Mały katalog scenariuszy na życie

Baza opisuje 193 zawody (rys. Ireneusz Dąbrowski/KOWEZiU)
Kończysz gimnazjum i zastanawiasz się nad swoją przyszłością? Nie wiesz, czy wybrać liceum, czy szkołę przygotowującą do zawodu? Jest publikacja, która może ci pomóc w podjęciu decyzji.

Kiedyś było łatwiej. Zawód dziedziczyło się po rodzicach, bo szkoła zawodowa była w domu, a biznesplan gotowy od lat. Ale teraz to już nie takie proste. Rodzinne firmy zanikają, a umiejętności rodziców przestały być potrzebne, albo – i to chyba zdarza się najczęściej – marzą oni o tym, by ich dzieci miały w życiu lepiej, a co najmniej inaczej. Ale jak tu wybrać ścieżkę kariery?

 

Sposobów są oczywiście tysiące. Najlepiej, oczywiście, robić to, co nas kręci od najmłodszych lat – i znaleźć sposób, by ktoś zechciał nam za to płacić. Jeśli taki scenariusz jest nierealny – nie ma rady, trzeba do sprawy podejść analitycznie, czyli sprawdzić, co w ogóle jest do wyboru. W tym celu warto zajrzeć do broszury przygotowanej dokładnie dla takich, jak ty. Napisali ją specjaliści z Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU). „Informator o zawodach szkolnictwa zawodowego” to publikacja, którą możesz ściągnąć w wersji PDF, ale także wygodna internetowa wyszukiwarka. Zawiera opis 193 zawodów, które można zdobyć, kształcąc się w rożnych typach ponadgimnazjalnych szkół zawodowych. Podzielono je na siedem grup: budowlano-instalacyjne, związane z kształtowaniem środowiska, przemysłem przetwórczym, wydobywczym, transportem, rolnictwem i usługami. Są wśród nich takie profesje, o których mogłeś jeszcze w życiu nie słyszeć, jak technik tyfloinformatyk, monter mechatronik czy ortoptystka.

 

Co dokładnie znajdziesz w broszurze? Prześledźmy to na przykładzie wspomnianej ortoptystki. Po pierwsze – w publikacji przeczytasz opis tego, czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód. Ortoptystka akurat „bada narządu wzroku oraz prowadzi ćwiczenia w celu poprawy widzenia u dzieci i dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem zeza i niedowidzenia”. Po drugie – dowiesz się, czy w tym zawodzie czeka cię praca samodzielna czy zespołowa (tym razem raczej zespołowa) i w jakich warunkach („8 godzin dziennie, w pomieszczeniach zamkniętych”). Po trzecie – dowiesz się, gdzie możesz szukać pracy (na optometrystów czekają przychodnie, prywatne gabinety okulistyczne, ale także sanatoria i przedszkola). I po czwarte w końcu – czytelne symbole poinformują cię, do jakiej szkoły, trzeba iść (i na jak długo), by zdobyć dany zawód, jakie są inne podobne zawody i jak bardzo popularna jest wybrana przez ciebie profesja (do egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodowe ortoptysty/tki przystępowało w ostatnich latach mniej niż 100 uczniów rocznie). Dowiesz się też, czy danego zawodu można się uczyć w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

 

Publikacja KOWEZiU to jednak znacznie więcej niż tylko katalog zawodów. W wersji PDF znajdziesz też przystępne objaśnienie tego, dlaczego dzisiejszy rynek pracy wygląda tak, jak wygląda, co dobrego i złego niesie globalizacja, czego chcą od nas pracodawcy i dlaczego nie da się już zdobyć takich kwalifikacji, które „starczyłyby” na całe życie. Przyjemnej lektury!

Opublikowane: wt., 17/06/2014 - 12:16


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie