Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Miasta jak magnesy

Rzeszów nocą (fot. Centralniak/flickr.com)
Rzeszów, Olsztyn i Białystok znalazły się w czołówce miast, którym w ostatnim ćwierćwieczu przybyło najwięcej mieszkańców. W zestawieniu lideruje Warszawa, niezmiennie przyciągająca największe rzesze młodych Polaków.

Gdyby uznać, że dodatnie saldo migracji to najlepszy dowód na atrakcyjność danego miasta, opublikowane właśnie dane świadczyłyby o tym, że największe metropolie – z wyjątkiem Warszawy – radzą sobie coraz gorzej. Z danych GUS, cytowanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat największą liczbę mieszkańców – głównie młodych, bo to oni najchętniej zmieniają miejsce zamieszkania – przyciągnęły takie miasta, jak Rzeszów, Olsztyn i Białystok. Populacja tych metropolii wzrosła odpowiednio o 34,1 tys., 31,1 tys. oraz 15,9 tys. Na taki wynik wpłynęło nie tylko dodatnie saldo migracji, ale również większa liczba urodzin niż zgonów. Może to świadczyć o tym, że młodzi nie boją się we wspomnianych miastach zakładać rodzin.

 

Dużo gorzej wypadły wielkie metropolie, częściej kojarzone z rozwojem i bogactwem. Liczba mieszkańców Wrocławia w ciągu ostatnich 25 lat zmalała o 7,2 tys., Poznania o 39,4 tys., a Łodzi aż o 140 tys. Demografowie zwracają jednak uwagę, że ujemne saldo migracji może być spowodowane przenoszeniem się mieszkańców na przedmieścia, stanowiące obszar innych gmin.

 

Co ciekawe, miasta, które w ostatnim ćwierćwieczu przyciągnęły najwięcej nowych mieszkańców, nie mogą pochwalić się obecnie najlepszymi warunkami dla osób poszukujących pracy. Według portalu adzuna.pl, osoby szukające zatrudnienia powinny starać się o pracę w Poznaniu, Krakowie i Katowicach – tam bowiem o etat jest najłatwiej. W gronie dużych miast najtrudniejsza sytuacja panuje we Włocławku, Radomiu i Elblągu - tam o jedno miejsce ubiega się nawet 50 kandydatów.

 

Niestety, skłonność Polaków do zmiany miejsca zamieszkania w celu znalezienia pracy wciąż jest niewielka. Statystyczny Polak przeprowadza się raz na 15 lat. Przeciętny Amerykanin robi to co 5 lat.

 

Opublikowane: pt., 21/03/2014 - 12:32


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie