Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Studia 2014 w nowych dekoracjach

Uniwersytet Gdański (fot. Maciej Kasprzyk/CC/Flickr.com)
Zniesienie opłat za drugi kierunek, nowe zasady współpracy uczelni i komercjalizacji wyników badań – to tylko niektóre zmiany zawarte w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym.

Dokument w lipcu został przyjęty Sejm, a na początku sierpnia podpisał go prezydent. Co zmienia nowa ustawa?

 

Po pierwsze – znosi opłaty za drugi kierunek. Było to konieczne po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał, że pobieranie pieniędzy od studentów uczących się na więcej niż jednym kierunku jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

 

Po drugie – wprowadza uwłaszczenie naukowców. Uczelnia i pracujący na niej badacz będą mogły podpisywać umowy, przewidujące bardziej elastyczne formę komercjalizacji opracowywanych wynalazków lub efektów badań naukowych. W porozumieniach tych zawarte będą rozwiązania dotyczące praw do wyników badań lub prac rozwojowych, a także zasady podziału środków uzyskanych z ich wprowadzenia na rynek. Uczelnia będzie też mogła sama komercjalizować wynalazek – na taką decyzję będzie miała trzy miesiące.

 

Po trzecie - zakłada, że uczelnie będą mogły uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach, w pracy zawodowej, wolontariacie oraz zaliczać je na poczet studiów. Rozwiązanie to otworzy drogę do studiowania dla osób pracujących, chcących zmienić zawód lub uzupełnić wykształcenie.

 

Po czwarte – wzmocni szanse studentów i absolwentów na rynku pracy. Nowa ustawa wprowadza m.in studia dualne, a także obowiązkowe 3-miesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym oraz monitoring zawodowych losów absolwentów w oparciu o dane z ZUS (wyniki monitoringu ułatwią maturzystom wybór przyszłych studiów i porównywanie oferty uczelni). Wymaga to od uczelni łączenia zajęć z różnych dyscyplin, kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, e-learningu, z zaangażowaniem praktyków z gospodarki.

 

Po piąte – wprowadza nowe zasady tworzenia związków uczelni - będą one mogły na korzystniejszych warunkach m.in. wspólnie sięgać po pieniądze europejskie.

 

- Na początku pewne nowe rozwiązania budziły kontrowersje środowiska, ale wspólnie udało nam się wypracować takie przepisy, które zadowalają zarówno szkoły wyższe, jak i studentów. Same uczelnie widzą w nowym prawie dużo zalet i ważnych rozwiązań – skomentowała nowe przepisy minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Zmieniający się świat wymaga od uczelni nowego myślenia o studiowaniu: łączenia zajęć z różnych dyscyplin, kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, e-learningu, z zaangażowaniem praktyków z gospodarki – dodała.

 

Źródło: MInisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Opublikowane: czw., 14/08/2014 - 11:44


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie