Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Młodzież w demokracji - demokracja dla młodzieży

Dobre wzorce warto powielać! Akcja "Młodzież w demokracji" Ci to umożliwi .
- Weźcie sprawy w swoje ręce! Zorganizujcie debatę, warsztat, akcję społeczną, szkolenie - Mikołaj Różycki zachęca do składania projektów w „Młodzieży w demokracji”, jednej z akcji z unijnego programu „Młodzież w działaniu”.

System polityczny, demokracja, społeczeństwo obywatelskie...Słyszycie i czytacie o nich często. Ale jak przekuć to na konkrety? Jak odnaleźć w nich miejsce dla młodego człowieka? Weźcie sprawy w swoje ręce. Wymyślcie projekt i złóżcie go w Akcji 1.3. unijnego programu „Młodzież w działaniu” – Młodzież w demokracji. To on pokryje większość kosztów związanych z realizacją projektu.

 

W ramach projektu możecie prowadzić działania lokalne i międzynarodowe. Musicie je przygotować we współpracy z zagranicznymi partnerami. Realizacja takiego projektu to wyjątkowa okazja, by poznać w praktyce rozwiązania stosowane za granicą i przenieść je na swój grunt. Trudne? Niekoniecznie. Skoro w Anglii fajnie działa klub młodzieżowy i wspierają go lokalni politycy, to czemu u nas nie miało by być podobnie? Dobre wzorce warto powielać!

 

W projekt „Młodzieży w demokracji” musi zaangażować się co najmniej 16 osób w wieku 13-30 lat przez okres co najmniej 3 miesięcy. Zarówno po stronie polskiej jak i zagranicznej musi zaangażować się co najmniej dwóch partnerów, np: stowarzyszenie młodzieżowe i samorząd lokalny z Polski. Analogicznie po stronie zagranicznej.

 

Projekt to dobra okazja na przedstawienie Waszych problemów i pomysłów na ich rozwiązanie na większym forum, w tym lokalnym politykom i urzędnikom, którzy mają spory wpływ na Waszą rzeczywistość. Debaty, warsztaty, akcje społeczne, szkolenia, dyskusje… Przekrój tego, co możecie zrobić jest tak duży jak Wasza wyobraźnia. Najważniejsze to zdecydować się co chcecie zrobić.

Wybierzcie temat, który interesuje zarówno Was jak i  Waszych partnerów z zagranicy. O dofinansowanie  możecie się starać w ostatnim tegorocznym konkursie „Młodzieży w działaniu”. Termin składania wniosków mija 1 października 2013. To ostatnia szansa, bo program w tej formule właśnie się kończy.

 

Przed przystąpieniem do pracy zapoznajcie się z projektami Waszych rówieśników. Inspiracja jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.

Nic o nas bez nas – celem projektu, w którym uczestniczyła młodzież w wieku 17-22 lat, była wymiana doświadczeń i zdobycie wiedzy dotyczącej funkcjonowania polityki młodzieżowej w różnych krajach. Próbowano również nawiązać dialog pomiędzy politykami i urzędnikami a przedstawicielami organizacji i środowisk młodzieżowych.

Kibice w swoim mieście -  to projekt skierowany do młodych fanów piłki nożnej z Łodzi i Chorzowa, którego celem było poprawa wizerunku polskiego kibica, zazwyczaj kojarzonego z przemocą czy rasizmem.

 

Zainspirowany? Czekamy zatem, na Wasze projekty. Czasu do 1 października jest jeszcze sporo!

 

Mikołaj Różycki jest koordynatorem „Młodzieży w demokracji”, Akcji 1.3 w Programie „Młodzież w działaniu”

Opublikowane: pon., 02/09/2013 - 11:30


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie