Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Sejm juniorów

Sejm Dzieci i Młódzieży  - najstarszy parlament młodzieżowy w Europie
Po raz kolejny w sali plenarnej Sejmu RP zasiadły dzieci i młodzież z całej Polski. Głosowali m.in. nad projektem prawdziwej uchwały opracowanej tego samego dnia przez jedną z „dorosłych” komisji sejmowych.

W tegorocznych obradach uczestniczyło 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wszyscy wcześniej zorganizowali w swojej szkole  debatę, a następnie sporządzili z niej sprawozdanie. Do Warszawy przyjechali autorzy najlepszych prac.

 

Pierwsze zespoły przed gmachem Sejmu pojawiły się już po godzinie 7 rano. Zanim wszyscy przeszli przez kontrolę osobistą i sejmowe bramki kluby poselskie zdążyły rozstawić swoje stoiska kusząc młodych posłów atrakcyjnymi gadżetami - czapkami z kaczką i modelami wiatraków napędzanych energią odnawialną.

 

O 9:30 uczniowe udali się do sali posiedzeń, a ich opiekunowie  - na galerię. Punktualnie o 10.  Trzech młodych marszałków - Anna Przybylska, Artur Bębęńca i Sandra Stadnik - w towarzystwie dorosłych pomocników rozpoczęło  XIX posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

Po przemówieniach inauguracyjnych nadszedł czas na sprawozdanie prac komisji problemowej, która obradowała 11 i 12 maja 2013 roku. Po wystąpieniu posła sprawozdawcy, rozpoczęły się wystąpienia. Niektóre z nich dotyczyły konkretnych propozycji poprawek do projektu uchwały, inne były komentarzami do całej uchwały. Były też takie, które odnosiły się do realnej sytuacji mieszkańców i mieszkanek danych miejscowości, a nawet takie, które miały na celu przede wszystkim prezentację własnej osoby. 

 

Po przemówieniach młodzi posłowie i posłanki przystąpili do głosowania nad poprawkami do uchwały, a następnie nad samą uchwałą. Uchwała została przyjęta większością głosów. Za głosowało 349 posłów i posłanek, przeciw 71 posłów i posłanek, a wstrzymało się od głosu 30 posłów i posłanek.

Pełny tekst uchwały wkrótce zostanie opublikowany na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Obrady zakończyła sesja pytań do Ministra Edukacji Narodowej, na które odpowiadała…  Dyrektorka Departamentu Jakości Edukacji Małgorzata Szybalska. Jeszcze tylko wspólne zdjęcie z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz, konferencja prasowa i młodzi parlamentarzyści udali do restauracji sejmowej się na zasłużony 

 

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. Od tego czasu Sejm zbiera się raz do roku, 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Jego uczestnicy zwiększają swoją wiedzę na temat pracy sejmu, a w czasie wykonywania zadań rekrutacyjnych angażują się w działania na rzecz swojej szkoły i   najbliższego otoczenia.

 

Sejm Dzieci i Młodzieży organizowany jest przez Kancelarię Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej, oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

 

Polska była pierwszym krajem w Europie, który zorganizował tego typu przedsięwzięcie.

Opublikowane: pt., 24/05/2013 - 17:15


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie