Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Poleci daleko i wróci – Akcja Bumerang

fot. Peter Pikous (CC BY 2.0)
W piękny, słoneczny wtorek młodzież z kilku podlaskich miejscowości zamieniła szkolną ławkę na pracę. Przyświecał im szczytny cel zbierania pieniędzy na wybrany przez uczniów projekt. Mowa tu o pilotażowym przedsięwzięciu - Akcji BUMERANG.

Akcja BUMERANG jest to akcja dziennego zarobku, która po raz pierwszy zawitała na Podlasiu jak i w Polsce. Przywędrowała ona do nas z Saksonii, gdzie jest organizowana od 2005r. Projekt rozwija się tam z roku na rok coraz bardziej, na co również liczymy u nas. Akcja skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a cel to zachęcenie młodych ludzi do angażowania się w lokalne akcje i częściowe przygotowanie do dorosłego życia. Z naszej szkoły w projekcie uczestniczyło około 60 chętnych uczniów.

 

Od pielenia warzyw - do kopania rowów

16 czerwca uczniowie ruszyli do wybranych pracodawców, aby zarobić pieniądze na swój projekt.  Zlecone prace były różnorodne. Dziewczęta były głównie zatrudnione do pielenia ogródka, malowania płotów lub roznoszenia ankiet, a chłopcy wykonywali cięższe prace w firmach budowlanych i u prywatnych przedsiębiorców. Co prawda większość uczniów pracowało u swoich rodziców i w pełni nie mogli poznać uroków prawdziwej pracy, ale niektórzy zatrudnieni w firmach odczuli jak to jest być „etatowym pracownikiem”. Ale miejmy nadzieję, że nie porzucą szkoły na rzecz pracy!

 

Za mało uczniów, za dużo pracodawców

Początkowe założenia mówiły, że osoby prywatne, przedsiębiorstwa i firmy nie będą chętne, by włączyć się do Akcji, ale sprawy przybrały nieoczekiwany zwrot. Mieliśmy więcej osób zatrudniających niż uczniów, co stanowiło niemały problem, więc nie wszyscy pracodawcy otrzymali swojego pracownika. Mamy nadzieję, że w następnym roku będziemy mieć więcej chętnej młodzieży do pracy, a tym samym więcej zarobków do realizowania kolejnych pomysłów.

                                                                                                                                                                            Aleksandra Raducha