Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Aktywni żyją ciekawiej

fot. Europe Direct - Szczecin
Europejski Tydzień Młodzieży już za nami. W trakcie jego trwania zorganizowano wiele interesujących wydarzeń. Dziewiątego maja w Szczecinie odbył się Piknik Europejski.

Wszystko zaczęło się już o godzinie 11. Kiedy dotarłam na miejsce, niestety nie ujrzałam tłumów ludzi. Początkowo zmartwiłam się, że przyjdzie niewiele osób i całe wydarzenie okaże się klapą. Na szczęście wraz z upływem czasu przybywało coraz więcej szczecinian, których na skwer przy ulicy Henryka Pobożnego wabiła muzyka i zapowiedzi prowadzących.

Wolontariat

Swoje stoiska na Pikniku miało wiele organizacji. Udało mi się porozmawiać z przedstawicielami AIESEC, Politesu oraz Europe Direct. Wszyscy byli bardzo chętni do pomocy, a także doskonale przygotowani – posiadali całą masę ulotek, książeczek i innych materiałów promocyjnych. U organizacji studenckiej AIESEC można było dowiedzieć się o ich programach lub zapisać się na wakacyjny kurs językowy. Członkowie Politesu opowiadali o swoich działaniach i idei obywatelskości poprzez wolontariat. W punkcie informacyjnym Europe Direct mogłam dowiedzieć się niemalże wszystkiego odnośnie Unii Europejskiej. Piknik okazał się skarbnicą wiedzy.
 

Baśnie i hałas

Atrakcjami, na które zdecydowanie najbardziej zwróciłam uwagę były Baśnie Ludów Ziemi oraz Kapela Hałasów. Baśnie odczytywała ich autorka – Magda Polkowska. Słuchowiska cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych uczestników Pikniku - słuchali jak zaczarowani. Nie brakowało również rodziców, którzy pod pozorem pilnowania swoich pociech dawali się oczarować Baśniom Ludów Ziemi.

Z kolei Kapela Hałasów przyciągała uwagę wszystkich przechodniów. Grali, tańczyli i zapraszali innych do wspólnej zabawy. Kapela uczyła tradycyjnych tańców europejskich. Do zabawy przyłączyła się nawet gwiazda Pikniku – ogromna, niebieska gąsienica.


Młodzi wolontariusze

Impreza z pewnością nie mogłaby odbyć się bez wolontariuszy z Gimnazjum numer 34. Uczniowie z klasy współpracującej z Politesem aktywnie wspierali organizatorów wydarzenia. W ten sposób doskonale promowali ideę wolontariatu młodych ludzi. Zajmowali się głównie zachęcaniem przechodniów do udziału w Pikniku. Pracowali również przy stoisku, przy którym dzieci mogły zająć się malowaniem. Ich prace nie miały ściśle określonego tematu, chociaż najczęściej powtarzającym się motywem była sugerowana przez gimnazjalistów Europa. Oprócz tego każdy chętny mógł stworzyć całkowicie legalne graffiti.


Baloniki do nieba

Punktem kulminacyjnym imprezy było wypuszczenie do nieba żółtych, niebieskich i jasnozielonych baloników. W tym momencie zdecydowanie zgromadziło się najwięcej osób. Frekwencja nie była duża, jednak atmosfera w czasie Pikniku Europejskiego sprawiła, że warto było się na nim pojawić.

Agata Wójcik