Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Bądźmy partnerami

Nas dwoje, nas troje… Jak równy z równym. Dla dobra nauki, sportu – po to, by młodzi Polacy mogli się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności. By wyrównywać szanse między unijnymi krajami.

Właśnie temu mają służyć „Partnerstwa strategiczne” w ramach programu Erasmus+. Dla kogo to? Dla wszystkich organizacji, aktywnych w sektorze młodzieżowym, ale i dla władz, uczelni, instytucji kulturalnych i oświatowych, nieformalnych grup młodzieżowych, organizacji pozarządowych i – tu nowość – prywatnych przedsiębiorstw. Dla każdego, kto ma plan, wie, jak poruszyć młodzież, wciągnąć ją w działania społeczne, kulturalne, oświatowe, sportowe, w miejscu jej zamieszkania. I chce to zrobić we współpracy z co najmniej jednym partnerem zagranicznym. Trzeba mieć pomysł – na jego realizację Unia daje od 6 miesięcy do 2 lat. Na szczególną przychylność mogą liczyć projekty związane z rozwojem kompetencji językowych i biegłości w technologiach informacyjnych ICT (od ang. Information and Communication Technologies).

 

Może to wszystko brzmieć nieco enigmatycznie. Oto więc przykład: polska fundacja zaprasza do współpracy kilka polskich i brytyjskich muzeów, realizujących ciekawe programy edukacji historycznej dla młodzieży. Chodzi o to, by pracownicy poznali jedni drugich, podpatrzyli: jak to się robi zagranicą? Jakich pomocy naukowych można używać, by zaintrygować dzisiejszą młodzież dziejami jej własnego kraju? Jak wykorzystać do tego nowoczesne technologie? Internet, komputery, telefony komórkowe… Ciekawe, prawda?

 

Możesz liczyć na wsparcie, organizując spotkania międzynarodowe, szkolenia i staże, tworząc „dzieła intelektualne”, a także – rozpowszechniając rezultaty swoich działań. Jeśli fajnie wam wyjdzie – dobrze, by dowiedział się o tym świat.