Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Znalazłem coś, z czego mam radość

Mój wolontariat, a zarazem przerwa w nauce trwał prawie trzy lata. Nie zarabiałem pieniędzy, ale zyskiwałem doświadczenie
Rozmowa z Arkadiuszem Kamilem Mierkowskim, pedagogiem, animatorem turystyki i rekreacji, współzałożycielem i prezesem Mazurskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych w Mrągowie.

Czy warto po skończeniu szkoły średniej albo w trakcie studiów zrobić tzw. gap year, czyli przerwę w nauce?

 

Moje doświadczenie pokazało, że była to dobra decyzja. Po maturze w ogóle nie wiedziałem, co mnie interesuje. Żyłem w małej miejscowości, w szkole nie szło mi najlepiej, bo traktowałem naukę jako przymus. Uparłem się wówczas, że znajdę w życiu coś, czym będę mógł się zajmować, coś, z czego będę miał radość.

 

W jaki sposób postanowiłeś wykorzystać ten czas?

 

Usłyszałem o Wolontariacie Europejskim i poczułem, że jest to idealne rozwiązanie dla mnie. Nie znałem języków obcych, nie miałem konkretnych umiejętności, a mimo to znalazła się organizacja, która mnie chciała. Gdy dowiedziałem się, co miałabym dla niej robić, poczułem, że to coś stworzonego dla mnie. Mój wolontariat, a zarazem przerwa w nauce trwał prawie trzy lata. Nie zarabiałem pieniędzy, ale zyskiwałem doświadczenie. Po powrocie do Polski rozpocząłem studia. Obawiałem się, że po długiej przerwie będzie mi trudno wrócić do nauki, ale strach okazał się nieuzasadniony. Pierwszy rok zakończyłem ze średnią 5,0.

 

Jakie konkretne umiejętności wyniosłeś z udziału w Wolontariacie Europejskim?

 

Przede wszystkim odpowiedzialność za sprawy, które mnie dotyczą, a także pokorę i cierpliwość - bo małymi krokami można wiele osiągnąć - oraz przekonanie, że na wszystko przyjdzie odpowiedni czas. Nauczyłem się też wielu rzeczy praktycznych, np. jak od podstaw realizować projekty sportowe, poznałem nowoczesne zastosowania sportu oraz zacząłem płynnie mówić w języku angielskim i niemieckim.

 

Rozmowę przeprowadziła Magdalena Paszkowska, Akcja 1.2. Inicjatyw Młodzieżowe, Narodowa Agencja programu „Młodzież w działaniu”

 

 

Opublikowane: czw., 29/08/2013 - 13:00


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie