Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Nowy ośrodek kultury niemieckiej w Europejskiej Stolicy Kultury

Czy niewielki szklany pawilon wpłynie na życie mieszkańców Wrocławia?

Praca wolontariusza Europejskiej Stolicy Kultury to zadanie odpowiedzialne, dynamiczne oraz – co najważniejsze – bardzo satysfakcjonujące. Będąc na Rynku we Wrocławiu na bieżąco otrzymuję najprzeróżniejsze zalecenia. Zainteresowanie mediami wpłynęło na moją decyzję o chęci pomocy dziennikarzom, którzy tłumnie przybyli z całego świata na wydarzenia związane z Nocą Literatury. W międzyczasie dostaję wiadomość z prośbą o pomoc w rozprowadzeniu materiałów promocyjnych, w tym harmonogramów na najbliższe tygodnie.

 

Z ciężkimi torbami pełnymi ulotek ruszam w stronę Narodowego Forum Muzyki, Kina Nowe Horyzonty oraz miejskiego Ratusza, aby uzupełnić stoiska promocyjne i upewnić się, że dla żadnego potencjalnego uczestnika wydarzeń planowanych na ten weekend nie zabraknie harmonogramów oraz map miasta. W drodze do ostatniego miejsca na mojej trasie otrzymuję pilny telefon - Porzuć wszystko, co robisz. Potrzebujemy cię na otwarciu pawilonu Pop Up wspieranego przez Goethe-Institut.

 

„Sześć ścian kultury”

Gdy docieram na Plac Nowy Targ, moim oczom ukazuje niewielki szklany pawilon otoczony przez liczną widownię. Zajęte są niemal wszystkie krzesła, zaś uczestnicy inauguracji projektu przysłuchują się dyskusji o „płynnej tożsamości” z Olgą Grjasnową, Filipem Springerem i doktorem Heinerem Geißlerem. Większość widzów ma założone słuchawki - wydarzenie przyciągnęło wielu obcokrajowców.

 

Moim zadaniem jest rozdanie przechodniom planów wydarzeń Europejskiej Nocy Literatury. Jestem zaskoczony tym, jak bardzo turyści, jak i sami mieszkańcy miasta, są zainteresowani wydarzeniami związanymi z Europejską Stolicą Kultury. Harmonogramy proponuję kolejnym osobom - żadna nie odmawia. Zupełnie inaczej, niż w przypadku zwyczajnych ulotek.

 

W tym czasie słucham o pawilonie. Ma to być miejsce, w którym do lipca odbywać się będą koncerty, wystawy i spotkania. Jego powstanie ma ścisły związek z dwudziestopięcioleciem podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Wszystkie wydarzenia w pawilonie będą darmowe i ogłaszane na bieżąco na stronie Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Plac Nowy Targ pogrążył się w ciemności i chłodzie. Nikt jednak się tym nie przejmuje. Z słuchawek, w których wcześniej słychać było tłumacza, teraz leci muzyka. Na zakończenie inauguracji projektu Pop Up Pavillon zorganizowana została Cicha Dyskoteka. Wszyscy bawią się przy dobrej muzyce, jednocześnie nie zakłócając ciszy nocnej. Muszę jednak przyznać, że z mojej perspektywy rozrywka ta wygląda dość komicznie.

 

Damian Wojtunik

Opublikowane: pon., 13/06/2016 - 14:10


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie