Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wolontariat - zabawa, praca, refleksje?

fot. Joanna Pasternak
Marekhi Tughushi zakochała się w Śląsku. Jej pobyt w Polsce trwał prawie rok i pełen był nowych doświadczeń, wyzwań, ale także zabawy. Wbrew pozorom, wolontariat to przede wszystkim edukacja nieformalna. Co kryje się pod tym pojęciem?

Wolontariat traktowany jest często z przymrużeniem oka. Krótkotrwały, bez wynagrodzenia, nie noszący znamion pracy per se. Wszyscy, którzy poznali wolontariat przez "duże W" dobrze wiedzą, że jest to jedna z najlepszych możliwości poznania świata i siebie, łącząca się nierozerwalnie z rozwojem umiejętności kluczowych dla wkraczającego na rynek pracy młodego człowieka.


Wystarczy tylko wybrać właściwą ścieżkę wolontariatu. Taką, którą podąża Marekhi Tugushi, studentka stosunków międzynarodowych z Rustawi w Gruzji, która trafiła do Siemianowic w ramach Wolontariatu Europejskiego EVS finansowanego z Programu "Młodzież w działaniu". Choć projekt kończy się (kwiecień 2015), idea EVS cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród wolontariuszy, jak i organizacji chcących zostać partnerem w międzynarodowym projekcie. Warto wiedzieć, że w latach 2014-2020 program ten jest częścią znacznie szerszego programu "Erasmus+".


Zmienić swoje życie

Marekhi zdecydowała się na wyjazd wolontariacki będąc na trzecim roku studiów. Postanowiła coś zmienić w swoim życiu, nie będąc przekonaną, czy obrana ścieżka edukacji jest tą właściwą. Dziś, niemal po roku obecności na Śląsku, chce kontynuować naukę, ale... w Polsce! Zapytana, czego najbardziej obawiała się przed przyjazdem, mówi o barierze językowej: "jedenaście miesięcy w obcym kraju, w miejscu, gdzie nikogo się nie zna, zacząć życie i pracę nie jest łatwo. Nie mogłam płynnie się porozumiewać, nie każdy chciał mówić po angielsku. Ale dzięki pomocy i gościnności Polaków miałam możliwość poznania nowego kraju, poznania ludzi."


Podobieństwa Gruzji i Polski

Marekhi początkowo zapoznawała się z warunkami pracy w organizacjach partnerskich: Ochotniczym Hufcu Pracy w Siemianowicach Śląskich oraz świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zarząd Miejski w Siemianowicach Śląskich (jednej z organizacji objętych projektem Śląska Sieć 3 sektora).

Poznała potrzeby i oczekiwania młodzieży, by później móc pracować z nią prowadząc zajęcia z matematyki (jest laureatką olimpiad), a także teatralne i filmowe. Na spotkaniach chętnie opowiadała o specyfice swojego kraju, uczyła języka gruzińskiego. Wiele mówi też o podobieństwach Gruzji i Polski.

- "Zawsze czułam, że jest dużo podobieństw w historii, literaturze, idiomach. Przez te podobieństwa pytałam samą siebie skąd pochodzę: z Polski czy Gruzji" - podsumowuje. Marekhi była także zapraszana do rodzin, by integrując się ze społecznością lokalną poznać specyfikę życia na Śląsku. - "W Polsce spodobało mi się, że ludzie wiedzą jak osiągnąć sukces, zawsze odpowiadali na dwa główne pytania w naszym życiu: dlaczego i jak" – dodaje.


Nauka w praktyce

Do najczęściej powtarzających się kompetencji kształtowanych i rozwijanych podczas Wolontariatu Europejskiego należą niewątpliwie praktyczna nauka języka obcego, umiejętność pracy w grupie czy merytorycznego uzasadniania podejmowanych decyzji.

- "Wolontariat oparty jest na umiejętności uczenia się, a na to składa się zarządzanie sobą w czasie, wykorzystywanie i przetwarzanie informacji, zarówno indywidualnie i grupowo. Nie mniej istotna jest motywacja, wiara we własne możliwości oraz... świadomość własnych słabości i możliwości ich przezwyciężenia. To świadczy np. o skuteczności. Wciąż jeszcze niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że tego typu działania młodych ludzi uczą ich kluczowych dla pracy zawodowej umiejętności" - mówi Magdalena Borucka, psycholog pracy i organizacji.

 

M. Borucka

Artykuł powstał w ramach projektu "Śląska Sieć 3 sektora" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Opublikowane: czw., 12/03/2015 - 14:42


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie